Így változtatja meg az agyunkat a modern élet – és így változtathatjuk vissza

Így változtatja meg az agyunkat a modern élet – és így változtathatjuk vissza

Címlap / Uncategorized @hu / Így változtatja meg az agyunkat a modern élet – és így változtathatjuk vissza

Hogyan építettünk fel egy ilyen világot? Rego szerint a modern világot az emberi prefrontális kéreg (PFC) jelentős erejére építettük. Hatalmas PFC-inket használjuk jelenlegi világunk irányítására, gyakran sikerrel. Azonban van egy rés a pajzson. A PFC-vel szemben támasztott szüntelen és stresszes követelmények általában gyengítik azt. Legyengül, kudarcot vall a munkájában, miközben sebezhetővé tesz bennünket a mentális betegségekkel és a negatív érzelmekkel szemben.

Sajnos a modern élet üteme semmi jelét nem mutatja a lassulásnak – sőt, egyre fokozódik. Mindenki tehet azonban lépéseket, hogy az agyára gyakorolt „támadás” mértékét csökkentse. Az áramtalanítás és a stressz hátrahagyása a legtöbbünk számára nem megoldás, hiszen a legtöbben nem tehetjük meg, hogy csak úgy kicsekkolunk. Dr. Rego szerint azonban létezik segítség!

Így vigyázz a PFC-dre 3 lépésben

Rego három módszert ajánl ennek a széles körű személyes projektnek a kezelésére. Ezek különböznek az általános stresszcsökkentéstől. Közvetlenebbül a PFC-re irányulnak azáltal, hogy mind a kivezetéseket, mind az agyi funkciók irányítását biztosítják, és remélhetőleg helyreállítják életünk egyensúlyát.

1. Ismerd fel a PFC-terheltség jeleit!

  • Nehezedre esik, hogy fenntartsd a figyelmedet? Különösen nehéz anyagok vagy ismétlődő adatok, például egy oszlopban lévő számok olvasása esetén gyakran van szükséged koffeinre a folytatáshoz?
  • Elfelejted a szavakat és az apró dolgokat? Ez a munkamemória meghibásodása.
  • Nehezedre esik a többfeladatos munkavégzés? Nem egyszerű gyorsan váltanod a tevékenységek között, például amikor egyszerre több szálon intézel valamit, vagy egyszerre több ételt főzöl?
  • Hagyod, hogy az érzelmek eluralkodjanak rajtad? Általában ingerlékeny vagy? Vagy hevesen reagálsz valamire, és ezt később megbánod?

Amikor ezek a jelek megjelennek, az valószínűleg azt jelenti, hogy a PFC a stressz, a fáradtság vagy a túlzott igénybevétel miatt a határértéken van. Ha teheted, szakadj el attól, amit csinálsz. Csinálj valami egyszerűbbet, vagy ne csinálj semmit. A PFC az egyetlen agyrész, amely ténylegesen elfárad, mint egy izom a túlzott igénybevétel miatt. Az izmokhoz hasonlóan a pihenés itt is elengedhetetlen.

cottonbro/pexels.com

2. Kapcsolj ki

A PFC-n kívül más módon is kapcsolatba kell lépnünk a világgal. A PFC mindig működik, de használhatunk más agyi rendszereket is, hogy közvetlenül kapcsolatba lépjenek az élettel. Nincsenek itt tanulandó trükkök vagy szokatlan technikák. Ezek teljes mértékben emberi tevékenységek. Tested és lelked otthon érezheti magát a gyakorlatukban. A premodern társadalmakban mindennap ezeket csináltuk:

  • Csinálj valamit a kezeiddel! Kézműveskedj, főzz, művészkedj, játssz hangszeren, kertészkedj, vagy barkácsolj. A fizikai élmény (szemben a virtuálissal) gondoskodást és könnyű összpontosítást biztosít.
  • Kapcsold be az életet az érzékeiddel. Ki vagyunk éhezve a közös szépségre. Gazdagítsd érzékeidet. Lásd, szagold, halld és ízleld meg, amit az élet kínál. A zöld környezet nagyon fontos ebben a törekvésben. A kutatások egyre inkább azt találják, hogy megnyugtatóak, helyreállítóak és szükségesek az egészséges elme számára.
  • Vegyél részt az életben másokkal. Beszélgess, kérdezz, és ne csak a hozzád közel állókkal, hanem azokkal, akikkel találkozol, akikkel együtt dolgozol, elhaladsz mellettük és akikkel sorban állsz velük. Az emberek szeretnek magukról beszélni. Hallgasd meg a történeteiket.
Anna Tarazevich/pexels.com

3. Kezeld jobban a gondolataidat és érzéseidet

Nem mindig leszel képes elszakadni a PFC-alapú tevékenységektől. Tehát bizonyos készségeket fejlesztened kell, hogy folyamatosan használhasd. Ezeknek nem célja az elme vagy bármilyen hasonló nagy spirituális cél meghódítása. Inkább több lehetőséget kínálnak, amikor a frontális fáradtság hatásai fokozódnak.

  • Gyakorold az elméd lecsillapításának módját. Hallhatod, láthatod és érezheted az elmédet. Néha csendre vágyik, például lefekvés előtt, de lehet, hogy napközben is. Ennek nem kell meditációnak lennie, amely gyakorlást és készségeket igényelhet – bár a légzőgyakorlatok könnyebbek, és el tudják érni ezt a célt. A legtöbb ember általában eltereléssel csillapítja elméjét. Van, aki fest, van, aki sportol, van, aki sétál. Tanulj meg az elmédre hallgatni, hogy észrevedd, milyen zajos. Találsz olyan dolgokat, amelyek elcsendesítik. Gyakorold ezeket.
  • Olvass figyelmesen. Ez a nyugati meditáció. Egyszerre összpontosít, leköti és lelassítja az elmét. Találj olyan olvasnivalót, ami felkelti az érdeklődésed vagy szórakoztat, de kihívást jelent. Vagyis ne a telefonodon görgess! Szándékosan olvass lassan.
  • Kezdd el birtokolni az érzelmeidet. Figyeld meg, hogy nem vagy ingerült, hanem inkább ingerlékeny. 

Végül, amikor csak teheted, szakítsd meg a kapcsolatot a technológiával és a közösségi médiával. Ahogy tovább fejlesztjük annak megértését, hogy a modernitás hogyan illeszkedik az életünkbe, jobban tudjuk finomítani, mit jelent mindannyiunk számára a mentálisan egészséges élet.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!