Ezt kell tudnod a kínai koronavírus-vakcináról

Ezt kell tudnod a kínai koronavírus-vakcináról

Címlap / Életmód / Ezt kell tudnod a kínai koronavírus-vakcináról

Az átlagemberben milliónyi kérdés merülhet fel a koronavírus-vakcinákkal kapcsolatban, amelyeket a nyugati gyártók rendre meg is válaszolnak – az orosz és a kínai oltóanyagról azonban elég keveset tudni még mindig. Most a kínai változatokat, a Sinovac és a Sinopharm oltóanyagát vesszük górcső alá.

A Sinovac vakcina

A Sinovac oltóanyaga a találó CoronaVac nevet kapta, és egy úgynevezett elölt (inaktivált) kórokozót tartalmazó vakcina. Ilyen elölt kórokozót tartalmaz még a Hepatitis A vagy a Rabies (veszettség) elleni oltás. A koronavírust ez esetben kémiai reakciókban teljesen inaktiválják, azaz nem fertőz többé. Az attenuált vírussal ellentétben biztosan nem is vadul vissza (vagyis nem lesz újra fertőzőképes), ilyen a háromkomponensű influenza elleni védőoltás hazánkban. Ezzel a módszerrel immunválaszt csal ki a szervezetünkből úgy, hogy nem kockáztatja a megfertőződést.

Ez a módszer azért érdekes, mert teljesen más, mint amit a nyugati vakcináknál használnak. A Pfizer és a Moderna oltóanyaga is úgynevezett mRNS-t, vagy messenger RNS-t tartalmaz, azaz a vírus genetikai kódját tartalmazza, ami, ha a szervezetbe jut, az immunrendszert működésre készteti. A CoronaVac módszere ehhez képest tradicionális, sokkal régebbi, és már évtizedek óta kipróbált megoldáson alapul. 

A Sinovac vakcinájának nagyon nagy előnye, hogy nem kell komoly mínuszokra hűteni, mint a nyugati megoldásokat. Akár hűtőszekrényben, 2-8 Celsius-fokon is tárolható, hasonlóan az oxfordi AstraZeneca vakcinához. Éppen ezért ez a két megoldás sokkal hatékonyabb lehet a fejlődő országokban, ahol nincs lehetőség napokig -70, vagy esetleg még -20 Celsius-fokon is tartani az oltóanyagot, ahogy azt a Pfizer és a Moderna vakcinája megköveteli. 

Arról egyelőre nincs hír, hogy pontosan mennyire hatékony is a Sinovac oltóanyaga. A The Lancet tudományos folyóiratban egyelőre csak az első és második klinikai fázisról vannak eredmények. Ez azt jelenti, hogy a harmadik, nagy számú emberi alannyal készülő kutatás még nincs kész. Jelenleg Brazíliában, Indonéziában és Törökországban tesztelik ebben a fázisban. Az első török részeredmények szerint akár 91,25 százalékos hatékonyságot is elérhet, ami azt jelenti, hogy 100-ból kevesebb, mint 9 ember fertőződött meg az oltás után.

VIDEO Van egy sminktrükk, amitől nagyobb és igézőbb lesz a szemed

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»