Ezzel a titkos módszerrel mindig piros marad a mikulásvirág levele

Ezzel a titkos módszerrel mindig piros marad a mikulásvirág levele

Címlap / Otthon / Dekor / Ezzel a titkos módszerrel mindig piros marad a mikulásvirág levele

A december a mikulásvirágok időszaka. Ilyenkor a kertészetek, virágboltok, kis és nagykereskedések polcait ellepik a gyönyörű, élénk piros és élettel teli zöld színekben pompázó növények. Az otthoni környezet azonban nem biztos, hogy éppen neki való, ám ha ismerjük a szükségleteit, elkerülhetjük, hogy felkopaszodjon vagy a piros leveleket felváltsák a hétköznapi zöldek.

Sajnos sokan vannak, akik kevés figyelmet fordítanak ennek a szépséges növénynek a jóllétére. Néhány hét múlva azt látják, hogy kókadozik, sárgul, ledobta a leveleit, és a nemrég még lakás dekorációként funkcionáló mikulásvirág olyan csúnyácska lett, hogy jobb megszabadulni tőle.

A mikulásvirág jelzi a szükségleteit

Jó hír azoknak, akik ilyenkor lelkifurdalást éreznek, hogy egy kis odafigyeléssel csodásan bokrosodó, piros levelekkel virító növényt nevelhetünk a mikulásvirágból, ami akár még a következő nyáron is a lakás dísze lehet. A megoldás sok szempontból nevezhető érdekesnek, és szükség van hozzá egy nagy kartondobozra is. 

A mikulásvirág őshazája Mexikó, ahol akár több méteres magasra is megnőhet, egy valóságos fa lesz belőle. Európába a 60-as években került be, a nemesítéseknek köszönhetően nyerte el az általunk ismert alakját ez a körülbelül 10-60 cm magasságú szobanövény.

A mikulásvirág igen jól kommunikál a környezetével, feltéve, ha tudunk olvasni a jelekben, amiket küld. Ha nem érzi jól magát, rögtön ledob néhány levelet, itt már elkezdtünk gondolkodni azon, hogy máshová helyezzük, ahol több fény van vagy alacsonyabb a hőmérséklet. Ha vizet kér, szomorúan leereszti a leveleit, de locsolás után hamar ismét vízszintesbe emeli a levélszárakat. Ha időben reagálunk, akkor a növény nem jut el addig a pontig, amikor már menthetetlen.

Egyes kertészeti weboldalak azt javasolják, hogy miután eldobja a piros leveleit és helyettük zöldet növeszt, alaposan vágjuk vissza a mikulásvirágot. Ez körülbelül februárban jön el. Létezik azonban egy másik módszer is, amelynek köszönhetően a zöld levelek helyett pirosat nevel a növény. 

Anna Ostanina/istockphoto.com

Elő a kartondobozzal

Ha azt szeretnénk, hogy a mikulásvirág még hónapokig piros levelekkel díszelegjen, meg kell oldani, hogy naponta legalább 12 órán át sötétben legyen. Ezt megtehetjük úgy, hogy betesszük egy szekrénybe, de akár úgyis, hogy ráteszünk egy nagyobb kartondobozt minden nap. 

A virágkedvelők számára furcsa ötlet lehet egy növényt szándékosan a sötétben tartani, de ne izguljunk, a mikulásvirág ilyen. Valóban meglepő viselkedés, hogy este, úgymond lefektetjük a növényt és reggel felébresztjük. Cserébe csodásan pirosló levelekkel hálálja meg ezt a különös törődést. 

A tapasztalatok szerint, ha minden egyéb igényét kielégítjük, tehát rendszeres öntözésben van része és nincs melege (maximum 20-21 fokot visel el), akkor hamarosan nagyobb dobozra lesz szükségünk, mert növekedésnek indul. Kéthetente vagy havonta egy kevés tápoldatot is adhatunk a locsolóvízhez, meg fogja hálálni. 

Ha mindent jól csináltunk és valóban napi 12 órát sötétben töltött a mikulásvirág, akkor nyár közepére akár négyszeresére is nőhet. Ekkor pedig már kihelyezhetjük a szabadba, a mikulásvirág ugyanis évelő. 

Ez a módszer segít abban is, hogy időzíteni tudjuk a növény pirosodását. A tavalyról maradt, teljesen zöld növényt is arra ösztönzi, hogy színes leveleket növesszen, érdemes kipróbálni.

Vannak más színben pompázó mikulásvirágok is: sárga rózsaszín, lila, sőt még kék is, ezekkel még nem próbálkozott a cikk írója, így nincsenek biztos tapasztalatok arról, hogy napi 12 órányi sötétség után milyen színű leveleket hozhat. De ahogy mondani szokás, ami késik, az még jön. 

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!