Ha így gondozod a mikulásvirágod, pompás marad jövőre is

Ha így gondozod a mikulásvirágod, pompás marad jövőre is

Címlap / Otthon / Dekor / Ha így gondozod a mikulásvirágod, pompás marad jövőre is

Hazánkban két különleges szobanövény jut mindenkinek eszébe, ha az ünnepekről van szó: a karácsonyi kaktusz és a mikulásvirág kerül ilyenkor a porondra.

Tele vannak velük a boltok, így egy hétköznapi bevásárlás során is beszerezheted a család legújabb növény-tagját. Biztos te is szeretnéd, ha a virágod egyre szebb és nagyobb lenne – és persze, ha nem kellene a következő évben is költened rá. Ezzel nem csak magadnak spórolnál, hiszen a virág- és hobbinövény termesztésnek meglehetősen nagy az ökológiai lábnyoma. De mit tehetünk annak érdekében, hogy az idén vásárolt mikulásvirágunk helyett soha többé ne kelljen újat vennünk?

Nem igényelnek extra tartási körülményeket

A jó hír az, hogy a mikulásvirág az év jelentős részében nem igényel különleges tartási módot ahhoz, hogy szép és egészséges legyen. A hőmérsékletet illetően 18-25°C-ot igényel, így esetleg az éjszakai alvást tekintve érdemes ügyelni rá, hogy ha nagyon letekeritek a termosztátot, akkor az megviselheti a növényt. Ekkor hullani kezdenek a levelei. Hasonló lehet a helyzet akkor, ha huzat éri, vagy túl hideg jön az ablak felől.

Ugyanakkor nem érdemes túl messze raknod az ablaktól, mert a mikulásvirág szereti a bőséges és közvetlen fényt, ezért mindenképpen fényforrás közelébe érdemes tenned.

Bármilyen jól is mutat a nappalidban, vagy éppen az étkeződben, legfeljebb a különlegesebb alkalmak során dekorálj vele ott, ahol nincs elég fény számára, különben el fog pusztulni.

Ami az öntözést illeti, a mikulásvirág igényli a vizet, azonban nem bírja, ha mocsárrá változtatod a földjét. Amíg virágoznak, érdemes nedvesen tartani őket, de sosem szabad eláztatni. A későbbiek során elég, ha akkor öntözöd, amikor már a talaj felülete érintésre is kiszárad. 

Mihez kezdj vele a szezon végén?

Tavasszal érdemes ritkítani az öntözéseket, tehát megvárni, hogy kicsit kiszáradjon a föld két öntözés között. Természetesen nem arról van szó, hogy egy cseppnyi vízhez se jusson a virág. Azonban az öntözés ritkítása lényeges, mert a téli virágzást akkor segítheted elő, ha már tavasszal megfelelően gondozod a mikulásvirágot. Májusban javasolt levágni pár centit a szárakból, így lesz télre telt és dús a virág – különösen, ha ekkor megkezded a tápanyagpótlást is. 

Ideje új helyet keresni neki

Ami télen tökéletes volt a mikulásvirág számára, az nyáron már nem lesz jó, hiszen ilyenkor sokkal magasabb a hőmérséklet és a Nap is jobban tűz. A mikulásvirágnak olyan helyet kell keresned, ahol mérsékelt napsütés éri. A legjobb, ha reggel, délelőtt éri a fény, délután pedig már árnyékosabb a terület. A mikulásvirágot egyébként a szabadban is tarthatod, ugyanazon feltételek mellett, óvva őket a közvetlen és forró napsugárzástól. Emellett kint is aranyszabály, hogy csak addig érzik jól magukat, amíg nem megy tartósan 18°C fok alá a hőmérséklet.

Hogyan érheted el a virágzást?

A mikulásvirág nagyon különleges, mert akkor fog virágozni az ünnepek során, hogy ha szeptember végétől, október elejétől napi 12 órányi sötétségben lehet. Ha ezt nem kapja meg, akkor vagy elcsúszik a virágzása, vagy egyáltalán nem fog vörös levelekkel megörvendeztetni. Sokan azzal rontják el, hogy nem veszik figyelembe, nem csupán a kintről érkező fény számít, hanem bizony a lámpa is.

Ezért a mikulásvirágot érdemes lehet az ünnepekig egy közepes meleg, napközben fényes, este viszont teljesen sötét helyen tartani – akár egy fűtött pincében, mellékhelyiségben. A másik lehetőség, hogy ugyanott tartod, ahol szoktad, azonban estére egy kartondobozt borítasz rá, így garantálod a sötétséget számára. 

Egy kicsit macerásnak tűnik a dolog, de megéri. Így nem csak az ünnepek során lesznek csodaszép virágai a növénynek, hanem évről évre bujább és nagyobb lesz, a karácsonyi szezon éke lehet az otthonodban. 

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!