VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Nehéz kérdés. Sok szülő a nála tapasztaltabbakat kérdezgeti vagy utána olvas a témának, hiszen hiába ismeri mindenki jól saját csemetéjét, mégis valamiféle biztos jelre vágyik, ami alapján eldöntheti, hogy már magára hagyhatja, legalább egy kis időre. Nincs ilyen közmegegyezéses jel és törvény sem szabályozza, hány évesen maradhat felügyelet nélkül a gyerek. Amiben nagyjából mindenki bizonyos, hogy egy ötévest még nem lehet ilyesminek kitenni, ellenben egy 16 évest bárki otthon hagyna, de mi van a két életkor közti intervallummal? Mégis, mi alapján dönthetjük el, hogy egy kisiskolás alkalmas a feladatra?
Egyéni érettség kérdése
Természetesen saját megfontolás kérdése, hogy egyedül merjük-e hagyni, hiszen minden gyerek más és más. Egyfelől ennyi idő alatt már tudjuk, mennyire önálló, megbízható a gyerekünk. Fontos az is, hogy maga a gyerek hogyan áll a feladathoz: magabiztosan vagy inkább félve; egyáltalán nem mindegy. Egy biztos: erőltetni nem szabad. Ha jól kezeljük a dolgot, akkor az első egyedül töltött otthoni lét – bár természetes egy kis izgalom – pozitív élmény lesz a gyereknek, hiszen önállósága, függetlensége első lépése ez.
Összességében elmondható, hogy 10 éves kor alatt még nem jó ötlet felügyelet nélkül hagyni, rövid időre sem.
Ekkor még nem elég érett hozzá, hogy váratlan vagy veszélyes helyzetekre jól reagáljon. A gyerek önállóságát több tényező mutatja, érdemes ezeket végiggondolni. Rögtön ott van az iskolai feladatokhoz vagy az otthoni tevékenységhez való hozzáállása. Mennyire veszi őket komolyan, van-e feladattudata, megcsinálja-e, amit kérnek tőle? Az is lényeges, hogyan reagál váratlan helyzetekben, nyugodt marad-e ilyenkor? Érti és betartja-e a szabályokat? Hogyan viszonyul az idegenekhez, érti-e milyen tényezők veszélyeztetik a biztonságát? Megválaszolva ezeket a kérdéseket, máris jobban meg tudjuk ítélni, hogy mennyire boldogulna egyedül.
