Ennyi százalékban hatékonyak a COVID gyorstesztek

Ennyi százalékban hatékonyak a COVID gyorstesztek

Címlap / Hírek / Ennyi százalékban hatékonyak a COVID gyorstesztek

Nem túl kellemes az orrunkba dugni őket, de vajon legalább van értelme az elvégzésüknek? A szakemberek szerint igen, de az eredményt nem árt fenntartással kezelni!

A Cochrane Library orvosi adatbázisa által végzett tanulmányok metaanalízise szerint a laterális áramlási tesztek átlagosan a tüneti esetek 72 százalékát, a tünetmentesek 58 százalékát mutatják ki. Emiatt lehet, hogy az első teszted pozitív eredményt mutat, az egy perc múlva elvégzett másik teszt pedig már negatívat.

Michael Head, a Southamptoni Egyetem globális egészséggel foglalkozó tudományos főmunkatársa a következőket mondta az Independentnek: „A laterális áramlási tesztek nagyon jók a pozitív eredmény kimutatásában, ha valaki fertőző, és így képes terjeszteni a vírust. Ez magában foglalhatja a tünetek megjelenése előtti egy vagy két napot is. Így ezek a tesztek nagyon jó első vonalat jelentenek a vizsgálatok között. Az eredményüket pedig aztán az érzékenyebb PCR-teszttel kell megerősíteni.

A Clinical Epidemiology folyóiratban októberben közzétett tanulmány a University College London, a Liverpool Egyetem, a Harvard Egyetem és a Bath Egyetem kutatási adatait összesítette. Ebből kiderült, hogy a laterális áramlási tesztek több mint 80 százalékban hatékonyak a Covid-19 fertőzés bármely szintjének kimutatására. Emellett több mint 90 százalékban hatékonyak a Covid kimutatásában, amikor az emberek a legfertőzőbbek.

Az UKHSA december 17-én, pénteken közzétett tanulmánya megállapította, hogy a laterális áramlási tesztek ugyanolyan hatékonyak a vírus Omikron törzsének kimutatásában, mint a Delta esetében, ami azt jelenti, hogy bármilyen törzset hordoz is valaki, aki elvégzi magán a vizsgálatot, a tesztnek képesnek kell lennie arra, hogy felismerje, ha a Covid vírusával találkozik.

A Cochrane 64 tanulmányból készült áttekintése azt találta, hogy a laterális áramlási tesztek helyesen azonosítják a fertőzött emberek 72 százalékát, akiknél vannak tünetek, és 78 százalékukat a betegség első hetében” – mondja Gary Bartlett háziorvos az Independentnek.

Mire érdemes figyelni?

Amit gyakran mondok a pácienseimnek, az az, hogy a laterális áramlási tesztek valóban hasznosak a tünetmentes szűrésben. Ha valakinek Covidra utaló tünetei vannak, akkor el kell végeznie egy PCR-tesztet. Ez a Covid legbiztosabb tesztje, mivel jobban kimutatja a fertőzést. Ha valakinek COVID-tünetei vannak, a lateriális áramlások kevésbé megbízhatóak, mivel hamis negatív eredményeket is hozhatnak. Ez gyakran azt a benyomást keltheti, hogy a tünetek ellenére sem Covidos valaki, holott valójában igen.

Head hozzáteszi: „Téves pozitív eredmények az esetek töredékében fordulnak csak elő, de a hamis negatív eredmények gyakoribbak. Ezért, ha Covid-szerű tünetei vannak valakinek, de a laterális áramlási tesztje negatív, akkor érdemes PCR-tesztre jelentkezni.

Pascal Skwara/istockphoto.com

Hogyan olvasd le a teszt eredményeit?

Ha az eredmény negatív, akkor az oldalirányú áramlási teszt „C” jele mellett egy piros vonal jelenik meg. A pozitív eredményt azt jelzi, hogy a „C” és a „T” jelzés mellett is van egy piros vonal. De mi van akkor, ha a második piros vonal halvány?

A laterális áramlási teszt eredményeinek olvasásakor a „C” és a „T” betűk mellett két vonal, még halvány vonalak esetében is jelzik, hogy a teszt pozitív” – mondja a Public Health England szóvivője. „A csak a „T” vonal mellett megjelenő csík azonban önmagában azt jelzi, hogy a teszt sikertelen volt, és újra el kell végezni azt.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!