A megtartható újévi fogadalom 6 titka

A megtartható újévi fogadalom 6 titka

Címlap / Életmód / Egészség / A megtartható újévi fogadalom 6 titka

A változás igényével és elsöprő ambícióval vágsz neki az újévnek? Ez dicséretes, de a száraz tények kíméletlenül elárulják: a szilveszteri fogadalmak több mint 90%-a hamar füstbe megy. Ennek azonban nem kell így történnie, ha tudod, mire figyelj a célod kitűzésekor!

Értsd meg a folyamatot!

Változni nehéz, meglévő szokásainkhoz ragaszkodni pedig könnyű – még akkor is, ha azok „rosszak”. Fontos átlátnod, hogy mi vezetett nálad a változásra való igény megjelenéséhez, illetve miért vallottak kudarcot az eddigi kísérleteid. Az emberi lélek hajlamos a „változás amnéziára”, tehát a célkitűzés okának elfelejtésére.
Például megfogalmazódhat benned, hogy kit érdekel a bikiniszezon, amikor a tél kellős közepén egy tálca muffin díszeleg előtted. Ha tisztában vagy ezzel a gyengeséggel, a kísértéssel teli helyzetek elkerülésével máris sokat tehetsz magadért.

Írd le a fogadalmad!

Fogj egy darab papírt és tollat. Az öntapadós jegyzetlap a lehető legjobb opció, hiszen szem előtt lévő helyre ragaszthatod. A betűket a lehető legszebben formálva, szép lassan írd le a pontos fogadalmat.
„Hetente legalább háromszor sportolni fogok” – ha kézzel fogható formában látod viszont a saját gondolataidat, hatványozottan nő a motivációd. Lényeges, hogy pontosítsd, mit szeretnél. A „mozogni fogok végre” elég homályos törekvés, amit könnyű elbliccelni.

Legyenek bombabiztos érveid!

Tudd, hogy miért akarsz változtatni! Ez a motiváció elsődleges forrása, és ebből merítesz majd erőt a nehéz pillanatokban. Muszáj őszintén, szívből, sőt szenvedélyesen akarnod a fogadalom megvalósulását. Nyugodtan leírhatod az érveket a fogadalom alá, de vigyázz: ne külső elvárásokat fogalmazz meg.
„A dohányzás káros az egészségre” – ez például bőven elegendő oknak tűnik a leszokásra, ám valószínűleg nem belülről jött, hanem egy az egyben hallottad valahol. A „nem szeretnék köhögni” már sokkal kézzel foghatóbb.

Készíts tervet!

Képzeld el magad hat hónappal később, amikor már sikerült megvalósítanod az elképzelést! Hogyan jutsz el odáig? Bátran firkantsd le ezt is, méghozzá lépésről lépésre. Döntsd el, mely lépéseket tudod és akarod megtenni akár már most, és melyekkel érzed úgy, hogy érdemes inkább várnod.
Készítsd el az egész tervet, és cselekedj máris az első mozzanatnak megfelelően! Így elkerülheted a „majd holnap” hozzáállást.

Számíts magadra!

Kezeld úgy a fogadalmat, mint egy olyan célt, aminek a megvalósulásáért nap mint nap tenned kell valamit. Tedd belső elvárássá, s kérd számon magadtól minden este, hogy mit tettél az érdekében.
Az első néhány alkalommal ugyan furcsa lehet a dolog, viszont utána természetesnek érzed majd, és kialakul saját magaddal szemben egyfajta bizalom. Elvégre nem mást versz át, ha kimarad egy edzés, esetleg rejtegetsz a táskád mélyén néhány szál „vészcigit”.

Módosíthatsz menet közben!

A legtöbb újévi fogadalom akkor bukik el, amikor kiderül, hogy valamilyen külső vagy belső tényező hatására nem lehet maradéktalanul eleget tenni neki. Azt javasoljuk, hogy ilyen esetben ne mondj le a sikerről! Inkább told ki az előre meghatározott időintervallumot, vagy szabd elérhetőbbre a célt! Ha tíz kiló helyett mondjuk ötöt adsz le, az is szép teljesítmény, szóval nem kudarcélményt érdemelsz, hanem vállon veregetést.
A megtartott újévi fogadalom egyik legfontosabb záloga, hogy tiszta fejjel határozd el magad. Éjfélkor, a barátaid gyűrűjében és pezsgővel a kezedben nincs lehetőséged rendesen végiggondolni, mi számít elérhető célnak. Éppen ezért válassz inkább egy csöndes évi végi délutánt a terveid megfogalmazásához!

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!