Azt már több kutatás is bebizonyította, hogy három dolog vezet leggyakrabban a komoly kapcsolatok végéhez: a pénz, a szenvedélybetegség és a félrelépés. Sokan úgy vélik, az összes probléma kivédhető kellő akarattal és megfelelő kompromisszumkészséggel, ami többnyire igaz is. Viszont akad egy kis bökkenő, leginkább a félrelépést illetően, a felmérések ugyanis azt támasztották alá, hogy itt messze nem elegendő a puszta „nem akarás”. Sőt, az a legrosszabb…
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/6 Hogyan próbáljuk elkerülni a félrelépést?
Egy párkapcsolati kérdésekkel foglalkozó szaklap arról kérdezte az olvasóit, milyen stratégiákkal győzködik magukat a hűséget illetően.
Kíváncsiak voltak, kinek milyen praktika vált be, aminek a segítségével hosszú éveken, évtizedeken keresztül meg tudta őrizni a monogám életmódját.
A válaszok alapján két fontos részre tudták elkülöníteni a megkérdezettek stratégiáit.
A leggyakrabban adott válasz az volt, hogy mielőtt elcsábulnának, a leendő félrelépők igyekeznek megerősíteni saját kapcsolatukat.
Mintegy arra törekszenek, hogy újra belezúgjanak a szerelmükbe: randevúkat szerveznek, nagyobb hangsúlyt fektetnek a szexuális életükre és sokkal romantikusabbá válnak, mint korábban voltak.
Ez a praktika persze csak akkor működik, ha egy kisebb-nagyobb fellángolásról van szó, például megtetszik az egyik kollégád, nem pedig őrült vonzalmat érzel egy pasi iránt, aki ismeretlenül bukkan fel egy buliban. (Utóbbi esetén nyilván nem lehet opció, hogy időközben hazarohansz, és újjáépíted a kapcsolatodat, hiszen jó eséllyel soha többet nem látod az illetőt.)
Ha csak önmagában nézzük ezt a stratégiát, akár kifejezetten jót is tehet a párkapcsolatodnak, hiszen a fellángolás hatására sokkal nagyobb energiát fektetsz abba, hogy otthon minden jól alakuljon. A valóságban azonban inkább arról van szó, hogy a felgyülemlett szexuális energiáidat vezeted le így, tehát a harmadik személy által generált vágy az, ami tulajdonképpen jobbá teszi a házas életedet. Legyinthetsz erre, hogy a végeredmény ugyanaz, de ha fordítva történne mindez, akkor valószínűleg te sem tudnál szó nélkül elmenni mellette.
Másodszor pedig probléma, amit korábban is említettünk: ez a módszer csak akkor működik, ha komolyan megtetszik valaki, tehát belezúgsz, és hosszú távon jelen van az életedben. Ekkor azonban fel kell tenned magadnak azt a kérdést: mindez hogy történhet meg egy – elméletileg – komoly és boldog párkapcsolatban?
A második leggyakoribb stratégiája a megkérdezetteknél az volt, hogy már előre a gyötrő bűntudatra koncentráltak, ahelyett, hogy átengedték volna magukat az élvezeteknek – akárcsak fejben.
Ez a csapat mindent megtett azért, hogy elkerülje a kísértésre okot adó szituációkat, ha pedig mégis olyan helyzetbe kerültek, amikor elcsábulhattak volna, akkor jött az agyalás: azon kezdtek gondolkozni, hogy ezzel milyen fájdalmat okoznának a másiknak, illetve milyen következményekkel jár a félrelépés, ha kitudódik.
Ennek megfelelően sokkal könnyebben tudtak egy kellemetlen, kínos dologként gondolni a megcsalásra, nem pedig olyasvalamiként, aminek képtelenek ellenállni.
Kicsit szerencsésebb a helyzet az előző stratégiához képest, ezért is sajnálatos tény, hogy ezt a válaszadók kevesebb mint negyede jelölte csak meg opcióként.
Elméletileg jobb, ha magadban le tudod rendezni ezt az egészet, és nincs hatással a párkapcsolatodra semmilyen szinten az, hogy megtetszett valaki egy szórakozóhelyen, vagy éppen felkeltette az érdeklődésedet az egyik kollégád.
Azonban a felmérésből kiderült az is, hogy függetlenül attól, a válaszadók melyik stratégia mellett tették le a voksukat, nem léptek kisebb, vagy éppen nagyobb arányban félre. Tehát pontosan annyian választották a megcsalás lehetőségét azok közül, akik először a kapcsolatukat próbálták megmenteni, mint azok, akik ugyanezért bűntudatot generáltak magukban.
A szakértők szerint egyszerűen azért, mert amikor felmerül valakiben a konkrét megcsalás lehetősége, addigra már kellőképpen eltávolodott a szerelmétől.
Ha valaki annyira felkelti az érdeklődésünket, hogy komolyan fantáziálunk róla, és lépéseket teszünk azért, hogy közelebb kerüljünk hozzá, akkor minden bizonnyal késő különféle stratégiákról értekezni.
Persze, még a legkomolyabb flörtből is vissza lehet hátrálni, de ilyen esetben általában csak idő és szituáció kérdése, mikor csábulunk el véglegesen – függetlenül attól, mivel győzködjük magunkat.