Szeptember 12-én a Máriák ünneplik névnapjukat. Lássuk, mit lehet tudni a név eredetéről és jelentéséről, arról, hogy a név alapján milyen személyiségre következtethetünk, valamint hogy milyen szokások fűződnek a név megünnepléséhez. Isten éltessen a névnapján minden édesanyát, nagymamát, felnőttet és kislányt, akit Máriának hívnak!
A név eredete
A Mária bibliai név, eredete valószínűleg héber formában vált gyakorivá és ennek korabeli változata a Mirjam volt. A Biblia görög és latin fordításaival a név többször is módosult, országonként más és más alakot vett fel, bár általában kis eltérésekkel.
Ezért van, hogy ma is minden nyelvben felismerhető, hogy a Mária egyes alakjáról van szó. Magyarországon a középkor óta az egyik leggyakoribb névnek számít.
Névnap választás
Mivel sok Mária nap van az évben, ezért alapvetően mindenki eldöntheti, hogy melyiket választja sajátjának. A szokás mégis az, hogy a születésnapot követő Mária napkor ünneplik a névnapjukat az érintettek.
Ha a családon belül több Mária is van (hiszen a középkor óta szokás volt, hogy a lányok édesanyjuk után kapták ugyanezt a nevet), akkor pedig az volt a leggyakoribb, hogy együtt ünnepelték.
A hivatalos naptárakban a következő napokon ünnepli a névnapját:
- augusztus 15.
- szeptember 8.
- szeptember 12.
- december 8.
A kibővített naptárak szerint ezen kívül a következő napokon is felköszönthetjük:
- január 23.
- február 2.
- február 11.
- március 25.
- április 2.
- április 7.
- április 26.
- május 24.
- május 29.
- május 31.
- július 2.
- július 6.
- július 16.
- július 17.
- július 22.
- augusztus 2.
- augusztus 5.
- augusztus 22.
- szeptember 15.
- szeptember 19.
- szeptember 24.
- október 3.
- október 7.
- október 11.
- október 22.
- november 21.
- december 15.
- december 18.
A Mária név jelentése
A héber Mirjam név valószínűsíthetően a mirha szóval hozható rokonságba. Ez a korabeli értékes illatosító szer egyben kiváló gyógyhatásáról is ismert volt. Ezzel fertőtlenítették a sebeket és segítették elő a gyógyulást.
A Mária név további jelentései már hivatalosan nem igazoltak, de több forrás szerint is jelentései között szerepel az, hogy „keserűség”, de az is, hogy „úrnő”.
A Máriák személyiségjegyei
A nevekkel foglalkozó szakemberek szerint a név mindig hajlamosít néhány jellegzetes személyiségjegyre. Ennek alapján jellemző, hogy segítőkészek, mások sorsát nyomon követik és kifejezetten empatikus személyiségek.
Családcentrikusak, a családon belül általában ők azok, akik minden rokonnal igyekeznek tartani a kapcsolatot, és akire családtagjaik mindig számíthatnak.
Túlkapások
Segítőkészségéből eredően a Máriák hajlamosak lehetnek a túlkapásokra is, vagyis néha túlságosan belefolynak más emberek életébe. Akkor is tanácsot adnak, ha esetleg nincs szükség erre.
A családi programokat például olyan fontosnak tartják (persze nem ok nélkül), hogy a többiek egyéb programját, terveit néha kihagyják a számításból. Ezzel együtt általában ők a család központja és lelke, aki nélkül lényegesen kevesebb közös program lenne a hozzátartozókon belül.
Mária napi szokások
Mária nap nagyon sok faluban búcsúnapnak számít. Ilyenkor ünneplik Mária mennybemenetelét, amit a templom körüljárásával tesznek még ünnepélyesebbé. Sok templomban felöltöztették ilyenkor ünneplő ruhába a Mária szobrot.
Sok helyen tilos volt ilyenkor mindenfajta munka, még az ételeket is elkészítették előbb, hogy sütni-főzni se kelljen. Ennek a napnak gyógyító jelleget is tulajdonítottak, ezért gyógynövényeket füstöltek és azzal kezelték a betegeket.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!