Március az endometriózis hónapja: Az alattomos betegség örök küzdelem lehet

Március az endometriózis hónapja: Az alattomos betegség örök küzdelem lehet

Címlap / Életmód / Egészség / Március az endometriózis hónapja: Az alattomos betegség örök küzdelem lehet

Amellett, hogy az endometriózis összetett betegség, nem csak a tünetei miatt borzalmas, hanem azért is, mert elképesztően nehéz diagnosztizálni, illetve jelenleg a kezelésére sincs sok módszer.

Mi az endometriózis?

Az endometriózis egy krónikus, jóindulatú betegség, melynek során az endometrium (méhnyálkahártya-szerű szövet) a méhen kívül szaporodásnak indul. Sajnos ezek a szövetek megjelenhetnek többek között a petefészekben, a belső szerveknél, a beleknél, a kismedencében, illetve előfordulhat, hogy érintik a tüdőt, a májat, vagy a vesét. A kialakulásának okára nincs egyelőre konkrét tudományos indok, feltételezések szerint viszont a menstruációs vér hasüreg felé távozása állhat a háttérben. A retrográd menstruáció a nők kb. 15 százalékánál jelentkezik és alapvetően nem okoz problémát, csak abban az esetben, ha nem megfelelően működik az immunrendszer. 

Menshalena/istockphoto.com

Alattomos betegség

Világszerte több mint 190 millió nőt érinti a betegség, a termékeny nők körülbelül 10%-a küzd endometriózissal. Korábban említettem, hogy rendkívül nehéz pontosan diagnosztizálni, ennek egyik oka, hogy a tünetei több más problémával is átfedésben lehetnek (például az IBS-sel) ráadásul nagyon kevés kutatási adat áll rendelkezésre az endometriózissal kapcsolatban. Ezek közül is sok leginkább csak hipotézisekről számol be, konkrét összefüggésekről nem igazán.

Szintén fontos kiemelni, hogy az endometriózis tüneteinek erőssége és mennyisége nem egyenesen arányos a betegség súlyosságával. Vannak, akik kevés, enyhébb tünetek mellett az endometriózis súlyosabb formájával küzdenek, míg másoknál ennek ellenkezője figyelhető meg. 

A leggyakoribb tünetek közé a következőket soroljuk:

  • fájdalmas menstruáció
  • erős vérzés
  • kismedencei fájdalom
  • puffadás (ez a méh körül szaporodó endometriumnak köszönhető)
  • hányinger a menstruáció alatt
  • hátfájás
  • fájdalom vizelet-, és székletürítés közben
  • rossz közérzet a menstruáció alatt
  • fájdalom intim együttlétek alatt
  • meddőség, a teherbeesés esélyének jelentős csökkenése

Az endometriózis kevésbé ismert, ritkábban jelentkező tünetei:

  • krónikus fáradtság, mely a menstruáció ideje alatt erősödik
  • véres vizelet 
  • lábfájdalom
  • esetenként véres széklet (ritkán fordul elő a szakértők szerint)
  • intenzív mellkasi fájdalom, légzési nehézség, különösen a menstruáció alatt (nagyon ritkán fordulhat elő)
martin-dm/istockphoto.com

Lehetséges szövődmények

Súlyos esetben összetapadhatnak a szervek, illetve bélelzáródás és veseelégtelenség is kialakulhat. Előfordulhat, hogy az endometriózis sejtjei bekerülnek a véráramba, ritkább esetben pedig akár az agyba is.

Az elváltozások eltávolítása nem mindig jelent teljes gyógyulást, hiszen olyan egészségügyi problémák alakulhatnak ki a szövetek miatt, mint a vizelet- és székletürítési zavar. 

Sok esetben nem csak fizikai panaszokkal, hanem mentális problémákkal is szembe kell nézniük a betegeknek, ugyanis az endometriózis tünetei az életminőség romlásához vezethetnek, amiből depresszió is kialakulhat.

Hogyan diagnosztizálható és kezelhető?

Sajnos a tünetei miatt részletesebb kivizsgálást igényel, ha felmerül a betegség gyanúja. Az ultrahang vizsgálat leggyakrabban nem vezet eredményre, az MRI viszont pontosabb képet adhat. Azonban mivel ezek a képalkotó eszközök sem mutatnak meg mindent, az orvosok szerint a laparoszkópos műtét jelenthet hatékony megoldást. Ennek során nem csak meghatározzák az endometriózisos elváltozások helyét és ezzel együtt el is távolítják őket. Súlyos esetben a teljes petefészek is eltávolításra kerülhet. 

A műtétet követően a kiújulás megakadályozására, illetve a tünetek kezelésére gyógyszert írnak fel. A megfelelő gyógyszer kiválasztásának egyik legfőbb szempontja, hogy a beteg szeretne-e gyermeket vállalni. A nem-szteroid gyulladáscsökkentő tablettákat a fájdalmak csillapítására ajánlják, illetve a kombinált fogamzásgátlók szintén segíthetnek abban, hogy ne terjedjen tovább az elváltozás.

A várandósság is csökkenti a tüneteket (hiszen a menstruáció kimaradásával elsorvadnak az elváltozások), azonban mivel a betegség csökkenti a teherbeesés esélyét, sok endometriózissal küzdő nő számára ez nem opció.

Ha arra gyanakszol, hogy téged is érint a betegség, mindenképp fordulj orvoshoz (ha kell, akkor menj el több helyre, vagy kifejezetten endometriózissal foglalkozó intézménybe), hiszen minél később derül ki a probléma, annál több szövődmény alakulhat ki! 

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!