Hogyan ismerhetjük fel, ha Lyme-kórban szenvedünk?

Hogyan ismerhetjük fel, ha Lyme-kórban szenvedünk?

Címlap / Életmód / Egészség / Hogyan ismerhetjük fel, ha Lyme-kórban szenvedünk?

A Lyme-kór egy igen komoly betegség, amelyet a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okoz. A betegség leggyakrabban kullancsok által terjed. Ezért fontos tudnunk, hogy mikor a legvalószínűbb, hogy kullancsfertőzést kaptunk – és azt is, hogyan távolítsuk el a kullancsot, ha már a bőrünkbe fúródott. (x)

Mikor a legvalószínűbb, hogy megcsíphet minket egy kullancs?

A kullancsszezon áprilistól júliusig, illetve szeptembertől novemberig tartó időszak: ilyenkor a legaktívabbak a vérszívók. Ha már észleltük, hogy belénk fúródott egy, vagy a Lyme-kórra emlékeztető tüneteink vannak, az Affidea Magyarország bőrgyógyászati szakrendelésére ellátogatva még időben elkerülhetjük a komolyabb problémákat.

Ugyanis a kullancscsípés számos betegség okozója lehet. Ilyen a Lyme-kór, a kullancs encephalitis vírus, a tibola, a humán babesiosis, a krími-kongói vérzéses láz, a tularémia, a humán granulocytás anaplasmosis, valamint a humán monocytás ehrlichiosis is. A leggyakoribb közülük a Lyme-kór, melynek jellegzetes tünetei vannak.

A Lyme-kórról és első tüneteiről

Hazánkban a kifejlett kullancsok 12-50%-a is fertőzött lehet a Borrelia baktériummal, ami a Lyme-kór kórokozója. Ellene sajnos nem lehet védettséget szerezni, így sajnos bármennyiszer lehetünk Lyme-kórosak életünk során.

A betegség első tünetei legkorábban 24 óra múlva, de általában 7-10 napon belül jelentkeznek a fertőzés után. Ezek a tünetek leggyakrabban a láz, fejfájás, izomfájdalom és fáradtság. Ezenkívül a fertőzés helyén egy piros, ovális alakú kiütés is megjelenhet. Ez folyamatosan nő, és gyűrű alakúvá válik. Ez a legalább 3-5 napja növekvő bőrpír és a néha a fülön is megjelenő, lilás-vörös csomó egyértelmű jelei a Lyme-kórnak. Ilyenkor azonnal meg lehet indítani az antibiotikumos kezelést.

Ha nem kezeljük a bajt, vagy nem vesszük azt észre, mindehhez még társulhatnak hetek múlva komolyabb gondok is. A szívritmuszavarok, a zsibbadás, az idegbénulás és más, ízületi és ideggyógyászati problémák is árulkodóak lehetnek. Ám sajnos minél később ismerjük fel a problémát, annál nehezebben gyógyítható a betegség. Az idejekorán felismert kórt ugyanakkor hatékonyabban lehet kezelni.

Így távolítsuk el a kullancsot!

Ha felfedezünk egy kullancsot a bőrünkön, nagyon fontos, hogy azt minél gyorsabban és a megfelelő módon távolítsuk el. Ehhez használjunk steril csipeszt, és fogjuk meg a kullancs fejét – azaz a bőrünkhöz legközelebb eső részét! Határozottan húzzuk ki a kullancsot, egyenesen. Sose csavargassuk vagy nyomjuk meg a kullancs testét! Ilyen módokon ugyanis azt kockáztatjuk, hogy a kullancs belénk fecskendezi béltartalmát és az abban található vírust, baktériumot. A kullancsot a lehető leghamarabb távolítsuk el, a lehető legnagyobb eséllyel megakadályozva a fertőzés terjedését.

A Lyme-kór esetében nemcsak az időben történő kezelés, de a megelőzés is nagyon fontos. Vigyázzunk magunkra, és ha gyanús tüneteket észlelünk, keressünk fel minél előbb egy orvost!

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!