5 zenekar a ’60-as, ’70-es évekből, amelyek ma is a top 10-ben vannak

5 zenekar a ’60-as, ’70-es évekből, amelyek ma is a top 10-ben vannak

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / 5 zenekar a ’60-as, ’70-es évekből, amelyek ma is a top 10-ben vannak / 2. oldal

Ha azt mondom, Yesterday, Stayin’ alive vagy Bohemian Rhapsody, sokaknak felcsendül a fejében a jól ismert dallam. A ’60—as, ’70-es évek zenéi meghatározták a zenei ízlést, és még ma is felfedezhetjük a stílusjegyeket, amelyeket a The Doors vagy a Bee Gees számaiban hallunk. Íme, az 5 legmeghatározóbb zenekar a múltból, amelynek a zenéje ma is meghatározó.

#2. The Rolling Stones

Vastag ajkú, nyitott száj, kinyújtott nyelv. Ugye ismerős? A The Rolling Stones kétségkívül a világ egyik legnagyobb rockbandája még ma is. Mick Jagger és Keith Richards egy iskolába jártak, és mindketten a templomi kórusban énekeltek. Mégsem ezek a közös pontok voltak sorsfordítók, hanem egy véletlen találkozás, ami a dartfordi vasútállomáson történt.

Keith Richardsnál egy gitár volt, Jaggernél pedig Muddy Waters- és Chuck Berry-lemezek. Innen már tudták, hogy fontosak lesznek egymásnak. 1962 júliusában adta első koncertjét az a zenekar, amelynek neve egy Muddy Waters-szám címéből ered: The Rolling Stones. 1964-ben már nagylemezük jelent meg. Az együttes vezetője Brian Jones volt, aki minden tagnál jobban tudott zenélni, bármilyen hangszert megszólaltatott, ami a kezébe került.

Eleinte főleg klasszikus blues számokat játszottak nagyon egyedi stílusban, később persze arra is rájöttek, hogy nagyon jól tudnak saját számokat is írni. Leginkább két úton haladtak, vagy Brian Jones irányításával az egész csapat leült és dalt írtak, vagy Jagger és Richards kettesben szereztek új dalokat. Ők, ketten zenét és szöveget is együtt írtak, több száz számot.

Andrew Loog Oldham, a srácok menedzsere rájött, hogy Jagger és Richards párosában hatalmas kincset talált, és a Rolling Stones-ból óriási zenekar lehet, legalább akkora, mint a The Beatles. A The Rolling Stones volt az ellen-Beatles.

Ők voltak a rosszfiúk, akik megbotránkoztatták a közönséget, vad viselkedésükkel magukra vonták a figyelmet mindenhol, lázadtak, vagányak voltak. A sajtó előtt riválisok voltak Lennonék és Jaggerék, ám személyesen jó viszonyt ápoltak és tisztelték egymást.

A The Rolling Stones tagjai közt nem voltak ugyan nők, de két nőnek, Marianne Faithfullnak és Anita Pallenbergnek nagy szerepe volt az együttes történetében. Marianne Mick Jagger barátnője volt, Anita Pallenberg pedig először Brian Jones-szal, majd Keith Richards-szal járt. Richardstól három gyermeke született. 

Közben Brian Jones egyre inkább eltávolodott a zenekartól, amit már inkább Jagger és Richards dominált. Zeneileg sem igazán tudott már idomulni a Stoneshoz. Végül kilépett a zenekarból. Néhány hónap múlva holtan találták.

A The Rolling Stones a ’60-as évek elejétől meghatározó zenekar volt, ma pedig a világ legrégebben működő rockbandája. Zenei egyediségük még ma is hatással van a zenei világra.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3 4 5

»