Lehet, hogy már te is belebotlottál ebbe a hihetetlen látványba a neten, de ha kimaradt volna az életedből, mindenképpen keress rá a Sea Sparkle (tengeri ragyogás) elnevezésű jelenségre. A képek tényleg csodálatosak: a partszakasz kék fényárban úszik, és a szerencsés fotósok úgy érezhették magukat, mintha az Avatar című film színfalai mögé kerültek volna. De vajon mi okozza ezt a szikrázást, és mit érdemes tudnod róla?
1/5 Ragyogó fényjáték a sötétben
Nem csak a szentjánosbogarak és a medúzák képesek fényes ragyogással megtölteni a sötétséget. Sőt, valójában egy teljesen más állatfajt tartanak a szakértők a legszikrázóbbnak: az apró planktonokat.
Úgy tűnik, itt tényleg beigazolódott a mondás, miszerint kicsi a bors, de erős. Ezek az élőlények ugyanis nem sokkal sötétedés után élénk kék színben kezdenek el ragyogni a vízben.
Persze ők sem világítanak a nap 24 órájában, hiszen ehhez energiára van szükségük, ráadásul ennek annyi értelme lenne, mint a napsütésben bekapcsolni egy zseblámpát.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/5 Mitől szikráznak?
Az egyik legfényesebb alga a Noctiluca, ami annyira kis méretű, hogy több ezer társával együtt elférne egyetlen csepp vízben!
A Karib-tenger egyik szigeténél egyébként annyira sok ilyen plankton él, hogy ha beletennéd a kezed a vízbe, azt látnád, hogy körülötte több centiméteres körzetben minden neonkék fényben ragyog.
A tudósok szerint a Noctiluca azért viselkedik ilyen feltűnően, hogy elijessze a közeléből a ragadozókat.
Sőt, sokszor ezzel a fénnyel olyan állatokat vonzanak a közelükbe, amik megeszik az őket fenyegető élőlényeket – mint egy riasztó, ami odavonzza a rendőröket, hogy elkapják a betolakodókat. Így duplán jól járnak ezzel a külsővel!
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek