A krónikus fáradtság szindróma kialakulása és tünetei

A krónikus fáradtság szindróma kialakulása és tünetei

Címlap / Életmód / Egészség / A krónikus fáradtság szindróma kialakulása és tünetei

A mai felgyorsult világban gyakran érezhetjük magunkat kimerültnek amiatt, hogy a magánéletünkben és a munkahelyünkön is igyekszünk jól teljesíteni és megfelelni az elvárásoknak. Ilyenkor rendszerint csak egy kiadós alvás kell ahhoz, hogy ismét erőre kapjunk. (x)

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Előfordulhat azonban az is, hogy olyan tüneteket tapasztalatunk, amit korábban nem, például akkor is fáradtnak érezzük magunkat, ha semmi extrát nem csináltunk, és hiába alusszuk ki magunkat, ébredés után nem érezzük magunkat kipihentnek.

Ezek a krónikus fáradtság jól felismerhető tünetei, amiket semmiképp sem szabad félvállról venni, ugyanis azt jelezhetik, hogy túl sok a stressz az életünkben, és nem megfelelő életmódot folytatunk. A megoldásban sokat segíthetnek Huszka Zsuzsa komplex, személyre szabott szolgáltatásai.

Mai cikkünkben kicsit jobban is górcső alá vesszük ezt a témát, és megosztunk néhány hasznos tudnivalót róla, lássuk!

Mi az a krónikus fáradtság szindróma?

A krónikus fáradtság szindróma, azaz a CFS (Chronic Fatigue Syndrome) egy meglehetősen összetett egészségügyi probléma, aminek jól felismerhető jelei vannak. Lényege, hogy a kimerülés jelei teljesen indokolatlanul jelentkeznek, és tartósan fennállnak, még akkor is, ha kellő időt fordítunk arra, hogy pihenjünk, vagy kialudjuk magunkat.

A tipikus tünetek közé sorolhatóak a több testrészünket vagy akár az egész testünket érintő tompa izomfájdalom, az ok nélküli fizikai gyengeség, a krónikus fejfájás, a torokfájás, a fényérzékenység, illetve a koordinációs zavarok. Emellett kialakulhat még hőemelkedés vagy láz, illetve részleges vagy időszakos látáskiesést is tapasztalhatunk. Az egészségünkre tehát nagyon komoly hatást gyakorol.

Ha enyhébb tünetekben jelentkezik, akkor ugyan nehezen, de még el tudjuk végezni a mindennapi feladatainkat. Súlyosabb esetben viszont ezekre nem vagyunk képesek és akár az is előfordulhat, hogy még az ágyból sem tudunk felkelni.

Miben különbözik a sima fáradtságtól?

Teljesen természetes, ha időnként fáradtnak érezzük magunkat, és arra vágyunk, hogy pihenjünk egy nagyot. Ám ha furcsa tüneteket tapasztalunk magunkon, és hiába alszunk eleget, utána sem csökken a fáradtságérzetünk, akkor joggal gyanakodhatunk, hogy másról van szó. 

Ilyenkor előfordulhat, hogy krónikus fáradtság szindrómában szenvedünk, annak kezeléséhez pedig érdemes olyan szakemberhez fordulnunk, aki kipróbált, valós eredményeket nyújtó megoldást tud kínálni számunkra. Huszka Zsuzsa weboldalán lehetőségünk van erre, ahol többek között a megfelelő dühkezelés elsajátításában is kaphatunk szakértői segítséget.

Mi okozhatja a kialakulását?

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a kiváltó okokat mindig egyénileg kell vizsgálni, azok ugyanis nagyon sokfélék lehetnek. A leggyakrabban a tartós stressz, illetve a nem megfelelő életmód hatására alakul ki, amikor rendszeresen túlvállaljuk magunkat, és nem engedjük meg magunknak a pihenést.

Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók a krónikus fáradtság szindróma kialakulásáról és annak tüneteiről.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!