A koronavírust minden országvezetés a legjobb belátásra szerint igyekszik kezelni, ezért még Európán belül is eltérő szabályok léptek érvénybe. Az alábbiakban bemutatjuk, cikkünk megírásakor milyen határozatokat léptettek életbe ezekben az országokban!
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Spanyolország: lezárt területek
Mivel az országban egyre nagyobb a fertőzöttek száma, Madrid bizonyos részein és néhány környező településen komoly lezárásokat vezettek be. E szerint október első hétvégéjétől kezdve az emberek saját körzetüket csakis munka, iskola és orvosi ellátás miatt hagyhatják el, a csoportosulásokat 6 főben maximalizálták, a parkokat lezárták, és minden üzletnek legkésőbb 22:00-kor be kell zárnia. Az emberek a zárlat alatti területeken belül élő rokonaikat nem látogathatják, hacsak nem létszükségletről van szó, a maszk pedig az utcán is kötelező.
Románia: karanténkötelezettség a sárga országokból érkezőknek
Románia már egy ideje magas fertőzöttszámmal rendelkezik, ezért ott már nyáron megkezdődtek a szigorítások. Május óta kötelező a maszk használata a tömegközlekedési eszközökön és zárt nyilvános helyeken, a szeptemberi iskolamegnyitások óta pedig itt is kötelezővé tették a száj és orr eltakarását.
A legfrissebb szabályozások (október 7.-től lépnek érvénybe) szerint a Romániánál fertőzöttebb országokból érkezők karanténkötelesek lesznek. A sárgával jelölt országok listájában Magyarország is jelen van, tehát magyar állampolgár csak akkor léphet Románia területére, ha vállalja a két hét karantént vagy 8 nap után egy negatív tesztet fel tud mutatni.
Hollandia: komoly korlátozások
Szeptember végétől a holland kormány is újabb szigorításokat vezetett be, tekintve, hogy óriási mértékben nőtt a fertőzöttek száma. A maszkviselés itt is elvárás, a nagyobb városokban pedig minden éttermet és bárt be kell zárni legkésőbb este tízig. A dolgozóknak kötelező a kliensek adatait rögzíteni (ezáltal megkönnyítve a kontaktkutatást egy fertőzés esetén), és a home office-t erősen javasolják. A szociális összejöveteleket szigorították, maximum 3 fő tartózkodhat vendégségben, a focimeccseken pedig nem lehet jelen szurkolótábor.
Franciaország: zárnak a bárok
Ahogy Spanyolországban és Hollandiában, úgy Franciaországban is bevezették, hogy a nagyobb városokban 22:00-kor be kell zárni minden bárt, éttermet, vendéglátóegységet. Ez alól Párizs sem kivétel, de Marseille-ben például ezeket a helyeket 15 napra teljesen be is zárták. Az esküvőkön, társasági eseményeken maximum 10 ember tartózkodhat, és szigorúan betiltották a házibulikat, egyéb összejöveteleket. A francia kormány már július óta kötelezővé tette a zárt helyeken való maszkviselést (munkahelyen is), de egyre több városban kötelező már a szabadban, utcán is a viselése.

Németország: új szabály beutazóknak
Németországban év végéig betiltásra került minden fesztivál, sport esemény és koncert is, a focimeccsek pedig zárt ajtók mögött zajlanak le. A reptereken mindenkit ellenőriznek, aki pedig magas kockázatú országból érkezik, arra kötelezően 14 nap karantén vár. Azok, akik nem takarják el az arcukat maszkkal a boltban vagy tömegközlekedésen, MINIMUM 50 euró, azaz közel 18 ezer forint büntetésre számíthatnak. A német vezetés a magas fertőzöttségi szinttel rendelkező helyeken újabb szigorításokat vezetett be nemrég: a nyilvános rendezvényeken már csak 50 ember tartózkodhat egyszerre, a privát eseményeken pedig 25. Az éttermekben és bárokban pedig kötelező megadni a személyes adatokat, és ha ezt nem teszi meg valaki, büntetést rónak ki rá.
Olaszország: utcán is kellhet a maszk
Akárcsak Magyarországon, úgy Olaszországban is leállt az éjszakai élet, hiszen minden diszkót és szórakozóhelyet bezáratott a kormány. 18:00 és 6:00 között az összes nyilvános helyen, ahol nem lehetséges a távolságtartás, kötelező a maszk viselése még a szabadban is, sőt, egyre több régióban vezetik be, hogy napközben sem lehet utcára lépni maszk nélkül, függetlenül attól, hogy hányan tartózkodnak kint.
Dánia: esküvő csak 22:00-ig
Dánia volt az első ország Európában, ahol tavasszal ismét megnyitották az iskolákat, de augusztus végén az esetszámok jelentősen megemelkedtek. Azóta a tömegközlekedési eszközökön a maszk kötelező, Koppenhágában és a környező településeken pedig tovább szigorítottak. Itt minden bár, étterem és szórakozóhely este 22:00-kor bezár, napközben pedig kötelező még bent is a maszk. Az esküvőkre és privát partikra is érvényes volt a 22:00-ás szigorítás, ezért a privát rendezvényeket is be kell fejezni ekkorra.