8 konyhai trükk az emésztés elősegítésére

8 konyhai trükk az emésztés elősegítésére

Címlap / Életmód / Táplálkozás / 8 konyhai trükk az emésztés elősegítésére

A kedvenc kajád egyáltalán nem biztos, hogy „viszontszeret”: akár hátráltathatja is az anyagcserédet. Semmiről sem kell azonban lemondanod, ha kiegyensúlyozott étrendet folytatsz, és rendszeresen alkalmazod a következőkben felsorolt tippeket.

Pótold a nedvességet!

A jó emésztéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékbevitel. A lehető legtökéletesebben összeállított étrend sem hozza meg az áhított eredményt, ha nem kíséred elegendő vízzel.
A szűrt csapvíz és a szénsavmentes palackozott változat a legjobb. Ha unod, dobj bele néhány citromszeletet, így még bónusz C-vitamint is nyersz!

Fűszerezz!

A nyáltermelés fokozása elősegíti a hatékony emésztést. Amennyiben mértékkel veted be a koriandert, köményt, a mustármagot, a fahéjat, a (csípős)paprikát és a borsot, az ízélmény fokozásán kívül még a gyorsabb anyagcseréhez is hozzájárulsz.
Érzékeny emésztőrendszer esetén azonban óvatosnak kell lenned ezekkel, és szem előtt tartani, hogy a kevesebb néha több.

Erjesztett finomságok

Minden olyan élelmiszer jót tesz az emésztésednek, ami erjesztéssel készült – lehetőleg olyan módon, hogy minél kevésbé gyorsították a gyártás során a természetes folyamatot.
A savanyú káposzta, a nemes sajt, a tea, a csokoládé és a kovászos kenyér mind egészséges ilyen szempontból. Csokiból viszont érdemes minél magasabb kakaótartalmú után nyúlnod.

Zsírszegény tejtermékek

A joghurt – főleg a görög változat – tele van fehérjével és probiotikumokkal, így segítve a bélflóra egészségének megtartásában.
Csaknem az összes joghurt megfelel a célnak, a cukortartalommal azonban nem árt vigyáznod: a címke elárulja, hogy egy kisebb süteménynek megfelelő összetételű tápanyagot rejt a doboz, vagy pedig alig van benne zsír és szénhidrát.

Napi egy alma…

Az orvos szerint „az orvost távol tartja”. A mosdólátogatást azonban nem, hiszen a benne lévő természetes rostok pozitívan hatnak a bélműködésre: gyorsítják a tranzitidőt, tehát azt az intervallumot, amit a tápanyag a hasadban tölt, ráadásul növelik a hasznos anyagok felszívódásának hatékonyságát.
Hasonló eredmény érhető el hüvelyes és leveles zöldségekkel, magvakkal és bogyós gyümölcsökkel.

Minél több zöldség

A zöldségek az emésztést elősegítő rostok legjobb forrásai.
Nemcsak a fogyókúrád szempontjából érdemes tehát köretként fogyasztani őket a megszokott fehér burgonya vagy tészta helyett: sokkal többet ehetsz belőlük, így tovább garantált a teltségérzet – anélkül, hogy megterhelnéd a velük a szervezeted.

Éljenek a magvak!

Ez a méltánytalanul mellőzött tápanyagtípus azért esett ki a pikszisből, mert viszonylag sok kalóriát tartalmaz.
Pedig igen gazdag „jó” zsírsavakban, rostban és egyéb tápanyagokban, hogy naponta 20-30 grammot mindenkinek meg kellene belőle ennie. Akármelyiket választhatod, a diótól kezdve a mogyorón át a pisztáciáig.

Mindig reggelizz!

A klisészerű tanács nemcsak a gyerekekre vonatkozik, hiszen a nap első étkezése adja meg a szervezet alap üzemanyagát. Teljes gabonával, zöldségekkel, gyümölcsökkel vagy tejtermékekkel könnyedén biztosíthatod az anyagcseréd aktivitását, és nem kell tartanod tőle, hogy ebéd előtt szédelegsz majd az alacsony vércukorszint miatt.
Amennyiben rendszeres hasi fájdalommal, gyomorégéssel, szorulással vagy hasmenéssel küzdesz, érdemes bejelentkezned a háziorvosodhoz egy általános kivizsgálásra, mert akár betegség is állhat a tüneteid hátterében.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!