Ismered a kontrasztos fürdést? Ezért olyan csodálatos az egészségednek

Ismered a kontrasztos fürdést? Ezért olyan csodálatos az egészségednek

Címlap / Életmód / Egészség / Ismered a kontrasztos fürdést? Ezért olyan csodálatos az egészségednek

Manapság egyre népszerűbbnek számít kitenni a testünket extrém hőmérsékletnek, például szaunában, gőzkabinban, de a hideg merülés és a krinoterápia is nagy sikernek örvend. Ennek oka többek közt az, hogy a kutatások azt mutatják, a test drasztikus hőmérsékletváltozásnak való kitétele olyan előnyökkel járhat, mint a fájdalomcsillapítás, a gyulladáscsökkentés és a jobb keringés? De mi a helyzet az extrém hőmérsékletek váltogatásával, a kontrasztos fürdéssel?

Mi pontosan a kontrasztos fürdés?

A kontrasztos fürdés lényege, hogy forróról hidegre, vagy éppen fordítva, gyakran többször oda-vissza kell váltogatni a testünket érő hőhatást. Főként a sportolók körében már évtizedek óta használják a fájdalmak enyhítésére és az intenzív fizikai aktivitás utáni regenerálódásra. Mostanában viszont egyre gyakrabban rebesgetik azt a szakértők, hogy mindenki számára előnyös lehet.

Bár elsőre nem mindannyiunknak tűnik túl csábítónak, hogy egyszer forróság, másszor pedig hideg érje a testünket, de ha te is megtudod, mennyi pozitívummal járhat, talán még ma megjön a kedved ahhoz, hogy kipróbáld ezt a népszerű módszert.

Ezért olyan előnyös

Azt már régóta tudjuk, hogy a meleg- és hidegterápiás kezeléseknek különböző előnyei vannak. Először is, olyan körülmények között, mint ami például egy infraszaunában van, a hőhatás fokozza a pulzusszámot és tágulásra készteti az ereket, ami izzadást okoz. Így pedig olyan lesz a hatása, mint az enyhe testmozgásnak.

Ha pedig a hidegterápiát is hozzáadjuk, a kontrasztos fürdés fokozottabb keringést eredményezhet, így csökkentve az izomfájdalmat és mérsékelve a fáradtságérzetet.

Amikor a testünk hideg vízben van, a kapillárisok (kis erek) kisebbek lesznek, amikor pedig meleg vízben van, megnyílnak. A kontrasztos fürdés rajongói között vannak, akik úgy vélik, hogy ezek a keringési változások vezetnek ahhoz, hogy a sérülések enyhülnek. Egy néhány évvel ezelőtti metaanalízis pedig arra világított rá, hogy a kontrasztos fürdés segített a sportolóknak leküzdeni a versenyek utáni fáradtságot.

LuckyBusiness/istockphoto.com

Mi köze van a kontrasztos fürdésnek az öregedési folyamathoz?

A kontrasztos fürdéssel kapcsolatos kutatások nagy része a regenerálódásra összpontosít, különösen a sportolók esetében. Egyes szakértők szerint viszont a sejtek egészségét is fokozhatja, ami lassítja az öregedési folyamatot. Sőt, a kontrasztos fürdés az autofágiát is fokozhatja, vagyis azt, ahogyan a szervezet a sérült sejteket regenerálja, egyébként pedig többek közt a gyulladások szabályozásában és az immunitás erősítésében is szerepet játszik.

Hogyan próbálhatod ki biztonságosan?

Ha kipróbálnád a kontrasztos fürdést, arról természetesen szó sincs, hogy egyik pillanatról a másikra forró helyett hideg vizet kellene magadra engedned zuhanyozás közben. Ez nem is egészséges, hiszen ha nincs hozzászokva a tested hasonló változáshoz, nagyon megviselheti, és egyébként sem jó ötlet, ha kapkodásba kezdesz. Tökéletes lehet például az, ha alkalom adtán, például egy wellnessfürdőben néhány percet szaunázol, utána pedig következik egy kis hideg merülés.

De a módszer működhet sokkal egyszerűbben, az otthon is, méghozzá úgy, hogy a forró vízben való zuhanyozás végén óvatosan hideg vizet engedünk magunkra 1-2 percig, vagy ha éppen olyan az időjárás, a meleg beltéri helyiségből kilépünk a hideg, friss levegőre.

Amint pedig kezdesz hozzászokni a hideg és a meleg váltakozásához, egy perc forró fürdőt egy perc hideg víz követhet. Majd 5-10 percig váltogathatod így a kettőt, hogy aztán energikusabb legyél, és egyéb módokon is kedvezz a szervezetednek.

Forrás: wellandgood.com

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!