Amennyiben egy olyan meleg italra vágysz, amit nyugodtan elkortyolhatsz akár késő este is, vagy megoszthatsz a gyerkőccel, vagy bárki mással, aki nem fogyaszthat kávét, akkor ez az összeállítás neked szól. Illúziórombolással kezdem, a koffeinmentes kávék egyáltalán nem mondhatók egészségesnek. De nem is azért kávézunk, mert egészséges. Ha eddig azért ittad ezeket, mert nem bírod a koffeint, vagy egészégügyi okok miatt nem fogyaszthatod, egy pillanat türelem, rögtön mutatok néhány sokkal jobb alternatívát.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/8 Amarántkávé
Tegyél 5-6 evőkanálnyi amarántmagot egy (öntöttvas) serpenyőbe. Foglalkozhatsz egyszerre nagyobb mennyiséggel is, de én azt javaslom, hogy inkább vékonyabb réteg legyen, amit biztonságosan tudd kezelni, vagyis legyen könnyen keverhető és azonnal észlelhető rajta a színváltozás. Közepes vagy kissé alacsonyabb lángon pirítsd meg a magokat, folyamatos kevergetés mellett, amíg szép aranybarnák lesznek, és kellemes illat száll fel belőlük.
Azonnal öntsd át egy hőálló tálba, mert a forró edényben megéghetnek a picinyke magok. Daráld le kávédarálóval és készíts belőle kávét: egy csésze forró vízhez vagy tejhez tegyél ízlés szerint 1- 2 evőkanálnyi őrleményt és ízesítsd a megszokott módon. Kellemes, lágy ízű, latte-szerű itókát kapsz. Ez egy remek lehetőség arra, hogy minél többször fogyaszd ezt az értékes fehérje- és ásványianyag-forrást.
Tiszta helyről áss ki mezei katángot, vigyázva, hogy a gyökérzete minél inkább épségben maradjon. Alaposan mosd meg, a mellékgyökereket vágd le. Szárítsd meg, majd a karógyökeret darabold fel apróra. Tepsiben szétterítve süsd 1- 2 órán keresztül 180 °C- on, attól függően, hogy mennyire szeretnéd erőtejessé tenni a pörkölést. Őröld finomra és készen is áll a használatra. Egy csésze vízben 2 evőkanál cikóriaport főzz fel, majd lefedve hagyd állni 5-10 percig. Sűrű szövésű szűrőn engedd át, majd ízesítsd kedved szerint.
Az egyenletesen kicsi darabokra vágott, megpirítás után ledarált aszalt fügéből kellemes ízű, édesítést nem igénylő kávé főzhető, ami melegen, hidegen egyaránt fogyasztható.
Gyűjts 500 g ragadós galaj termést, mosd meg, majd várd meg, hogy megszáradjon. Egy lábasban állandó kevergetés mellett pirítsd aranybarnára. Miután kihűlt őröld meg, készíthetsz belőle törökös kávét, vagy lefőzheted hagyományosan.
A gyermekláncfű gyökerét tavasszal, még a virágzás előtt vagy ősszel ásd ki. Puha kefével alaposan tisztítsd meg, vágd csíkokra vagy kockákra és szárítsd meg. A száraz gyökérdarabokat terítsd szét egy tepsiben, vékony rétegben. Süsd 10- 20 percig 180 °C- on. Készülhet belőle önmagában is kávé, de akár keverheted más hozzávalókkal, pl. cikóriával.
A kocsányos, kocsánytalan, cser-, és molyhos tölgy makkjaiból is lehet kávépótlékot készíteni. Gyűjts néhány marék makkot, szedegesd le a kupacsokat, önts rá meleg vizet, majd hagyd ázni fél órán keresztül, ez a lépés nagyon fontos, ne hagyd ki. Szárítsd meg a terméseket, távolítsd el a héjukat, darabold össze és sütőben (vagy serpenyőben, ahogy szimpatikusabb) pirítsd meg. Amint kihűlt, tedd egy jól záródó tartóba, és főzés előtt daráld le. Egy csésze vízhez tegyél kb. 1-2 teáskanálnyi őrleményt és főzd néhány percig. Markánsan keserű italt kapsz, amit ízesíthetsz fahéjjal, szegfűszeggel.
Csíráztass árpamagot körülbelül egy héten át, a csíráztatott szemeket előbb szárítsd meg, majd pörköld meg, és miután megőrlöd, kávé lesz belőle. Tartalmaz B- vitaminokat, a benne található kalcium és foszfor segíti a csontképződést, a magnézium pedig az ideg- és izomműködést támogatja. Lefekvés előtt segíti az elalvást.
A megtisztított, majd megszárított szőlőmagokat pirítás után ledarálva szintén használhatod kávépótlék gyanánt.
Ha neked is problémád van a koffeinnel, a vérnyomásod miatt nem ajánlott a babkávé, vagy ég a gyomrod tőle, esetleg estefelé már csak az íze kedvéért innál egyet, de nem szeretnél túlságosan felpörögni, van miből válogatnod. Sőt még az is lehet, hogy alapanyagokat is találsz hozzá a kertben.