Tartós boldogtalanság. 4 tényező, amely előrevetíti a hűtlenséget 

Tartós boldogtalanság. 4 tényező, amely előrevetíti a hűtlenséget 

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Tartós boldogtalanság. 4 tényező, amely előrevetíti a hűtlenséget 

A hűtlenséget nehéz pontosan meghatározni, ugyanis mindenkinél máshol húzódik az a bizonyos határ.

Sokaknak maga a szexuális együttlét ér fel a megcsalással, de mi a helyzet a csókkal? A szexuális tartalmú időtöltéssel konkrét behatolás nélkül? Vagy éppen az érzelmi intimitás megélésével valaki mással? A tanulmányok szerint a házastársak 20-52%-a ismeri el, hogy (szexuális aktus formájában) félrelépett már, de a valódi arány minden bizonnyal ennél magasabb. Mindez érdekes annak tükrében, hogy magát a hűtlenséget a többség elítéli.

A megcsalás témaköre a kutatókat is nagyon érdekli, rengeteg pszichológus, szociológus, szexológus vizsgálta már a tényt és időről időre érdekes eredmények bukkannak fel. Ennek nyomán sikerült összeállítani azokat a „kockázati tényezőket” amelyek növelhetik a hűtlenség esélyét.

Talán nem gondoltál bele, de olyan faktorok is ide tartoznak, mint amilyen a nem, az életkor, az iskolai végzettség, az egészség, a vallás, az önértékelés, és persze a libidó, a párkapcsolat hossza, vagy éppen az aktuális állapota. Az eredmények ugyanakkor sokszor ellentmondásosak voltak, időnként találtak összefüggéseket, máskor viszont az összefüggésekből ellentmondások lettek. 

Statisztikai adatokat használtak a hűtlenség felmérésére

Nemrég egy amerikai, brit és svájci kutatócsoport összefogott, és a jelenleg leghatékonyabb statisztikai eszközöket használta annak érdekében, hogy megállapítsa, milyen kockázati tényezők növelik a hűtlenség esélyét.

A következtetésük az volt, hogy a demográfiai adatok és meggyőződések (pl. vallás) sokkal kevésbé fontosak, mint a hétköznapokat érintő párkapcsolati és a szexuális problémák. 

A kutatómunka során (aminek a publikációi a Journal of Sex Research folyóiratban jelentek meg) két tanulmányt készítettek, és csaknem 1300 embert vizsgáltak. Az egyikben 891, aktuálisan kapcsolatban élő (kb. 6 év), átlagéletkorát tekintve 33 éves felnőttet kérdeztek. A megkérdezettek 32%-a mondta, hogy volt már hűtlen. 27% azt is elismerte, hogy online volt hűtlen, tehát szextinget folytatott, vagy önkielégítésben vett részt valamilyen élő program segítségével. A másik tanulmányban 202 párt kérdeztek, szintén átlagosan 33 évesek voltak és 9 éve éltek átlagosan kapcsolatban. 17% mondta, hogy megcsalta a partnerét ez idő alatt, 14% pedig azt, hogy online volt hűtlen.

A kutatók szerint kiemelésre méltó, hogy az első tanulmányban, amiben csak 6 évig voltak együtt a pár tagjai, kétszer olyan gyakori volt a hűtlenség.

A feltételezéseknek és a korábbi eredményeknek megfelelően ezekből a tanulmányokból is kiderült, hogy a férfiak többször lesznek hűtlenek, tehát egyértelmű, hogy számít a nem. A kutatók szerint ugyanakkor ez az arány az elmúlt évtizedekben egyre jobban csökkent. Ezt arra vezetik vissza, hogy a nők is többször mozdulnak ki otthonról, magasabb az iskolai végzettségük, gyakrabban tudnak utazni és munkát is nagyobb arányban vállalnak. Mind-mind lehetőség az ismerkedésre, hűtlenségre. Azonban manapság úgy fest, már nem az a hűtlenségünk fő előrejelzője, hogy férfinak, vagy nőnek születünk. 

NickyLloyd/istockphoto.com

A négy legfőbb kockázati tényező

A kutatók szerint az alábbiak önállóan nem feltétlenül vetítik előre a hűtlenséget, de ha együttesen vannak jelen, akkor a legnagyobb kockázati tényezőt jelentik:

  1. Párkapcsolati elégedetlenség: A tartós boldogtalanság nagyon jelentős arányban növeli a hűtlenség kockázatát, az egyik legnagyobb tényező a tanulmányok alapján. Azonban a hűtlenség nem feltétlenül jelenti azt, hogy komoly baj van a párkapcsolatban.
  2. Különbségek a szexuális igényekben: Amikor a vágyakozás nagyon eltérő, idővel a nagyobb libidóval rendelkező ember másnál fogja keresni a szexuális elégedettséget.
  3. Unalom: Ha a párok unatkoznak, kevesebb időt vannak együtt, nem akarnak beszélgetni, akkor a gondoskodás háttérbe szorul. Az intimitás elvesztése pedig jelentősen növeli a kockázatot.
  4. Orgazmus hiánya: Vannak, akik beletörődnek abba, hogy ritkán szexelnek, vagy nem olyan jó minőségű a szexuális életük, mint amilyenre vágynak. Azonban sokan nem fogadják ezt el, és bár magával az életükkel, a párkapcsolatukkal boldogok, a szexuális kielégülést másnál keresik. 

Továbbra sincs biztos módszer a hűtlenség megelőzésére, de a legjobb az, ha a párok figyelemmel kísérik a kapcsolataikat és a szexuális elégedettségüket. Ha bármelyik tényező állapota romlik, a romlás tartósan fennmarad, akkor az valós kockázatot jelez.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!