VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
A frissen sült kenyérnek már az illata is mennyei, miközben készül, már akkor otthonos, megnyugtató légkört teremt, hát még amikor kiveszed a sütőből! Igazán jó kenyeret készíteni persze külön mesterség, és nagyon sok minden múlik az alapanyagokon, de bátran belevághatsz, hiszen még a legegyszerűbb kenyér is finomabb lesz frissen, mint a másnapos, boltban vett cipó. Sőt, kenyeret sütni még akkor is lehet, ha egyáltalán nincs, vagy már csak alig van otthon élesztő. Mindkettőre mutatunk variációkat!
Szódabikarbónás kenyér
450 gramm lisztet keverj el 7 gramm sóval, 6 gramm szódabikarbónával és 470 gramm kefirrel. Tedd egy sütőpapírral bélelt, fedeles jénaiba a kenyeret, fél órán át süsd 250 fokon, majd vedd le a jénai tetejét és süsd aranybarnára a kenyeredet. Kefir helyett használ használhatsz írót, sőt tej és ecet vagy citromlé keverékét is úgy, hogy egy csészényi tejhez egy evőkanál savas folyadékot adsz.
Kovászos kenyér
Az igazi kovász nem tartalmaz élesztőt, ráadásul gyakorlatilag a végtelenségig eltartható, a titok csak annyi, hogy gondoskodni kell róla, mint egy kis házi kedvencről. Egy alaposan megtisztított és megszárított befőttesüvegbe tegyél 3 dkg lisztet és kanalazz rá 3 evőkanál vizet, majd keverd csomómentesre. Az üveget lazán, ne légmentesen zárd le és tedd olyan helyre, ahol állandó hőmérséklet van. 24 óra elteltével egy másik tiszta edénybe mérj ki 3 dekát a kovász kezdeményből, és adj hozzá másfél deka lisztet és másfél evőkanál vizet. Ezt a folyamatot ismételd 5 napon keresztül. Ekkor kész lesz az úgynevezett anyakovászod, amit már elég hetente etetni a fenti módszerrel, a kenyér készítéséhez pedig ebből tudsz majd mindig aktív kovászt csinálni.
Ehhez vegyél ki egy keveset az anyakovászból, etesd meg liszttel és vízzel, és 6-8 óra múlva, amikor a kovász aktív szakaszba lép, használd fel sütéshez. Igaz, hogy ez igényel némi tervezést és előkészületet, cserébe viszont egészséges és igazán hagyományos ízű kenyered lehet.
Öreg tészta
Az öreg tésztához ugyan kell némi élesztő, de jól jöhet, ha van otthon még egy kis maradék, amit szeretnél megsokszorozni a következő bevásárlásig.
Az öreg tésztához 50 dkg lisztet fél teáskanál sóval, 1 dkg friss élesztővel és körülbelül 3 dl vízzel keverj el. A vizet apránként add hozzá, a kenyértésztánál keményebb tésztát kell kapnod, így lehet, hogy kicsit kevesebb folyadék is elég lesz.
A tésztát 4-5 órán át hagyd kelni, majd tedd a hűtőbe legalább egy éjszakára. Ez alatt túlkel és összeesik. Ekkor egyszer érdemes átgyúrni, majd egy zárható műanyag edénybe tenni, vagy akár kisebb adagokra osztva le is fagyaszthatod.
A hűtőben tartott öregtésztát egy hétig tudod felhasználni.
Sokféle receptet találsz a neten, egy egyszerű kenyérhez 20 dkg öreg tésztából, 40 dkg lisztből, 2,5 dl langyos vízből, 2 teáskanál sóból és 1 evőkanál olívaolajból gyúrj tésztát.