Mit kell tenned, ha kiscica jön a házhoz?

Címlap / Életmód / Család / Mit kell tenned, ha kiscica jön a házhoz?

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

A bájos szőrgombócok boldoggá tesznek, emellett pedig csökkentik a magas vérnyomás és a depresszió kialakulásának esélyét is. Ha megfelelően gondozod a macskád, olyan kötelék alakul ki köztetek, amely mindkettőtöket kívül-belül egészségessé tesz.

Fogadj örökbe!

Hacsak nem lettél egy bizonyos fajta szerelmese, fontold meg a menhelyről történő örökbefogadást!
Tévhit, hogy az ottani állatok betegek vagy gyengébbek volnának, hiszen szigorú orvosi felügyelet alatt állnak – ráadásul pénzügyileg is jól jársz, mivel az oltás díján felül egy jelképes összeget kell fizetned a cicáért! Amennyiben inkább tenyésztőhöz fordulsz, mindenképpen érdeklődj a négylábú felmenőinek egészségi állapotáról.

Egy cica, két cica…

Mondani szokás, hogy a macskákat párosával jó örökbe fogadni, mert kitűnő társaságul szolgálnak egymásnak.
A dupla öröm azonban olyan kérdéseket vet föl, mint például: van elég időd rájuk? Van elég hely a lakásodban? Van elég pénzed a gondozásukra?
Ha mindháromra igen a válasz, bátran vágj bele a kettős csodába!

Előkészületek

Macskaeledel, alomtálca, alom, kisállat-hordozó, fekhely, etető és itató tál, egy-két játék és némi fű egy cserépben – a bevásárló listán ennyi szerepel.
Fontos, hogy a vegyszereket és a mérgező növényeket távolítsd el a talajszint közeléből, nehogy tragédia legyen a vége! A cicabiztos lakás fő ismertetője továbbá, hogy nem található törékeny tárgy az asztalok és a polcok szélén.

Kinti vagy benti?

Jó előre döntsd el, hogy kinti vagy benti cicát szeretnél. Bár vannak, akik higiéniai okokból idegenkednek a macska szobában tartásától, valójában egy oltott, féregtelenített és ápolt állatka nem jelent veszélyt – főleg, ha ritkán vagy sosem teszi ki a tappancsát a szabadba!
Kint egyébként autók, betegségek, ragadozók és harcra kész fajtársak várják őket, míg bent kényelmes cicabútorokkal gondoskodhatsz a kényelemről.

Táplálás

A cicád egyéves koráig kapjon speciális, kölyök állatoknak készített eledelt. Erre azért van szükség, mert az emberekhez hasonlóan a fejlődő szervezetnek más összetételű tápanyagra van szüksége.
Beszélj az állatorvossal arról, hogy ő melyik típust tartja a legjobbnak, és váltogasd az ízeket, illetve a konzervet a száraz táppal!

Víz

Mindig legyen friss, tiszta víz a macskád előtt. A legjobb, ha a lakásban több itató tálkát is elhelyezel. Ha azt tapasztalod, hogy a cica nem szeret inni, próbáld meg alacsonyabb peremű edényben felszolgálni neki a folyadékot, mert előfordulhat, hogy nem szereti, ha véletlenül belemerül a pofija.
Szakboltokban speciális itatókat, úgynevezett macskakutakat is vásárolhatsz, amelyek meghozzák a négylábú kedvét a lefetyeléshez.

Alom

A te döntésed, hogy fedett vagy sima alomtálcát szeretnél-e. Előbbinek viszont megvan az előnye, hogy szagelszívó filtert szerelhetsz a tetejére, így csak akkor kell kellemetlen szagokkal küzdened, amikor naponta egyszer kiemeled a szilárd „termést”. Némely gazdi a homokra esküszik, ám minden szempontból az a lehető legkedvezőbb, ha ásványi alapú, apró kavicsokból álló almot vásárolsz.
Amennyiben szeretnéd a macskád karmocskáit távol tartani a függönyöktől és a bútoroktól, érdemes beruháznod egy kaparófára. Tévedés, hogy a cicák nem taníthatóak: ha kiskoruktól fogva tiltasz egy magatartásformát – például következetesen, de finoman arrébb teszed, amikor látod, hogy két lábra áll egy kényes textíliánál –, akkor egy életre megjegyzi a szabályt.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!