Adj és kapsz! Egyszerűen hangzik, nem?! Akkor miért rontjuk el újra és újra az előttünk sorakozó feladatokat? A képlet nagyon egyszerű, de gyakorlatban rém bonyolult. Míg a matematikában vannak számok, műveletek, a való életben emberek vannak, akiket nem irányíthatunk úgy, mint a számokat.
Miről szól a karma?
Hangzatos manapság azzal dobálózni, hogy vigyázzunk a karmával, ne ártsunk másoknak, mert akkor azt kamatostul visszakapjuk. Ez egyébként teljesen helytálló, csak a motiváció nem az. Azért nem ártani másnak, mert félünk, hogy végül mi látjuk ennek a legnagyobb kárát, valójában önző dolog. Persze felfoghatjuk úgy is, hogy ez még mindig jobb, mint másokat bántani, de a karma ennél sokkal rafináltabb. Úgyis tudja, hogy tudat alatt ott van az ártó szándék, csak az emberek próbálják palástolni.
Arról szól az egész, hogy mindig azt kapod vissza, amit adsz. Se többet, se kevesebbet. Ez nem a büntetésről szól, hanem a tanulásról. Nem szabad hagynod, hogy a tetteidet a karmától való félelem irányítsa, mert ezzel csak felesleges stresszt teszel magadra és végül úgyis ő győz.
A jó karma
Természetesen a karma nem csak a rosszról szól, a dorgálásról. A jó cselekedetekért, jó dolgokat várhatsz. Ám ehhez az kell, hogy mindez szívből jöjjön. Erre egy jó példa, mikor önzetlenül adsz valakinek. Lehet ez idő, szeretet, gondoskodás, odafigyelés, bármi, amivel a másiknak jót teszel. Valamikor, amikor neked is szükséged lesz hasonló törődésre, a karma biztosít majd számodra valakit, akitől megkapod. Ez az örök körforgás az élet mozgatórugója és ez sarkall minket arra, hogy egyre jobb emberré váljunk.
A rossz karma
Bár félelmetesen hangzik, hogy minden rosszat is visszakapunk, a karmának ez a működése. Ez egyeseket kifejezetten megakadályoz abban, hogy valami rosszat tegyen embertársaival és, ha úgy vesszük, ez is egy út a jobbá válás felé, noha nem a legőszintébb. Akik, viszont sok rosszat követnek el életük során, megkárosítanak másokat, szándékosan rosszat akarnak, azok biztosan kamatostul kapják majd vissza mindezt. Persze nem feltétlen történik ez közvetlenül gonosz tetteik után, de idővel azt kapják majd, amit másoknak adtak.
Minden az időzítésen múlik
Egy dolog van, amit figyelmen kívül hagy a karma, ez pedig az idő. Megtévesztő lehet, hogy amikor látjuk egy ember gonoszságait, nem értjük, hogy esetében miért nem működik a karma és miért tud egyre több és több rossz dolgot véghezvinni.
Az sem kizárt, hogy egy másik élet lesz számára tökéletesen jó alkalom a tanulásra. Bárhogy is, ezt nem a mi gondunk. Aztán az is lehet, hogy az, aki másoktól elvesz, egy teljesen más módon tanulhatja meg a veszteséget és az azzal járó érzéseket.
Aki másokat anyagilag megkárosít, élhet fényűző palotában, de lehet, hogy a magánélete romokban hever. A karma minden esetben egyenlít, maximum nem látunk a színfalak mögé. Pozitív értelemben is tapasztalhatjuk ezt az egyensúlyt, de ebben az esetben sincs hatásunk a mikorra. Jó tett helyébe jót várj, tartja a mondás, de hogy a jót mikor kapod vissza, arra nincs ráhatásod, ezért jobb nem ezen görcsölni. Törekedj az emberséges tettekre, de ne félelemből, hanem szeretetből.