A karácsony sokszínű fűszerei

A karácsony sokszínű fűszerei

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A karácsony sokszínű fűszerei

Hagyományosan a téli ünnepekkor használt, sokszínű és kellemes aromájú ismert fűszerek, nem csak a konyhában juthatnak főszerephez, hanem a természetes gyógymódok lehetőségét is kihasználva, az otthoni gyógyításban is.

Fahéj

A fahéj az egyik legismertebb téli fűszer. Illata nélkül nincs karácsony. Világosbarna színű, intenzív, meghatározó ízvilágot képvisel, ugyanakkor kellemesen édes aromájú fűszer. Nem is hinnénk, egykor az aranynál is értékesebb volt, a legjövedelmezőbb behozatali cikként emlegették.
A gasztronómiában a fahéjat a legkülönfélébb ételek ízesítésére használják. Különlegessége, hogy nem csak a desszertek és a téli szezonban kedvelt forralt bor fűszere, hanem a csípős-pikáns húsételeknek is.Az ájurvédikus szemlélet szerint a hat alapíz közül a fahéj, a csípős fűszerek közé sorolható. A csípős és ezáltal melegítő hatása folytán a fahéj kiváló ellenszere a náthának, fájdalomcsillapító hatású, például fogfájás esetén is használják borogatásként.
Oldja az izomlázat és vértisztító hatással bír, sőt helyreállítja a gyenge emésztést is. Kimerültség, idegi túlterheltség esetén lefekvés előtt mézzel összekeverve és fogyasztva nyugtató hatású.
A fahéj afrodiziákumként is ismert, illóolajai révén vágyfokozó, potencianövelő hatású.

Szegfűszeg

Kevesen hinnék, hogy a szegfűszeg egy kis szigeten őshonos örökzöld fa virágának szárított bimbója. Erősen intenzív, kissé kesernyés, égető, édeskés aromája, óvatos adagolást igényel ételeink elkészítése során.
Már a középkorban ismerték és használták antiszeptikus hatása miatt. A szegfűszegolaj étvágygerjesztő hatása elismert, így ezzel a célzattal teakeverékek elengedhetetlen alkotórésze. Görcsoldó hatása is ismert. Az ájurvédikus gyógymódok szerint tüdőre gyakorolt pozitív hatása, főleg az eltömődött tüdő tisztításában első helyen szerepel. A köhögés, a hörghurut, az asztma és a mellhártyagyulladás kiváló ellenszere, mivel megszabadítja a nyálkahártyát, tisztítva azt.

Gyömbér

Ezt az átható illatú fűszernövényt már évezredek óta ismerik, már kétezer évvel ezelőtt keletkezett írásokban is említik. A süteményektől a húsételekig, de akár teaként, rendkívül széleskörű a felhasználása az európai konyhákban is. Ízletes kekszek és a mézeskalács alapanyaga is lehet.
A modern kutatások megerősítik a növény jótékony hatását, tehát gyógynövényként is ismert és használt. A gyömbérlé például kitűnő regeneráló, immunerősítő, serkenti az emésztést és az étvágyat, elősegíti a méreganyagok kiürítését. Tengeribeteg a tengerész? Hatásos utazás közbeni rosszullét ellen is.
Az ájurvédikus gyógyításban is számos recept található a gyömbér felhasználására, például emésztést elősegítő gyömbéres keverékek készítésére.
Keleti orvoslás szerint kellemes forróságot, tüzet visz a testbe, ezáltal a gyömbér kiváló afrodiziákum is.  

Vanília

A századelőn, előkelő foglalkozásnak számított a télikertek, különleges virágházak növényének, a vaníliának termesztése. A vanília a leggazdagabb növényfaj, a kosborfélék családjának tagja. Az egyik legkedveltebb fűszer, amit főként édességek, desszertek ízesítésére használnak, de a forraltbor is még inkább különlegesebbé varázsolható vele.
Az ájurvédikus teakeverékek is tartalmaznak vaníliát. A nőiség jegyében készített, a női egészség támogatására, elősegítésére alkalmazzák, a hibiszkusz, a rózsa, a kamilla, a shatavi gyökér és édesgyökér kiegészítéseként, mely teakeverék mindegyik alkotóeleme a hétköznapi élet természetes ciklusának harmonizálásához kötődik.

Ánizs

A petrezselyemfélék családjába tartozó aromás fűszert már az ókorban ismerték, fűszerként és gyógyhatása miatt is használták. Az ánizst mindig is kedvelték emésztést segítő hatása miatt.
Az ókori Rómában gyakran szolgáltak fel a nehéz ételek elfogyasztása után, ánizsból készített desszerteket. Indiában ánizsmagot rágcsálnak a légutak tisztítására és az emésztés serkentésére. Rengeteg sütemény és befőtt ízesítője. Az ismert görög ital is ánizsból készül.
Csillag formájának és különleges aromájának köszönhetően természetes dísze is lehet otthonunknak.

Kardamom

A kardamom a sáfrány és a vanília után a legdrágább fűszer. A fűszerek királynőjének is nevezik, hazája Srí Lanka, Burma és India. Hazánkban elsősorban karácsonyi sütemények ízesítőjeként ismerjük.
A kardamom nem csak serkenti az emésztést, de erősíti a szívműködést is. Az ájurvéda szerint világos szellemet és lelki örömöt nyújt, megnyitja az úgynevezett prána áramlását a testben. Az erős aromájú kardamom magokat is használják afrodiziákumként.  

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!