Most már biztos: a kannabisz hosszútávú mentális betegséget okozhat

Most már biztos: a kannabisz hosszútávú mentális betegséget okozhat

Címlap / Életmód / Egészség / Most már biztos: a kannabisz hosszútávú mentális betegséget okozhat

A marihuánáról „könnyű” drogként szokás beszélni, arról mégis megoszlanak a vélemények, hogy ez mennyire igaz. A legújabb kutatások mentális betegségekre hajlamosító hatását vizsgálták.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Az American Journal of Psychiatry januári számában megjelent egy cikk a kannabisz és a pszichózis lehetséges összefüggéséről. A téma vizsgálata nem újkeletű, Thomas Clouston skót pszichiáter már 1896-ban foglalkozott a kérdéssel. Később nagyobb mintán is végeztek hosszútávú vizsgálatot, például 1987-ben a svéd hadsereg 45.750 tagját kérdezték ki és arra jutottak 15 év távlatában, hogy akik ötvennél többször használtak kannabiszt, azoknál hatszor nagyobb eséllyel alakult ki idővel skizofrénia, mint azoknál, akik soha nem éltek vele.

Több kutatás igazolta, hogy a kannabisz használók körében kétszeresére nő a pszichotikus hatás esélye, a komoly használók körében még magasabb az arány. Akik nagyon erős marihuánát fogyasztanak napi rendszerességgel, például skunkot, azoknál ötször nagyobb eséllyel alakul ki pszichotikus rendellenesség. Egy holland vizsgálat viszont felhívta a figyelmet arra a jelenségre is, hogy a magas CBD tartalmú kannabisz közel sem okoz erős pszichotikus hatást.

A sokféle kutatás után nem egyértelmű, hogy mi is a helyzet. A kannabisz használata okoz-e skizofréniát vagy a skizofrén emberek nagyobb arányban élnek a szerrel, esetleg valamilyen genetikai tényező okán nagyobb az esély mind a kannabisz használat gyakoriságára, mind a skizofrénia kialakulására? A tyúk és a tojás tipikus esete.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!