Így vertek át bennünket a járványt kihasználva

Így vertek át bennünket a járványt kihasználva

Címlap / Kikapcsolódás / Tech és kütyük / Így vertek át bennünket a járványt kihasználva

Vannak egyszerű pszichológiai trükkök, amikre a csaló e-mailek és trükkös telefonhívások épülnek. A járvány pedig tökéletes környezetet teremtett ezeknek.

Talán te is észrevetted, hogy az elmúlt időkben egyre több gyanús e-mail vagy hívás érkezett hozzád, és a statisztikai adatok is azt támasztják alá, hogy a csalási kísérletek száma emelkedett.

Az Egyesült Királyság Nemzeti Kiberbiztonsági Központja például 15-ször több online kampányt távolított el 2020-ban, mint 2019-ben. Az FBI megállapította, hogy az internetes bűnözéssel kapcsolatos panaszok az Egyesült Államokban közel 70%-kal emelkedtek.

Úgy tűnik, hogy a járvány egyedülálló körülményeket hozott létre az online csalások virágzásához, mivel az átverő művészek kiaknázzák félelmeinket és szorongásainkat a nagy bizonytalanság és elszigeteltség idején.

A megtévesztés szabályai

Az online csalás természetesen az óta jelent problémát, hogy az internet bekerült a háztartásokba. Mégis, az utóbbi időkben, amikor az idősebb emberek még jobban elszigetelődtek a családtagoktól, amikor mindannyian magányosak és kicsit rémültek voltunk, amikor olyan gyorsan változtak a hírek és a szabályok, hogy egyre nehezebb volt felismerni a hiteles forrásokat, az internetes csalóknak talán minden korábbinál könnyebb dolga volt.

A közösségi médián található információknak köszönhetően a csalóknak már nincs nehéz dolga, ha néhány igazán személyes adatot is meg akarnak ismerni rólunk. Ma már pszichológiai tanulmányok is vizsgálják, milyen módszereket használnak a sikeres trükközők.

nikkimeel/istockphoto.com

A legnépszerűbb módszerek

Az első elég egyszerű: megpróbálnak néhány ismerős elemet – például egy híres márka nevét vagy logóját – használni, hogy gyorsan megszerezzék a bizalmadat. A legtöbb csaló ekkor megpróbál erős érzelmi reakciót kiváltani, ami megakadályoz minket a logikus gondolkodásban. Ez az azonnali jutalom ígérete vagy potenciális fenyegetés lehet.

Például ha látod a bankod logóját, majd a levélben jogi lépésekkel fenyegetnek, a legtöbben zavarba jövünk, megijedünk. Ez pedig általánosságban hajlamosabbá tesz bennünket arra, hogy kövessük a kapott utasításokat, és csak később kezdjünk gondolkodni. Az autoritások „hangján” megszólaló levelek és üzenetek egyúttal azt is megakadályozzák, hogy megkérdőjelezzük, amit utasításban kaptunk.

A legdurvább esetekben a csalók ügyvédnek vagy orvosnak adják ki magukat, akik egy családtagot vagy kollégát képviselnek, akiknek sürgős anyagi segítségre van szükségük.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»