Ezt tedd, hogy megtaláld a számodra valóban ideális munkát – Barna Eszter munkapszichológus válaszol

Ezt tedd, hogy megtaláld a számodra valóban ideális munkát – Barna Eszter munkapszichológus válaszol

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Ezt tedd, hogy megtaláld a számodra valóban ideális munkát – Barna Eszter munkapszichológus válaszol

A mai világban gyakran hallhatjuk, hogy annak is kell örülnünk, ha van egy biztos munkahelyünk. Ahhoz viszont, hogy tényleg a javunkat szolgálja, ennél sokkal több kell. Hiszen ha nem érezzük jól magunkat, akárhányszor csak a munkánkra gondolunk, akkor bizony az idővel a fizikai és a mentális egészségünket is befolyásolhatja.

Ha te is érezted már ezt, vagy most is úgy gondolod, hogy a jelenlegi munkád nem az igazi a számodra, Barna Eszter munkapszichológus most neked is segít eligazodni és megtalálni a valóban jó irányt a munka világában.

A szakértő

Barna Eszter
munkapszichológus

Tapasztalataid szerint mennyi esélye van annak, hogy már a középiskolás éveinket követően jól választunk szakmát, munkahelyet?

Véleményem szerint nem törvényszerű, hogy tizenévesen el tudjuk dönteni a karrier utunkat. Ez leginkább emberfüggő, hiszen vannak, akik tisztában vannak a céljaikkal és a motivációjukkal. Érdemes kipróbálni magunkat különböző munkakörnyezetekben, hiszen leginkább a gyakorlatban dől el, hogy mennyire érezzük magunkénak a feladatokat. Hozzám leginkább olyan felnőtt kliensek fordulnak, akik a mai napig nem tudják megfogalmazni egyértelműen, hogy mire vágynak, mi tenné őket boldoggá. Érdemes visszaemlékezni, hogy mire vágytunk gyermekkorunkban és miért. Ez egy jó kezdet ahhoz, hogy visszataláljunk az eredeti önmagunkhoz.

Milyen hatással lehet a mentális és fizikai egészségünkre, ha akár évekig is olyan munkahelyünk van, amit nem szeretünk?

Mentálisan és érzelmileg kimerülhetünk, fizikailag megbetegedhetünk. Gyakran ez okozhat motivációvesztést és jelenetkezhetnek a kiégés tünetei. Ezt nem szabadna félvállról venni. Komoly egészségügyi problémák vezethetők vissza a nem megfelelő munkahelyi környezetre. Érzelmi biztonság nélkül nem elvárható a motivált és elkötelezett munkatárs. 

Gyakori jelenség, hogy a munkahelyen átélt stresszt hazavisszük, így a kapcsolatokra is negatív hatást tud gyakorolni. Légzőgyakorlatokkal, tudatos kikapcsolódással, sporttal sokat lehet ezen javítani. Aki pedig már a kiégés jeleit tapasztalja (belső üresség, alacsony önértékelés, fáradékonyság), az keressen fel szakembert, van erre megoldás!

Milko/istockphoto.com

Melyek a legfontosabb szempontok, amiket egy munka kapcsán érdemes figyelembe vennünk?

Ideális esetben olyan munkát választ az ember, ami passzol a személyiségéhez. Ehhez vannak kérdőívek, például a népszerű MBTI (Myers-Briggs Típus Mutató). Képzeld el, hogy lakásvásárlás előtt állsz. Összeírod, hogy mi az elképzelésed, mi fontos számodra. Legyen dolgozószoba, legyen terasz, legyen lift. Ezzel a módszerrel gondold át, hogy mi fontos neked a munkakeresés során. Mik azok a feltételek, amik leginkább befolyásolják a lelkesedésedet? A jó társaság? Esetleg a rendszeres visszajelzés?  Gyűjts össze néhány ilyen gondolatot, majd pontozd őket 1-5-ös skálán. 

Mennyire lehet egészséges sok éven át ugyanott dolgoznunk?

Ez egyén és munkahely függő. Számos kutatás vizsgálja, mitől lesz jó egy munkahely, hogyan tudják minimalizálni a fluktuációt. Az, hogy valaki 8-10 vagy több éve egy helyen dolgozik, nem feltétlen jelenti azt, hogy ez egy álommunkahely. Lehet úgy is éveket maradni valahol, hogy közben teljesen máshova vágyik, de bizonyos okokból nem vált. Érdemes ezt egyén szinten vizsgálni. 

Azt határozottan állíthatom, hogy csapat nélkül nincs hosszú távú siker. Ehhez kell egy olyan vezető, aki ismeri őket, aki képes a szakmai útmutatáson túl az emberi kapcsolatokat is szem előtt tartani. Fontos az elismerés és a dicséret. Azok a munkavállalók, akik megbecsülve érzik magukat, hatékonyabban dolgoznak és elkötelezettebbek a vállalat felé. 

Mit tehetünk, ha váltani szeretnénk, de úgy érezzük, hogy az anyagiak miatt nem tehetjük meg?

Ilyen esetben érdemes átvinni a fókuszt magunkra és globálisan megközelíteni az aktuális helyzetet. Tegyünk fel magunknak kérdéseket: Mit szeretnék? Hogyan fogom elérni? Mik a nehezítő, illetve a segítő elemek? Honnan tudok segítséget kérni? Milyen lehetőségeim vannak? Mi a fontos nekem? Milyen határidőt adok magamnak?

Az életben mindig vannak hullámvölgyek, így ezt az önelemző technikát be lehet vetni bármikor. Bizonyos esetekben olyan érzelmi bevonódást tapasztalhatunk, hogy muszáj rákényszerítenünk magunkat a racionális gondolkodásra. Kérdésekkel monitorozni tudjuk a döntéseinket.

mixetto/istockphoto.com

Idősebb korban is érdemes lehet belekezdenünk egy új szakma, esetleg idegennyelv kitanulásába, vagy önszántunkból is járni továbbképzésekre?

Alapvetően hiszek az élethosszig tartó tanulás elképzelésében. Számos olyan pozitív esetet hallok, hogy nyugdíjba vonulás után kezd valaki valami újba. Valami olyanba, amire korábban nem volt ideje vagy lehetősége. Ez lehet egy szerelem project megvalósítása, de lehet, hogy valaki arra vágyik, hogy utazzon, vagy olvasson egy jó könyvet és nagyokat sétáljon. Ez mind rendben van. A lényeg, hogy sosem késő az önismerettel foglalkozni, fejlődni, vagy valamin változtatni. Így arra bátorítanék mindenkit, hogy ismerje fel a hiedelmeit és bontsa le a falait. 

Honnan érezhetjük szerinted, hogy tényleg megtaláltuk a számunkra ideális munkahelyet?

Én kifejezetten egy szorongó gyerek voltam. Így könnyen felismertem: ha nem szorongok, akkor az azt jelenti, hogy jól érzem magam. Érdemes odafigyelnünk a testünk jeleire, azt nem tudjuk becsapni. Akkor tudom, hogy jól döntöttem egy munkahellyel kapcsolatban, ha érzem magamon a lelkesedést, ahol a munkát nem állandó teherként élem meg, ahol a munkaköröm fedi az érdeklődési területemet.

Fotó: barnaeszter.hu

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!