Akár holnap felfordulhat a világ

Akár holnap felfordulhat a világ

Címlap / Életmód / Lélek / Akár holnap felfordulhat a világ

A világ, amit ismerünk, néha váratlanul változik meg, és kitörölhetetlen nyomot hagy az életünkben, a mentális állapotunkon. A koronavírus jött, és tarolt. Rámutatott arra, milyen törékeny az emberi lélek. (x)

A pandémia példátlan kihívás elé állított bennünket, bizonytalanságban teltek a hetek, hónapok. Lehet valaki körzeti orvos a legkisebb zsákfaluban, pszichológus Budapest vagy az ország más nagyvárosában, esetleg vidéki ápolónő, pontosan tudja, hogy a veszély csak enyhült, de velünk maradt. Azok pedig, akiket hátrahagyott, folyamatos törődést igényelnek.

Nyomasztó félelem

A járvánnyal egyik pillanatról a másikra fordult fel az életünk, a napi rutin értelmét vesztette. A fenyegetés határozta meg a gondolatainkat, a tetteinket. Nyomasztó bizonytalanság uralta a kommunikációnkat. Akiket nem a vírus betegített meg, azok az állandó tehetetlenség és aggodalom súlya alatt roppantak össze. 

Nagyszüleink és dédszüleink is ismerték a megküzdési stratégiák mozgósítását sürgető félelmet. Háború idején, hozzánk hasonlóan, folyamatos stresszhelyzetben kellett helyt állniuk, dolgozniuk, gyermeket nevelniük. 

Mély sebek, sérülések

A pandémia idején a kórházi orvosok kerültek példátlan nyomás alá, azóta pedig a pszichológusoknál nőtt meg a forgalom. A bizonytalanság sokaknál szorongást, pánikot váltott ki. Az elszigeteltség, a kapcsolattartás korlátozása növelte a depresszió kialakulásának esélyét.

A traumás stressz azokat sújtotta, akiket közvetlenül érintett a járvány: betegek, egészségügyi dolgozók, magukra maradt hozzátartozók. Felerősödtek az alvászavarok, az étkezési problémák. A függőket mind szorosabban tartotta fogva az alkohol vagy a drog. A járvány rávilágított a munka és a magánélet érzékeny egyensúlyára is. Akik elvesztették az állásukat, esélyük sem volt a továbblépésre. Veszélybe kerül az életminőségük, kilátástalanná vált a jövőjük. 

Évtizedekig tarthat a gyógyulási folyamat

A korábbi krízishelyzeteket vizsgálók arra jutottak, hogy a mentális egészségi problémák hónapokkal, évekkel, néha évtizedekkel a kiváltó esemény után is fennállhatnak. Sokat számít, kinek milyen az alkalmazkodó képessége, a család, a barátok, a közösség összetartó támogató hálóként veszik-e körül. 

A pandémia hosszú távú pszichológiai hatásai teljes mértékben még nem ismertek. A mentális sérülések gyakran összetettek, több tényezőből erednek. Egyszerre lehet jelen a trauma, a gyász, a magány és az anyagi kiszolgáltatottság. Emellett a járvány által előidézett társadalmi és gazdasági változások új stresszforrásokat teremtettek, amelyekkel a pszichológus szakembereknek szintén foglalkozniuk kell a terápiás munka során. Ez nehézséget és bizonytalanságot okoz a kezelési stratégiák megtervezését illetően.

A koronavírus jött, tarolt, de legyőztük. Az emberi lélek pedig túlélte a járványt és megmutatta, hogy törékenysége ellenére milyen erős.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!