Egyes medúzák és rokonaik káprázatos támpontokat kínálnak arra vonatkozóan, hogy lehetséges-e a halhatatlanság – de miért lesz halál a részünk nekünk, többieknek?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Az óceánjainkban és folyóinkban keringő furcsa és csodálatos vízi organizmusok között kár lenne nem közelebbről megismerni a hidrát. Nevét az ókori görög mitológiai kígyóról kapta, amely újra növesztette a fejét, a medúzák, a virágállatok és a korallok édesvízi rokona.
Kicsit olyan, mint a pitypangmag, hosszú testtel és az egyik végén csápcsomóval, nincs rajta sok látnivaló. De van egy figyelemre méltó tulajdonsága, amely a biológiai kutatások érdeklődének középpontjába teszi: képes regenerálódni. Ha egy hidrát sok darabra vágunk, minden darabból teljes, új egyed lesz.
A hidrák regeneráló tulajdonságaik felkeltették a természetben a halhatatlanság bizonyítékait kereső biológusok érdeklődését. Miért tűnik úgy, hogy ezek a fajok nem pusztulnak el természetes okok miatt? És tényleg elkerülhetetlen a halál?
Szaporodás után az élet véget is ér
Az öregedést a 20. század közepén a szaporodás és a sejtek fenntartása közötti kompromisszumként írták le. Kezdetben az élőlények teste erőforrásait a növekedésre és egészségünk megőrzésére használja – sejtjeink karbantartására. A gyermek- és serdülőkoron keresztül a hangsúly az életben maradáson, valamint a lehető legerősebbé és egészségesebbé váláson van. Az ivarérettség után a prioritás átvált a szaporodásra. Mivel a legtöbb szervezet számára korlátozottak az erőforrások, az utódok nemzésének előtérbe helyezése az egészség megőrzésének rovására mehet.
A cikk folytatódik, lapozz!