Ezt tedd, ha online bántalmazzák a gyerekedet

Ezt tedd, ha online bántalmazzák a gyerekedet

Címlap / Életmód / Család / Ezt tedd, ha online bántalmazzák a gyerekedet

A serdülőkori internetes zaklatás összefüggésbe hozható a depresszióval, a szorongással, a mértéktelen alkoholfogyasztással, a kábítószerrel való visszaéléssel és számos viselkedési problémával.

Ha aggódsz amiatt, aminek kamasz gyereked van kitéve a közösségi médiában és megpróbálod korlátozni a képernyő előtt töltött idejét, valószínűleg nem leszel teljesen sikeres: tetszik vagy sem, az internet része az életünknek, és nem zárhatjuk el tőle örökre a gyerekeinket.

Mit tehetsz, hogy megvédd kamaszodat az online zaklatástól, és annak káros következményeitől?

Az UNICEF kutatása szerint Magyarországon minden 3. gyereket ért már cyberbullying, azaz valamilyen kellemetlen piszkálódás, bántalmazás, zaklatás az interneten.

Egy 189 000 tinédzserre kiterjedő vizsgálat során kanadai kutatók megállapították, hogy körülbelül egyötödüket zaklatták kibernetikusan az elmúlt évben. Az eredmények azt mutatták, hogy a cyberbullying gyakorisága összefüggésbe hozható a mentális egészséggel és a szerhasználati problémákkal. A kutatók azt is megkérdezték: „Egy átlagos héten hány napon (0-tól 7-ig) étkezel este a családoddal együtt?”

Az adatok elemzése után arra a következtetésre jutottak, hogy a családi vacsorák „…segíthetnek megvédeni a serdülőket a cyberbullying káros következményeitől.”

Ez egy további előnye a családi étkezéseknek. Más kutatások azt mutatják, hogy ha a családok hetente négy-öt közös étkezést tartanak, a gyerekek több gyümölcsöt és zöldséget esznek, és egészségesebb táplálkozási szokásaik vannak.

skynesher/istockphoto.com

Megfelelő kérdések a beszélgetés elindításához

Sok szülő szembesül azonban a problémával: ha az iskola, a munka, az edzések és a háztartás vezetése mellett sikerül is időt szánni a közös vacsorára, a közös étkezések során nem sikerül érzékelhető beszélgetést kialakítani kamasz gyerekével.

A pszichológusok szerint a frusztráló zsákutcába vezető beszélgetés helyett próbálj meg egy konkrétabb kérdést feltenni egy olyan témában, amely érdekli a tinédzsert.

Például: „Mikorra kell ott lenned a szombati focimeccsen?.” Ilyenkor kisebb valószínűséggel kapsz egy nem verbális morgást vagy egy felületes választ. Beszélgetést folytathatsz a házastársaddal is egy olyan témáról, amely érdekli a gyermekedet. Beszélgethettek például sportról, filmekről, zenéről, vagy egyes gyerekek esetében akár a politikáról is. Csak arra ügyelj, hogy a beszélgetés pozitív legyen, és ne túl kritikus. A beszélgetés egy pontján lazán megkérdezheted gyermekedet, hogy mi a véleménye a témáról.

Ügyelj arra, hogy a beszélgetés általános hangneme pozitív legyen. Az étkezés nem alkalmas arra, hogy kioktasd gyermekedet a rossz jegyekről, a házimunka elmulasztásáról vagy más kellemetlen témákról. Élvezd az étkezést a gyerekeddel; a problémákat máskor is megbeszélhetitek.

A családi étkezések segíthetnek ellensúlyozni az online zaklatást és elősegíthetik az egészséges táplálkozást – ezért, ha nehéz is rá időt és energiát találni, mindenképpen érdemes tenni azért, hogy előre mozdítsd a gyermekeddel töltött kommunikációt.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!