A gyerek életét is megmentheti, ha hátrafelé ülteted az autóban 

A gyerek életét is megmentheti, ha hátrafelé ülteted az autóban 

Címlap / Életmód / Család / A gyerek életét is megmentheti, ha hátrafelé ülteted az autóban 

Az elmúlt évtizedekben a gyerekülések terjedésének köszönhetjük, hogy drasztikus ütemben csökkent a tragédiával járó autóbalesetek száma.

Azonban még mindig nagyon sok kérdés merül fel akkor, ha gyermekbiztonságról van szó. Ezek között vezeti a sort a menetirányú és hátrafelé néző autósülések használata közötti döntés.

Meddig érdemes háttal ültetve utaztatni a gyermekeket?

A csecsemőket automatikusan hátrafelé bekötve helyezzük az autókba, de ezen sokan viszonylag hamar változtatnak. A jogszabályok és az ajánlások időnként zavarba ejtőek és fejtörést okoznak. Amerikában pl. jó ideig az volt a szabály, hogy csak 20 kg elérése után fordulhatnak menetiránnyal szembe a gyerekek, de ez az ajánlás az elmúlt időszakban változott. 

A gyerekülések jelentős előnyei közé sorolhatjuk, hogy kemény borításuk megfelelően támasztja a gyermek fejét, nyakát és gerincét. Így ütközés esetén ezek a sebezhető részek védettebbnek tekinthetőek. Azonban az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia ajánlása szerint érdemes a gyerekeket 2 éves korukig (vagy legalább addig, amíg elérik az autósülés súly- és hosszkorlátait) hátrafelé ültetve utaztatni.

Ennek oka az, hogy a hátrafelé néző ülések még nagyobb védelmet nyújtanak a gyermekek fejének, nyakának és gerincének a balesetek túlnyomó többségében.

Bár a szülők általában aggódnak a rosszullét és a lábtér miatt, a gyerekek a legtöbbször jól érzik magukat ebben a pozícióban, főleg, ha valaki ül mellettük hátul, hiszen így szemből látják szerettüket. 

Everste/istockphoto.com

Miért jobb, ha háttal fordítva utaznak a gyerekek?

A gyártók többsége készít olyan autósüléseket, amelyek lehetővé teszik a gyerekek számára, hogy hátrafelé utazzanak egészen addig, amíg el nem érik a kb. 18 kg-os súlyt, de akadnak olyan modellek is, melyek még tovább jó szolgálatot tesznek.

Ha a gyermek előrefordulva utazik, akkor csak a hevederek, biztonsági övek nyújtanak valódi védelmet. A gyermekek feje arányában sokkal nagyobb és könnyebben előrehajol, megbicsaklik, mint a felnőttek esetében.

Ráadásul a gerinc csigolya ívei a csigolyatestekkel csak 3-8 éves kor között nőnek össze, így a gerincvelő nem teljesen védett ütközés esetén. 

És mi a helyzet, ha más szögből jön az ütközés?

Statisztikailag az összes balesetek 25%-át képezik a ráfutásos ütközések, tehát azok, amikor hátulról érkezik az erőhatás. Ilyenkor természetesen éppen ellentétes lesz mindaz, amiről eddig beszéltünk. Miért javasolják ennek ellenére a szakértők, hogy hátrafelé fordítsuk a gyerekeket? Azért, mert ott a fennmaradó 75%, ami eleve nagyobb arány, továbbá a statisztikák azt támasztják alá, hogy a ráfutásos balesetek kevésbé súlyosak, mint frontális, szemből jövő, vagy az oldalsó ütközések.

Az AXKID felmérése szerint a végső eredmény az, hogy ha az ajánlott méretig hátrafelé ültetjük a gyerekeket, akkor ötször nagyobb biztonságban tudhatjuk őket ütközés esetén.

A gondosan kiválasztott és tesztelt ülések – amennyiben megfelelnek a gyermek méreteinek – a helyes alkalmazás mellett kulcsfontosságú szerepet töltenek be a felnövekvő generáció életében. 

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!