Sokan szinte álló nap hallgatnak valamit: megy a háttérben a rádió, szól a zene útközben, este pedig bekapcsoljuk a főzéshez a tévét.
Vajon ez befolyásolja az alvásminőségünket? Az alváskutató Michael Scullin, a Baylor Egyetem pszichológiai és idegtudományi docense egyik éjszaka nem tudott aludni, mert egy fülbemászó dallamot dúdolt. Természetesen azonnal kapott az alkalmon, és belevágott, hogy tanulmányozza, befolyásolják-e az alvási szokásainkat az ilyen slágerek, és ha igen, miként.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
1/3 A jóból is megárt a sok
Kutatások alapján elsősorban a fiatalok, a kamaszok hallgatnak zenét elalvás előtt, és ennek számos pozitív, lazító hatása lehet. Azonban a jóból is megárt a sok és úgy tűnik, minél többet hallgatunk zenét, annál nagyobb eséllyel találunk olyan slágereket, amiket álló nap dúdolni fogunk. Ha ez megtörténik, akkor Scullin szerint romlani fog az alvásminőségünk.
Scullin azt feltételezte, hogy a fülbemászó dallamok éjjel is felbukkanhatnak. Úgy vélte, hogy mivel az agyunk akkor is feldolgozza a zenét, ha nem figyelünk rá sőt, a fülbemászó dallamok lényege éppen az, hogy még akkor is „halljuk” a slágereket, ha nincs bekapcsolva semmilyen készülék körülöttünk. Szerinte éppen ezért alapvető, hogy ez a folyamat alvás közben is végbemehet.