Aki télen adja fogyókúrára a fejét, annak nincs könnyű dolga, hiszen ilyenkor különösen jól esnek a laktatóbb, kalória gazdag falatok. Ugyanilyen jól esik azonban egy csésze meleg, illatos tea is, és ha ezt a megfelelő gyógynövényből készíted el, akkor azzal még a diétádat is segítheted. Bemutatunk három gyógynövényt, amelyek főzete nem csak finom, az emésztésre is jó hatással van.
Citromfű
A citromfüvet a legtöbben nyugtató, lazító hatásáról ismerik, és tény, hogy ez sem egy elhanyagolható tulajdonság. Lefekvés előtt egy csésze citromfű tea segít, hogy elengedd a napi feszültséget és nyugodtabban aludj, de napközben kortyolva is segít, hogy nyugodtabb, összeszedettebb maradj, ez által könnyebben összpontosíts egy feladatra.
A citromfű azonban mindemellett a fogyást is segíti, mégpedig úgy, hogy gyorsabbá teszi az emésztést, valamint segíti az epe megtisztulását és az izzadást, így jó hatással van a méregtelenítő folyamatokra.
A tea elkészítéséhez egy evőkanál szárított citromlevet önts fel körülbelül 80 fokos vízzel, majd fedd le és hagyd ázni negyed órán át, mielőtt leszűröd. Ízesítés nem szükséges, a citromfűnek önmagában is kellemes, enyhén édeskés aromája van.
A borsmenta talán az egyik legsokoldalúbb és legelterjedtebb gyógynövény a kamilla mellett. Nem véletlen, hogy még cukorkák ízesítésére is használják, hiszen amellett, hogy jó hatással van a légutakra és a torokra, az íze is kifejezetten kellemes. Azon túl azonban, hogy megfázás idején érdemes alkalmazni, a fogyókúrázóknak is ajánlott a borsmenta tea fogyasztása.
Mivel a növényben található illóolajok fertőtlenítenek, így az emésztőszervi gyulladásokra is jó hatással lesz a tea fogyasztása. A borsmenta emellett segíti az epe méregtelenítését és meggyorsítja az emésztést is, nyugtatja a gyomrot és munkára fogja a beleket. Mivel segíti az emésztést és csökkenti a puffadást, akkor is érdemes tartani belőle otthon, ha senki nem fogyókúrázik a családban, mivel egy kiadósabb ebéd után is segíthet csökkenteni a kellemetlen teltségérzetet.
A borsmenta teát szárított borsmentából készítheted el. Két teáskanálnyi gyógynövényt önts fel egy bögre 80 fokos vízzel, majd letakarva 5-7 percig hagyd állni, mielőtt leszűröd.
Kakukkfű
A kakukkfűben az a legjobb, hogy fűszerként biztosan tartasz belőle otthon, csak eddig talán nem tudtad, hogy a szárított növényből tea is készíthető. Pedig amellett, hogy a kakukkfű teája jó megoldás hurutos betegségek kezelésére, fertőtlenítő, valamint izzasztó hatásának köszönhetően méregtelenítésre is ideális.
Mivel a kakukkfű vérbőséget okoz, gyorsabbá és hatékonyabbá teszi a gyomor munkáját, valamint az emésztést, de görcsoldó és puffadást csökkentő hatása miatt is népszerű a fogyókúrázók körében. A kakukkfű emellett a szellemet is felfrissíti, így remek segítség lehet, ha a kábaságot eddig egy kis csokival szüntetted meg.
A kakukkfű tea elkészítéséhez egy púpozott evőkanál gyógynövényt önts fel egy bögre felforralt vízzel, majd lefedve hagyd állni körülbelül 10 percig, ez után szűrd le.
A kakukkfűnek jellegzetes, kesernyés íze van, amit sokan szeretnek, mások nem rajonganak érte. Ha te nem szereted az ízét, édesítheted mézzel, vagy, ha kalóriaszegényebb megoldást keresel, akkor keverd el más, emésztést segítő, de kellemesebb ízű gyógyteákkal, például csipkebogyóval, bodzával vagy áfonyával.