Formabontó megoldásokkal varázsol csodaszép tereket a fiatal építészmérnök – interjú Zámbó Tímeával

Formabontó megoldásokkal varázsol csodaszép tereket a fiatal építészmérnök – interjú Zámbó Tímeával

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Formabontó megoldásokkal varázsol csodaszép tereket a fiatal építészmérnök – interjú Zámbó Tímeával

Sokunknak akár hosszú évekbe is beletelhet, hogy rájöjjünk, mi az, amivel igazán szeretünk foglalkozni, és miben bontakoztathatjuk ki leginkább a tehetségünket.

Zámbó Tímea azon szerencsések közé tartozik, aki hamar rájött, mi is az ő útja. Belsőépítészként már egészen fiatalon belevágott egy saját vállalkozásba, a Zestilo tulajdonosaként pedig számos olyan csodálatos munkát tudhat már a magáénak, amelyek mindannyiunk számára inspirálóak lehetnek. 

Honnan jött az ötlet, hogy alkotni szeretnél?

Gyerekkoromban viszonylag hamar kiderült, hogy mennyire érdekelnek a vizuális technikák, nagy bennem a törekvés a szépre. Kedvenc könyveim Kószó József Családi ház című művei voltak. Így visszagondolva nem annyira meglepő, hogy az építészkaron kötöttem ki. A belsőépítészet iránti szenvedélyem viszont már az egyetem alatt alakult ki.

Rájöttem, hogy az építészeti léptéknél sokkal jobban érdekelnek a személyesebb részletek, és empatikusan állok az emberek problémáihoz, hamar vizualizálom a vágyaikat. Szerencsére az ösztöneim elég erősek voltak ahhoz, hogy végigvigyenek a jelenlegi tervezői munkámhoz vezető úton.

Fotó: Zsoldos Alexandra

Miben látod a belsőépítészeti lehetőségek varázsát?

Belsőépítészként lehetőségünk van olyan maradandó értéket teremteni másoknak, ami minden nap hatással van az életükre. Belsőépítész környezettervező művészként szereztem meg a mesterdiplomámat: szakdolgozatomban a gyermekotthonok kialakításának építészeti, belsőépítészeti vonatkozásaival, társadalmi fenntarthatóságával foglalkoztam.

Nem is gondolnánk, de szinte kimeríthetetlen tervezői eszköztár áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy az otthonban élő gyerekek lelki fejlődését épített környezetükkel segítsük.

Manapság is többségében férfiak dolgoznak az építőiparban, érezted ennek bármikor hátrányát?

Nem feltétlenül. Természetesen máshogyan kezelünk bizonyos helyezeteket, és ehhez hozzá kellett szoknom: például, ha női tervezőként jelensz meg egy építkezésen, nem nyered el automatikusan a bizalmat – ehhez először bizonyítanod kell a szakmai hozzáértésedet. De ha már kialakult a kölcsönös tisztelet egymás munkája iránt, kifejezetten jót tesz, hogy vannak jelen férfi és női energiák is.

Mennyire élted meg nagy kihívásként a Zestilo létrehozását?

2015-ben alapítottam a céget, amikor még szakmailag és vállalkozóként is teljesen kezdő voltam. Leginkább csak sodródtam, felfedeztem és tapasztaltam – a saját bőrömön. Ugyanakkor a nehézségeken túl ez jót is tett, hiszen külső befolyás nélkül kialakíthattam a saját stílusomat, munkamódszeremet. Azóta is változatos feladatokon és változó létszámmal dolgozunk, de már sokkal tudatosabb vagyok a szakmai fejlődésemben és a vállalkozás építésében is.

Fotó: Zsoldos Alexandra

Milyen alapelvek szerint dolgoztok, mi a hitvallásotok?

Szeretünk innovatív koncepciókat megalkotni, és úgy gondoljuk, hogy a környezetpszichológia a munkánk egyik legfontosabb területe. Az ügyfelekkel való együttműködés során a nyílt kommunikáció elengedhetetlen az értékes és felhasználóbarát terek létrehozásához. Magánházaknál számunkra mindig a megrendelő igényei a mérvadóak, míg közösségi tereknél egy adott célcsoport érdeklődését kell felkeltenünk. Utóbbi tervezésénél sokkal szabadabb az alkotás folyamata.

Mennyire mozgalmas a munkád, hogyan telnek a hétköznapjaid?

A projektek kezdeti tervezési fázisában nyugodtabb, ilyenkor leginkább különböző showroomokban találkozom az ügyfeleimmel, vagy a gép előtt tervezek. Ha már folyamatban van a kivitelezés, akkor sokkal pörgősebb és spontánabb a munka. Mivel általában több projektem van egyidejűleg, emiatt nagyon változatosak a napok. Összességében azt mondanám, hogy izgalmas és kiszámíthatatlan – annak minden szépségével és nehézségével együtt. 

Hogyan jelenik meg a vállalkozásod életében a környezettudatosság?

Budapest belvárosában leginkább nagypolgári lakásokat korszerűsítünk, de mindig igyekszünk megőrizni a karakterüket, felújítani a már beépített anyagokat. Az új tervezési feladatoknál igyekszünk innovatív megoldásokat, időtálló anyagokat javasolni, és a lehetőségeinkhez mérten fenntarthatóvá tenni az épített környezetet. 

Mit tanácsolnál azoknak a fiataloknak, akik friss diplomásként szintén saját vállalkozásba szeretnének kezdeni?

Szerezzenek gyakorlatot minél több területen, hogy rájöjjenek mi az, amit igazán szeretnek csinálni, miben tehetségesek. Onnantól pedig a kitartás, a szorgalom és a szakma szeretete meghozza majd a sikert.

Mely eddigi alkotásaidra gondolsz vissza a legszívesebben?

Jó szívvel gondolok vissza a családi otthonokra, mert látom, hogy szeretik, amit együtt megterveztünk, és megkönnyíti a mindennapjaikat az, hogy a környezetük a személyes igényeiknek megfelelően lett kialakítva. De szívesen ülök be egy-egy általunk megtervezett közösségi térbe is, és figyelem ahogyan használják a helyet – ezekből rengeteget tanulok.

Hiszem azt, hogy az átadott tér használói fejezik ki leginkább, mennyire volt jó a tervezői munka.

Fotó: Zsoldos Alexandra

Milyen jövőbeli terveid vannak?

Egyre nagyobb szerelem számomra a gasztronómia világa, így hosszabb távon leginkább vendéglátóhelyek tervezésével szeretnék foglalkozni. Bár itthon már van benne némi gyakorlatom, de úgy érzem, hogy különösen inspiráló lenne, ha külföldön is tanulhatnék a témáról.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!