A féltékenység, és ami mögötte van

A féltékenység, és ami mögötte van

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / A féltékenység, és ami mögötte van

A féltékenység minden emberi kapcsolatban ott van, mégis a férfi-nő játszma az, ahol a legtöbbet foglalkoznak ezzel a fogalommal, érzéssel. Valóban annyira rossz dolog a féltékenység? Csak egy gyarló emberi tulajdonság, mely néha fel-felbukkan az életben? Vagy folyamatosan, életvitelszerűen vagyunk azok? Levetkőzhető ez a tulajdonság?

Csak egy tulajdonság?

Néha minden ember féltékeny, ez így normális. Vannak emberek, akiknek a féltékenység lételemük. A féltékenységet leginkább a szeretet hiánya okozza. Meg kell vizsgálni, hogy valóban kevés szeretetet kapunk-e, vagy csak nekünk nem elég az a szeretet mennyiség. 

A féltékenység – és más egyéb helytelen viselkedés, rossz érzés – kiküszöbölhető. Méghozzá a kommunikációval. Ezen felül egy kis lelki munka is kell. Fel kell tenni magunknak a nagy kérdést: mikor, hol, és miért vagyok féltékeny? 

Mi az, ami sorozatosan kiváltja belőlem ezt az érzést? Kire vagyok folyamatosan féltékeny? Csak szülőre? Csak testvérre? Csak barátra? Csak társra?

Ismerd fel!

Sok ember éli meg a féltékenységet, ám nem tudatosul az, hogy mi is zajlik le benne. Ekkor viselkednek furcsán egymással az emberek, és – mivel abszolút rossz tulajdonságként van elkönyvelve ez az érzés – sok barátság, testvéri kötelék, házasság hullik szét. 

A baj az, hogy a valódi ok feltárása híján az emberek elhatárolódnak a féltékenységtől. Alapvetően a féltékenység az irigység kistestvére, hiszen egy harmadik személytől irigylünk el valamit – mondjuk szeretetet, figyelmet, gyengédséget –, melyhez mindkettőnknek hozzáférése van.

A féltékenység hozománya

A féltékenység számos olyan tulajdonságot hoz magával, melyek nem jó, ha rögzülnek. Ilyen az irigység, a gyűlölet. A féltékenység az az emberi összetevő, ami mindent, még a legerősebb embert is összezavarja. 

Ne szépítsük: állattá képes tenni az embert, legyen az férfi, nő, gyermek, idős vagy épp fiatal. Tehát, sokkal nagyobb figyelmet kellene fordítanunk környezetünk kielégítő „szeretésére”, sokkal lojálisabbnak kellene lennünk környezetünkhöz.
A szeretet és a lojalitás együtt pedig meghozza a hűséget, mely egy döntés. Így nem kényszerítjük a másik embert arra, hogy kényszeresen meg akarjon felelni nekünk, ami szintén komoly problémává fajulhat…

A féltékenység oka

Mindig mindennek van oka, így a féltékenységnek is. Oka lehet a másik viselkedése, melyet okozhat a lojalitás, odafigyelés teljes hiánya, melyet konkrétan érzünk, tudunk a hétköznapokban. 
Ám lehet valaki úgy is féltékeny, hogy nem érez konkrét problémát, egyszerűen csak „megérzi”, hogy baj van, hiszen az ember (ha bevallja, ha nem) mindig tudja, hogy mikor hazudnak neki, csak nem akar róla tudomást venni, kényelmi szempontok miatt.
A féltékenység oka lehet az is, hogy nem kaptunk életünk során – főleg gyermekkorban – elég figyelmet, szeretetet, és így sokkal jobban vágyunk rá, mint az átlagember. Ám egy lelkileg egészséges társ sem tudja a szeretetet mindig „csúcson járatni”.

A féltékenység és irigység

Az irigység az, ha nincs valamink, de szeretnénk azt birtokolni. A féltékenység viszont az, ha van valamink, amit szeretnénk megtartani. 

Ez utóbbi miatt azt kell mondjam, a férfi-nő kapcsolatban a féltékenység azért őrültség, mert a másik ember nem tulajdonunk, sőt, az érzelemért amit ad, hálásnak kell lennünk, nem pedig birtokolni, kicsikarni belőle – ez olyan, mintha meg akarnánk markolni a levegőt vagy vizet.

A jó öreg Wikipédia szerint

Ezen az oldalon nagyon jól tetten érik a féltékenység fogalmát: „… a féltékeny személy nem egyszerűen csak magáénak akarja a figyelmet, és nem is azt szeretné, hogy a harmadik fél egyáltalán ne kapjon, hanem azt, hogy az, akire féltékeny, ne adjon a harmadik félnek.”
…és végül egy jó hír: a féltékenység legyőzhető. Akkor, ha tisztában vagyunk értékeinkkel, de leginkább igényeinkkel – és megismerjük magunkat, felismerjük a féltékenységet, és már csírájában megszüntetjük, pozitív gondolatokkal, például elfogadással. Természetesen a patológiás féltékenységet csak orvosi segítséggel lehet leküzdeni.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!