Ez a meglepő oka annak, miért nincs még férfi fogamzásgátló

 Ez a meglepő oka annak, miért nincs még férfi fogamzásgátló

Címlap / Szerelem / Szex /  Ez a meglepő oka annak, miért nincs még férfi fogamzásgátló

A férfi tablettáknál elfogadhatatlannak tartott számos mellékhatás évtizedek óta kínozza a nőket. Kettős mércéről lenne szó?

1968-ban egy fiatalember egy kínos megfigyeléssel kereste fel orvosát. A skizofrénia kezelésére szedte a tioridazin nevű gyógyszert, amikor valami szokatlant vett észre: orgazmusai „szárazak” lettek. Közel három évtizeddel később a történet egy szenzációs új ötlet ihletője lett – vajon egy hasonló gyógyszer képezhetné a férfi fogamzásgátló tabletta alapját? Végül a kutatók felfedeztek egy másik, ugyanilyen magömlés-elnyomó hatású gyógyszert, a vérnyomáscsökkentő fenoxibenzamint. Egyik gyógyszer sem lenne elég biztonságos ahhoz, hogy önmagában adják egészséges férfiaknak, de az ötlet az volt, hogy kiderítsék, hogyan működnek – majd ezt a mechanizmust valami mással újra létrehozzák.  

A kutatás és fejlesztés hosszú évekig tartott – egészen addig, amíg a terápia nem ütközött egy komoly akadályba. Bár egy biztonságos, hatékony férfi tabletta végre megszabadíthatná a nőket a fogamzásgátlás felelősségétől, és évente több millió nem kívánt terhességet előzhetne meg, néhány férfi kifejezetten ellenszenvesnek találta a láthatatlan orgazmus gondolatát. A férfiak egy része számára az úgynevezett „tiszta lepedő” tablettát férfiatlanítónak tekintették. A módszer végül elvesztette a finanszírozását, és a kutatók visszatértek a tervezőasztalhoz.

A férfi fogamzásgátló tabletta ma még mindig nem jött létre, de egereken végzett kutatások egy ígéretes új célpontot azonosítottak. Egy molekuláris kapcsolót, amely két órán át képes elkábítani a spermiumokat, így a szedőjük átmenetileg terméketlen lesz. De bár a fehérjét igazi áttörésnek tekintik, még hosszú út áll előttünk, mielőtt engedélyezik az emberi alkalmazást.  

Valójában a hatékony gyógyszerek megtalálása sosem volt probléma. Az elmúlt fél évszázadban számos lehetséges módszert javasoltak a férfi fogamzásgátlásra, köztük olyanokat is, amelyek eljutottak az embereken végzett klinikai kísérletekig. Azonban végül mindegyikük falba ütközött – még azokat is, amelyek biztonságosak és hatékonyak voltak, a nemkívánatos mellékhatások miatt kiiktattak. Érdekes módon számos férfi tablettát azzal az indokkal utasítottak el, hogy olyan tünetekhez vezetnek, amelyek egyébként most is rendkívül gyakoriak a női változatot szedő nőknél. 

itakdalee/istockphoto.com

Miért olyan nehéz engedélyt kapni a férfi fogamzásgátló tablettákra? Lehet, hogy a kihívások inkább kulturális, mint tudományos jellegűek?

Ahhoz, hogy megértsük, miért sokkal kevésbé elfogadhatóak a férfi fogamzásgátló tabletták mellékhatásai, érdemes visszamenni a női kombinált tabletta kifejlesztésének idejére, az 1950-es évek végére. Abban az időben nem voltak széles körben elfogadott hivatalos szabványok a klinikai vizsgálatokra. A gyógyszert (az ösztrogén és a progeszteron viszonylag nagy dózisú kombinációját) egy sor ellentmondásos kísérletben tesztelték több országban, például Puerto Ricóban. A kísérletekben mindössze 1500 nő vett részt, és bár a résztvevők fele kiszállt, hárman pedig meghaltak, a gyógyszert 1960-ban jóváhagyta az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal.

Aztán 1964 júniusában minden megváltozott. Az orvosi egyesületek nemzetközi szövetsége, az Orvosi Világszövetség felismerte, hogy új orvosi etikai kódexre van szükség. (Különösen a nürnbergi perek után, amelyek során egyes orvosokat a náci Németországban elkövetett orvosi bűncselekményekkel vádoltak).   

A Helsinki Nyilatkozat az orvosi etika kódexe volt, amelynek célja az orvosi kutatásokban résztvevők védelme volt. Ez tartalmazott olyan előírásokat, amelyek szerint a tudósok a kísérletben résztvevőket helyezik előtérbe, és mérlegelik, hogy az érintettek számára jelentkező potenciális előnyök mérlegelik-e a károkozás kockázatát. 

Tehát [ezután] társadalmi változások történtek a kockázat és a gyógyszerkutatás tekintetében” – mondja Susan Walker, az angliai Anglia Ruskin Egyetem fogamzásgátlás és reproduktív egészség docense. A kombinált fogamzásgátló tabletta átcsúszott a szabályok megalkotása előtt – de sokkal szigorúbb tesztelési folyamatnak nézne elébe, ha ma fejlesztenék ki.

Ma már legtöbbször biztonságosnak számít a kombinált tabletta

A kombinált fogamzásgátló tabletta modern változatai a legtöbb nő számára biztonságosnak számítanak, bár ritka esetekben magas vérnyomást és vérrögöket okozhatnak. Ugyanakkor számos kevésbé súlyos mellékhatást is okozhatnak, többek között hangulatingadozást, hányingert, fejfájást és mellérzékenységet. Még arra is van bizonyíték, hogy a tabletta megváltoztathatja a testalkatot.

Ezzel el is érkeztünk a következő okhoz, amiért a férfi fogamzásgátló tablettákhoz magasabb követelményeket támasztanak – mind az elfogadható mellékhatások, mind pedig általánosabban a biztonság szempontjából: hogy az orvosilag nyilvánvaló dolgot kimondjuk, a férfiak (kivéve a transznemű férfiakat) nem eshetnek teherbe.

Azt hiszem, át kell gondolni, hogy az etikai bizottságok hogyan mérlegelik a kockázatokat és az előnyöket egy vizsgálat szempontjából. Bár egy párról van szó, a női partner az, aki viseli az esetleges terhesség fizikai kockázatát” – mondja Walker. „Ezzel szemben a kellemetlen mellékhatások [inkább] elfogadhatóak” – mondja.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!