Ezekre figyelj oda, ha inzulinrezisztens vagy és teherbe szeretnél esni

Ezekre figyelj oda, ha inzulinrezisztens vagy és teherbe szeretnél esni

Címlap / Életmód / Egészség / Ezekre figyelj oda, ha inzulinrezisztens vagy és teherbe szeretnél esni

Képzeld el, hogy a hormonrendszered egy bonyolult szerkezet, amely csak akkor működik megfelelően, ha minden hormonból megfelelő mennyiség termelődik. Ha csak egyetlen hormon termelése is túl alacsony vagy túl magas, az egész rendszer borul.

Az inzulin is egy ilyen fontos hormon, amit a hasnyálmirigy termel és segítségével a vérben található cukorból energiát nyerünk. Idővel bizonyos okok miatt a test egyes szerveivel előfordul, hogy nem veszi fel az inzulint, azaz rezisztensek lesz. A szervezet ilyenkor kompenzálni próbál és még több inzulint termel, aminek eredményeképpen a vércukorszint az egekbe emelkedhet.

A túl sok inzulin következtében megnövekszik a tesztoszteronszint is, ami negatívan befolyásolja a termékenységet, sőt, teljesen leállíthatja az ovulációt.

Az ösztrogén- és progeszterontermelés is felborul, ami miatt a petesejt minősége romlik, tovább csökkentve a megtermékenyülés esélyét.

Az inzulinrezisztancia – rövidítve IR – tünetei között szerepel a megerősödött arcszőrzet-növekedés, testsúlygyarapodás (főleg hastájékon), zsíros arcbőr, hajhullás, és rendszertelen vagy elmaradt menstruáció. Jellemző szimptóma még a farkaséhség – főleg édesség utáni sóvárgás – és az evés utáni rosszullét is. A policisztás ovárium szindrómában (PCOS) szenvedők nagy része szintén inzulinrezisztens és ezáltal nagyon nehezen esnek teherbe. Napjainkban a PCOS a leggyakoribb hormonzavar a nőknél.

De mi okozza az inzulinrezisztenciát?

Korral is előjöhet – a férfiaknál is –, illetve a főbb okok között említhetjük a két nagy klasszikust, a testmozgás hiányát és a helytelen táplálkozást. Utóbbi alatt a túlevést és a gyorséttermi, illetve a feldolgozott élelmiszer fogyasztását értjük. További szokásos rizikófaktorok a stressz és a kialvatlanság.

Mit tehetünk ellene, ha babát szeretnénk?

Csodaszer nincs, de megfelelő életmódváltással normalizálhatjuk inzulinszintünket. Az alábbi pontok betartása nagymértékben mérsékelheti az IR tüneteit, aminek következtében a test termékenyebbé válik.

1. Szigorú diéta

Magas rosttartalmú, egészséges étrend, amely nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Ajánlatos naponta több (5-6) kisebb étkezést beiktatni, a fehér kenyeret és a cukrot pedig teljesen elhagyni. Szénhidrátot zöldség és gyümölcs formájában ajánlott bevinni, de megengedettek az egészséges zsírtartalmú ételek, mint például az avokádó és a lazac. A diétát mindenképpen szakember segítségével állítsuk össze.

2. Testmozgás

Az ülőmunka és a mozgásszegény életmód megágyaz az inzulinrezisztanciának. A sport kulcsfontosságú az IR kordában tartásában, de fontos, hogy fokozatosan kell elkezdeni mozogni. Egy túlsúlyos embernek például kifejezetten egészségtelen elkezdenie futni, így ajánlatos orvossal megbeszélni a testmozgás intenzitását és lassan, szakaszosan növelni a terhelést.

3. Fogyás

Egy hormonbetegséggel küzdő ember számára a testsúlycsökkentés nem könnyű és a kezdeti sikertelenség frusztrációt szülhet, de nem szabad elfelejtenünk, hogy ez nem egy azonnali váltás, hanem egy folyamat. Ha betartjuk a diétát és elkezdünk sportolni, a kezdeti stagnálás után előbb-utóbb mindenképpen megkezdődik a testsúlycsökkenés.

Nem az a cél, hogy gyorsan szabaduljunk meg a felesleges kilóktól, hanem hogy egészséges ütemben kezdjünk közelíteni az ideális testsúlyunkhoz.

Bizonyított tény, hogy az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás 58 százalékkal csökkenti a kettes típusú diabétesz kialakulásának veszélyét, tehát ez a kombó rendkívül hatásos fegyver az IR ellen.

4. Gyógyszer

Súlyosabb esetekben az orvos felírhat bizonyos vitaminokat és gyógyszereket, amelyek segítenek csökkenteni az IR tüneteit. Ha életmódváltásunk sikeres és értékeink javulnak, ezeket idővel el is hagyhatjuk.

5. Stresszcsökkentés és alvás

Napjainkban nem könnyű kizárni életünkből a mindennapos stresszt és vannak életünkben időszakok, amikor egy kiadós alvás is ritkaságszámba megy. Azonban – csakúgy, mint a fogyásban – az egészséges étkezés és rendszeres sport ezen is segít.

A mozgás oldja a bennünk lévő feszültséget és a kellemes fáradtság, illetve a könnyű ételek elősegítik a pihentető alvást.

Az inzulinresztenciát sokan a cukorbetegség előszobájának tekintik, pedig kellő odafigyeléssel igenis orvosolható. A fenti tanácsokat betartva, ha nem is azonnal, de mindenképpen lesz eredménye. A türelem és a kitartás meghozza gyümölcsét, és ha a hormonszint helyreállt, már bizakodva várhatod, hogy teherbe ess.

Kép forrása: IgorVetushko/Depositphotos.com

VIDEO 2024 legszebb sminktrendje, a gyöngyházfényű smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!