Az évek során egyre inkább digitalizálódik a világunk és én már ott tartok, hogy a megbeszéléseken régóta géppel jegyzetelek – mert így gyorsabb.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Az okos eszközök kétségtelenül megkönnyítik az életünket, ideértve az időbeosztást, tanulást vagy akár a házimunkát. Azonban a legújabb kutatások azt sugallják, hogy a kézzel írásnak különleges előnyei lehetnek az agy működésére és a tanulásra nézve, tehát nem feltétlenül jó, ha ezt is digitalizáljuk (legalábbis egyelőre).
Az emberek mindennapi tevékenységeiket egyre inkább digitális eszközökkel végzik, legyen szó akár bevásárló lista írásáról vagy naptári jegyzetek készítéséről. A tanulmányok mégis arra világítanak rá, hogy ez a digitális átalakulás nem feltétlenül kedvező az agyunk számára. Több vizsgálat kimutatta, hogy a kézírás összetettebb agyi kapcsolatokat serkent, tehát máshogy működik az agyunk, amikor kézzel és máshogy, amikor géppel, telefonnal írunk. A kézírásról tudjuk, hogy olyan funkciókat aktivizál agyunkban, amelyek nélkülözhetetlenek az információk feldolgozásában és az emlékek kialakításában.
Az egyik legújabb tanulmány a témában a Frontiers in Psychology folyóiratban jelent meg. Norvég kutatók készítették a felmérést, amiben EEG segítségével elemezték az agy elektromos aktivitását. A résztvevőket arra kérték, hogy a diktált szavakat írják le digitális tollal érintőképernyőre miközben vizsgálták őket.