Itt van Európa utolsó igazi vadonja: tökéletes túrázóhely lehet

Itt van Európa utolsó igazi vadonja: tökéletes túrázóhely lehet

Címlap / Kikapcsolódás / Utazás / Itt van Európa utolsó igazi vadonja: tökéletes túrázóhely lehet

A 192 kilométeres Balkán-ösvény csúcsa három, korábban háború sújtotta nemzetet köt össze, és átszeli a kontinens néhány legkevésbé feltárt táját.

Az Észak-Albániától Dél-Koszovóba és Montenegró északkeleti részébe húzódó albán Alpok helyi albán (Bjeshkët e Nëmuna) és szerb-horvát (Prokletije) nevükön ismertebbek. Mindkettő jelentése „Átkozott hegyek”. Az a kérdés, hogy ezek a fogazott mészkőlejtők hogyan kapták szokatlan becenevüket, továbbra is rejtély marad.

Miért átkozottak ezek az európai hegyek?

A helyi legenda szerint az ördög egyetlen napra megszökött a pokolból, és létrehozta a csipkézett gleccserkarsztokat. Egyesek azt mondják, hogy az Alpok neve egy nőtől ered, aki átkozta a hegyeket, amikor gyermekeivel átkúszott rajtuk egy perzselő-meleg napon, és nem talált vizet. Mások azt állítják, hogy a szláv katonák adták a nevüket a hegyeknek, miközben igyekeztek átmenni rajtuk. A csúcsok rejtélyes eredettörténete bizonyos értelemben Albánia egészének metaforája.

myshkovsky/istockphoto.com

A könyvszerzők és útikalauzok által sokáig „Európa rejtélyének” nevezett Albánia valószínűleg Európa leginkább félreértett országa. Nyelve olyan szemantikai anomália, amelynek nem ismert rokona az indoeurópai nyelvcsaládban. A második világháború után Enver Hoxha tekintélyelvű uralkodó négy évtizedre hatékonyan elzárta a hegyvidéki nemzetet a külvilágtól. Betiltotta a vallást (és a világ első ateista nemzetévé tette az országot); megtiltotta az utazást, így nem csoda, hogy Edi Rama, az ország jelenlegi miniszterelnöke kijelentette, hogy Albánia egykor „Európa Észak-Koreája” volt. A hidegháború alatt Hodzsa meggyőzte a nemzetet arról, hogy a világ többi része meg akarja dönteni a kommunista államot, ezért 500 000 betonbunkerrel töltötte meg az országot, hogy támadás esetén elrejtőzhessenek az emberek.

Érdekes módon a kommunista erődítmény soha nem volt a keleti blokk része. A demokráciába való 1991-es átmenet óta soha nem volt tagja az Európai Uniónak. Ehelyett egyfajta kontinentális paradoxonként létezik: egyike annak a két muszlim többségű nemzetnek Európában (a szomszédos Koszovóval együtt), ahol több albán él az országon kívül (nagyjából 10 millió), mint azon belül (2,8 millió).

reidecki/istockphoto.com

Vadregényes túrázóhelyek és arany strandok

Évtizedekig kevés utazó tudott valamit Albánia arany strandjairól, vad hegyeiről és római és oszmán romjairól. Ám az évek során, amióta a balkáni nemzet óvatosan megnyílt a világ előtt, elvarázsolta azokat az utazókat, akik szeretnék felfedezni Európa egyik utolsó vad és legkevésbé feltárt szegletét. A közelmúlt egyik legmerészebb projektje a “Balkán csúcsai” körkörös túraútvonal. A 192 km-es szakasz Albániát, Montenegrót és Koszovót köti össze az Átkozott-hegységet átszelő ösvényeken keresztül.

Ennek a határokon átnyúló projektnek a víziója 2013-ban született, de gyökerei sokkal régebbre nyúlnak vissza. Sok albán és koszovói úgy emlegeti szoros kapcsolatát, hogy „egy nemzet, két állam”, amint azt a népszerű albán „jemi nje” (egyek vagyunk) szlogen is kiemeli. Valójában a koszovóiak 93%-a etnikailag albán és beszél albánul. A projekt keretében az egykor háború sújtotta övezetben most a világ egyik legpáratlanabb túraútvonalát és érintetlen vadont élvezhetnek a természet és a kalandok szerelmesei.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!