Ez történik, ha étkezés után kávét iszol. Segít vagy árt?

Ez történik, ha étkezés után kávét iszol. Segít vagy árt?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Ez történik, ha étkezés után kávét iszol. Segít vagy árt?

Étkezés után, ha máshol nem, a legtöbb étteremben egy csésze kávét is ajánlanak nekünk. Ilyenkor különösen könnyű rávágni, hogy persze, kérünk, de vannak olyanok is, akiknek igazi rituálénak számít, hogy bárhol is legyenek, étkezés után igyanak egy kávét. Ez elsőre teljesen ártalmatlannak tűnhet, főleg, hogy a kávénak köztudottan emésztést serkentő hatása van, ami egy nagy tál finom étel elfogyasztása után különösen jól jöhet. De biztos, hogy nem ártunk vele a bélrendszerünknek?

Így hat az emésztőrendszeredre a kávé

Bár a kávéról rengeteg ellentmondó információ kering, sok okunk lehet arra, hogy nap mint nap megigyunk belőle egy csészével. Fontos azonban figyelembe venni a szervezetünk aktuális állapotát, az elfogyasztott kávé mennyiségét, és azt is, hogy milyen típusú kávét iszunk.

A jó minőségű kávéra például úgy is gondolhatunk, mint egy tápláló, teljes értékű élelmiszerre, amely jóval több, mint egy nagy adag koffein.

Fogyasztásával olyan polifenolokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat is élvezhetünk, amelyek védelmet nyújtanak a krónikus betegségekkel, sőt még bizonyos szezonális allergiákkal szemben is. Ráadásul a kávéfogyasztás segítheti az egészséges emésztést is, de nem mindenkinél. A kávé ugyanis mindannyiunkra másképp hat: egyesek emésztőrendszere például csak kis mennyiségű koffeint képes kezelni, vagy arra is rosszul reagál. Akik pedig nem képesek jól metabolizálni a kávét, azoknak a szervezetére stresszként hathat a fogyasztása. Ennek hatására az érzékenyebbek szorongást, szívdobogást, valamint csökkent koncentrálóképességet tapasztalhatnak.

Seyhmus Kino/pexels.com

Mi a helyzet a mennyiséggel és az időzítéssel?

Sokan otthon is tartunk kávéfőzőt, de a legtöbb munkahelyen, büfében, kisboltban, nagyobb élelmiszerboltban is biztosan találunk kávét, nem is beszélve a megannyi kávézóról. Így pedig még akkor is könnyen túlzásba eshetünk a fogyasztásával, ha egyébként nem is rajongunk a kávéért.

De még ha azon emberek közé is tartozol, akik egész nap szívesen kortyolgatják a kávét anélkül, hogy idegességet tapasztalnál, akkor is jobb, ha délután három óra után már nem fogyasztasz kávét.

Abban az esetben pedig, ha tudod, hogy némileg érzékeny vagy a koffeinre, már délben érdemes letenned a kávéscsészét. Bár a kávé fokozhatja az emésztést és a bélmozgást, csak ezért nem éri meg kávét innod ebéd, uzsonna és vacsora után sem. Ha viszont már része ezen étkezések után a napi rutinodnak, akkor ott van a koffeinmentes kávé. Ezzel azt sem kockáztatod, hogy nyugtalanabbul fogsz aludni, vagy sokkal tovább maradsz ébren, mint tervezted.

Vacsora után feltétlenül hanyagold

A kutatások azt mutatják, hogy még ha el is tudsz aludni egy koffeintartalmú ital elfogyasztása után esténként – legyen az kávé vagy bármi más – az alvásod teljes időtartamára, hatékonyságára, és arra is kihathat, mennyire ébredsz kipihenten. Így ha például hat óra körül vacsorázol, utána pedig egy csésze kávét is megiszol, sokkal valószínűbb, hogy rosszabbul fogsz aludni. Az is lehet, hogy ez alapvetően fel sem tűnik, de ne feledd, önmagában a kevés, de pihentető éjszakai alvás sem túl kedvező a szervezetednek.

Ha pedig nyitott vagy új italok kipróbálására, akkor esténként igyál inkább nyugtató teákat, például gyömbérteát, ami szintén büszkélkedhet emésztésjavító hatással. Napközben pedig, ha jól esik, és később sem tapasztalsz semmilyen negatív következményt, nyugodtan igyál meg egy-egy csésze kávét, de lehetőleg reggeli után, délelőtt, vagy esetleg még a kora délutáni órákban.

Forrás: wellandgood.com

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!