5+1 eset, amikor érdemes fügét enni

5+1 eset, amikor érdemes fügét enni

Címlap / Életmód / Táplálkozás / 5+1 eset, amikor érdemes fügét enni

Alma, körte, szőlő, füge. Melyik a kakukktojás? Feltehetően a legtöbben a fügét mondanátok, hiszen ez a gyümölcs valóban picit kilóg a sorból. Pedig nagyon is érdemes szeretni!

Valószínűleg hallottatok már az ősidők óta termesztett gyümölcsről, sőt, többen közületek biztosan fogyasztja is, amikor teheti, de valamiért még mindig nem tett szert akkora népszerűségre ez a gyümölcs, mint amilyet megérdemelne. Pedig a fügét nemcsak finom íze miatt lehet szeretni, hanem azért is, mert rengeteg jótékony élettani hatással rendelkezik. Ismerjük meg egy kicsit jobban ezt a bravúros gyümölcsöt!

Miért jó a füge?

Egyrészt azért, mert finom. Az érett, puha füge íze mézédes, míg az éretlen vagy félérett gyümölcs fanyar, kellemetlen ízű. Frissen és aszalva is fogyaszthatjuk, valamint lekvár és kompót formájában is kiváló.

Tudtad?

A félérett gyümölcs a fáról leszedve már nem érik tovább, így nem is érdemes vele kísérletezni, biztosan nem fog beérni. Ezen kívül azt is érdemes tudni, hogy az érett füge csak néhány napig tartható el hűtőben, úgyhogy igyekezzünk minél hamarabb elfogyasztani, nehogy elromoljon.

Másrészt azért, mert igencsak hasznos a szervezetünk számára. A fügefa gyümölcse szénhidrátokban gazdag tápanyagforrás, mely létfontosságú vitaminokat és nélkülözhetetlen ásványi anyagokat tartalmaz, többek között A-vitamint, B-vitaminokat, különböző antioxidánsokat és még Omega-zsírsavakat is. Ezek után nem csoda, hogy megannyi egészségügyi és szépészeti problémára bevethetjük számtalan hasznos összetevője révén!

Mire jó a füge?

Összegyűjtöttünk 5+1 esetet, amikor érdemes fügét fogyasztani. Lássuk, melyek ezek!

1. Megfázáskor

Ennél a tipikus őszi-téli betegségnél jó szolgálatot tehet a füge. Egyrészt képes némileg csillapítani a köhögést, másrészt torokfájásra is alkalmazhatjuk: aszalt fügét és mézet keverjünk el egy kevéske vízben, majd igyuk meg. Nagyanyáink praktikája ekképpen hozzásegíthet a gyógyuláshoz.

2. Emésztési gondok esetén

A füge tele van rostokkal, melyek növelik a bélmozgást, hiszen lerövidítik a béltartalom áthaladását a bélcsatornában, ezzel megakadályozva a székrekedés kialakulását. Ugyanakkor a fügének már kialakult bélrenyheség esetén is remek hasznát vehetjük. Ráadásul a gyümölcsben található bioaktív anyagok nyugtató, gyulladásgátló és méregtelenítő hatással vannak az emésztő szervekre, így gyomorgondok esetén ajánlatos belőle sűrűn fogyasztani. Gyomorégés esetén viszont inkább fügelét igyunk, ne a gyümölcsöt fogyasszuk.

3. Stressz esetén

Ha úgy érzed, hogy tele van a hócipőd mindennel, akkor lehet, hogy éppen a füge hoz majd neked egy kis megnyugvást. A füge ásványi anyag és nagy mennyiségű B-vitamin tartalma ugyanis jótékonyan hat az idegekre és segíthet a fáradtság leküzdésében is. Tehát húzós munkanapok végén érdemes elmajszolni egy kis fügét. Egy próbát megér, nem?!

4. Prosztatapanaszokra

A fügében található cink mérsékelheti a megnagyobbodott prosztata okozta tüneteket, illetve pozitívan befolyásolhatja az ivarmirigy és a szaporodó szervek működését is, ennek köszönhetően nem ritka, hogy az ilyen gondokkal küzdő férfiak menüjében rendszeres szereplő a füge.

5. Vágyfokozás céljából

Sok esetben a férfiakat érintő potenciazavar krónikus cink hiánnyal magyarázható, ezért is érdemes minél több fügét fogyasztani – akár vágyfokozás céljából is.

Tipp: este 4-5 fügét áztassunk be tejben és reggel együk meg. Ezen ne múljon!

+1 Pattanások ellen

Nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is alkalmazhatjuk fügét – így sem fog csalódást okozni. Friss fügét pépesítsünk össze és egy kis mézzel elkeverve készítsünk belőle arcpakolást, mely nagyszerű ír lesz a pattanásokra, szintén a cinknek köszönhetően!

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!