A kutyák érezhetően, jól láthatóan kifejezik kötődésüket, feltéve, ha odafigyelsz az általuk küldött jelekre. A mai napig nehezen igazodom ki a kutyámon, pedig már több mint 8 éve él velünk. Tulajdonságai nagyszerűen visszatükrözik egy tacskó személyiségét, de ő még köztük is igazi úrinőnek képzeli magát. Ugyanakkor egyértelmű, hogy nagyon kötődik hozzám, de azt egyelőre nem tudtam megállapítani, hogy a kötődést az evés iránti szeretete motiválja-e nagyobb arányban, vagy a köztünk levő kapocs. Az mindenesetre biztos, hogy motivációtól függetlenül is kitaláljuk egymás gondolatát.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/7 Milyen jelek utalnak a szoros kötődésre?
Minden kutyának van legalább egy különleges és egyedi, csak rá jellemző viselkedésformája, amivel kifejezi a törődését, háláját. Az én kutyám minden egyes nap, amikor beengedem a reggeli pisilésből, odabök egyet az orrával a vádlimra. Ahogy nyílik az ajtó, már jön is be, egy bökés a hideg orrocskájával, egy szerelmes pillantás rám és igyekszik is a reggelijéhez. De még más is van a kutyák tarsolyában!
Hát van bármi, ami ennél szebben jelképezi a kötődést? A kutyák szeretetük kifejezéseként imádják körbefonni gazdijukat, pl. bebújnak a lábaik közé, szorosan melléjük fekszenek úgy, hogy fejüket ráhelyezik a gazdira. Kicsit olyan, mintha megpróbálnának összeolvadni vele, de minimum annyira szorosan rácsavarodni, amennyire csak lehetséges.
A kutyák általában szeretik a simogatást és a vakargatást, de nem mindenkitől fogadják örömmel – vannak, akiktől eltűrik, másoktól inkább elhúzódnak. Egyértelmű, hogy azokkal szemben kitüntetett figyelmet mutatnak, akik iránt kötődnek és szó szerint megkövetelik a simogatást. Pl. azzal, hogy a gazdi keze alá dugják a fejüket, odadörgölőznek, vagy éppen lefekszenek a hátukra, pocakjukat mutatva – ami egyúttal a behódolás, megadás jele.
Ahogy mi, emberek is sokszor testi érintkezéssel, pl. puszival fejezzük ki kötődésünket, úgy ezt meg lehet figyelni az állatvilágban is. A kutyák jellemzően bökésekkel, nyalással jelzik boldogságukat, kötődésüket és törődésüket is. Ezek a nyalogatások jellemző módon meghitt pillanatokban történnek (pl. mikor a várva várt gazdi megérkezik), és a kutya meg is ragadja az alkalmat, hogy kifejezze: végre megjöttél!
A kutya gyengéd szemkontaktust tart veled, mégpedig hosszan: ez egyértelműen mutatja az irántad érzett érdeklődését, kíváncsi rád, tudni akarja, mikor állsz készen a kommunikációra. Vágyik a kontaktra és némán issza szavaidat, utasításaidat.
Amikor a kutyád néz téged, füleit hegyezi, esetleg lazán oldalra engedi, és jobbra-balra ingatja a fejét, akkor érdeklődik irántad. Figyel rád, hiszen szoros érzelmi kapcsolatban áll veled és tudni akarja, pontosan mit vársz tőle. Érdekli, mi történik veled, milyen utasítást fogsz adni, vagy engedhet-e a játék és az odabújás csábításának.
Az a kutya, amelyik otthonosan érzi magát a környezetében, láthatóan boldog, amikor együtt van a család – és lehet, hogy neki egy személyben te jelented a családot. Egy boldog kutya élvezi a közös időtöltést és amennyire tőle telik, aktívan részt vesz a családi tevékenységekben. Ők is pontosan annyira felszabadultak, mint mi az ilyen eseményeken: ennek oka részben az, hogy biztonságban érzik magukat a szoros kötelék által.