Az elkerülő személyiségzavar 7 jele

Az elkerülő személyiségzavar 7 jele

Címlap / Életmód / Lélek / Az elkerülő személyiségzavar 7 jele

Nehezen kapcsolódsz másokhoz és kerülöd a kihívásokat? Nem feltétlen problémás, de akár komolyabb személyiségzavart is jelezhet.

Az elkerülő személyiségzavar a felnőttek 2,5%-át érintheti és jelentősen kihat az egész életvezetésre. Az érintett személy túl nagy kihívásnak éli meg a társas kapcsolatok kialakítását, fenntartását, nehezen szerez barátokat, extrém módon félénk. Vágyik ugyan a társas kapcsolatokra, de az elutasítástól való félelem és az alkalmatlanság érzete akadályozza az ismerkedést. Maga az egyén is érzi korlátait és zavarja is az állapot, ezért gyakran önértékelési zavarral küzd.

Pályaválasztásnál az ilyen ember számára létfontosságú, hogy nyugodt légkörben, kevés stresszfaktorral terhelve dolgozzon, a csapatmunka és a másokkal való együttműködés nehéz számára. Gyakran inkább visszautasítja a munkahelyi előrelépés lehetőségét, mert fél a kockázattól.

Mathilde Langevin/pexels.com

Mik az elkerülő személyiségzavar leggyakoribb jelei?

Nyilvánvaló, hogy léteznek emberek, akik az átlagnál félénkebbek vagy kevesebb az önbizalmuk és nehezebben alakítanak ki kapcsolatokat, de ez nem egyenlő azzal, hogy elkerülő személyiségzavarral küzdenek. Az alábbi hét tünet viszont jó irányadó, ha legalább négy jellemző rád, akár el is gondolkodhatsz, hogy érintett vagy.

  1. Nem vállalsz olyan munkát vagy nem veszel részt olyan tevékenységben, amely sok interperszonális kapcsolattal jár, mert félsz az esetleges bírálattól vagy elutasítástól.
  2. Csak akkor van kedved kapcsolatba lépni másokkal, ha biztosan érzed, hogy kedvelni fognak.
  3. Párkapcsolatban is rettegsz, hogy valamilyen módon nevetségessé válsz, ezért nem tudsz teljesen elköteleződni.
  4. Társaságban nem oldódsz könnyen, félsz az elutasítástól.
  5. Gyakran alkalmatlannak és másoknál kevesebbnek érzed magad, ezért új közegben nem tudsz valódi önmagad lenni.
  6. Saját képességeidről, szociális készségedről negatívan vélekedsz.
  7. Félsz az új lehetőségektől, nem mersz kilépni a komfortzónádból és nem vállalsz kockázatot, mert rettegsz a kudarctól, szégyentől.

Az elkerülő személyiségzavarral küzdő emberek többsége felismeri, hogy félelmeik miatt csorbul társas életük és hiányolják a kötődést másokhoz. Terápiával a negatív önkép leépíthető és mások érzelmeinek és viselkedésének értelmezése is könnyebbé válik, idővel hatékony szociális készségeket lehet kialakítani, de ehhez az első lépés a probléma felismerése.

VIDEO 10+1 sminkes trükk, amit bárcsak előbb tudtál volna

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!