Vigyázz: ezek a jelek arra utalnak, hogy trauma ért, amit el próbálsz fedni

Vigyázz: ezek a jelek arra utalnak, hogy trauma ért, amit el próbálsz fedni

Címlap / Életmód / Egészség / Vigyázz: ezek a jelek arra utalnak, hogy trauma ért, amit el próbálsz fedni

Az életünk során sajnos mindannyiunk esetében megvan az esélye annak, hogy valamilyen traumát élünk át. Lehet szó egy balesetről, egy szerettünk elvesztéséről, egy váratlan, minket rosszul érintő eseményről, de tulajdonképpen szinte bármiről, ami komoly megrázkódtatást jelent számunkra. Míg egyes traumák hamar a felszínre kerülnek, mások egyáltalán nem tűnnek olyan egyértelműnek. A testünk viszont ezeket is tárolja egészen addig, amíg a felszínre nem törnek, emiatt pedig meg is betegíthetnek. De hogy honnan tudhatod, ha téged is trauma ért, amit talán nem is tudatosan, de próbálsz elfedni?

Érzelmi és fizikai reakciókat is tapasztalhatsz

Azt a legtöbben jól tudjuk, hogy egy trauma erős érzelmi reakciókat válthat ki. A neves Harvard Medical School kutatásai viszont arra is rávilágítanak, hogy a trauma nemcsak érzelmi, hanem komoly fizikai reakciókhoz is vezethet. Egy trauma akár szó szerint meg is betegíthet minket, ha pedig többet éltünk át, annál nehezebb a helyzet. Ugyanis minél több traumatikus eseményen mész keresztül, annál fogékonyabb lehetsz különféle egészségügyi problémákra.

Hogyan ismerheted fel, ha te is érintett vagy?

Ha egy vagy akár több trauma is ért, amit még nem sikerült feldolgoznod, vagy talán eleve próbáltad elfedni, esetleg nem annak tekinteni, annak nagy valószínűséggel testi tünetei is lesznek. Ezek a tünetek természetesen sok más betegségre is utalhatnak, ezért fontos, hogy mindig vedd fontolóra annak a lehetőségét is, hogy felkeresed a háziorvosodat vagy akár egyenesen egy szakorvost.

Az elfedett trauma 10 leggyakoribb fizikai tünete:

  1. Gyakran, hetente több mint háromszor fáj a fejed vagy van migréned.
  2. Folyamatosan fáradtnak és kimerültnek érzed magad.
  3. Alvási problémákkal küzdesz.
  4. Gondok vannak az emésztéseddel.
  5. Megmagyarázhatatlan mellkasi fájdalmaid vannak.
  6. Hosszan (három hónapnál tovább) tartó fájdalmat érzel a csípődben és/vagy a hátad alsó részén.
  7. Autoimmun betegség alakul ki nálad.
  8. Hosszan tartó szorongástól és/vagy depressziótól szenvedsz.
  9. Krónikus izomfeszülésed van (olyan érzés, mint a tested folyamatosan görcsölne).
  10. Agyködöt tapasztalsz (koncentrációs problémáid vannak, nehezen tájékozódsz, feledékeny vagy, nehezen találod a szavakat bizonyos helyzetekben, mentálisan kimerült vagy, esetleg nem tudsz tisztán gondolkodni).
Rockaa/istockphoto.com

Hogyan szabadulhatsz meg az elfedett traumától?

Ha te is ezeket a fizikai tüneteket talapasztalod, viszont nem valószínű, hogy valamilyen betegség állhat mögöttük, akkor szinte biztos, hogy téged is trauma ért, amit próbálsz elfedni. Gondold át, mi az, ami valójában bánt, vagy hogy nem ragaszkodsz-e valakihez vagy valamihez annak ellenére, hogy érzed, nincs rád jó hatással. Bármi is bántja a lelked valójában, fontos, hogy beszélj róla.

Fordulhatsz egy családtagodhoz, egy olyan emberhez, akit kedvelsz és megbízhatónak tartod, de akár egy terapeutával is beszélhetsz. A kulcs az, hogy tényleg mondd ki, mi bánt, mert ez a trauma feldolgozásának az első lépése. Fájdalmas lehet előhozni olyan dolgokat, amiket legszívesebben azonnal elfelejtenél, de hidd el, hosszabb távon szinte biztos, hogy csak így érezheted magad jobban.

Sokaknak segít az is, ha leírják a tapasztalataikat, mondjuk egy naplóba, vagy különféle gyakorlatokkal például nyújtással meditációval vagy a kedvenc sportjukkal próbálják meg oldani a feszültséget. De akár még a sírás is áttörést hozhat, katartikus érzést kelthet. A lényeg az, hogy miután elmondtad, mi bánt, találj valamit, ami ellazít, és építs be különféle pozitív megerősítéseket a mindennapjaidba.

Végül, de nem utolsó sorban fontos az is, hogy nyugodtan haladj a te tempódban, és ne helyezd magad nyomás alá. Nincs szabály arra, hogy mennyi idő alatt kell megoldódnia olyan problémáknak, amik akár hosszú évek óta is veled vannak, így tényleg hallgass magadra, és haladj nyugodtan a te tempódban. Ha pedig úgy érzed, hogy segítségre van szükséged, soha ne félj kérni. A lényeg az, hogy újra igazán jól legyél.

Forrás: elle.de

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!