7 dolog amire figyelj, ha antidepresszánst szedsz

7 dolog amire figyelj, ha antidepresszánst szedsz

Címlap / Életmód / Egészség / 7 dolog amire figyelj, ha antidepresszánst szedsz

Ha a depressziód kezelésére gyógyszert írt fel az orvosod, rengeteg kérdés és kétely lehet benned a szedést, valamint a hatást illetően. Amellett, hogy aggályaidat érdemes megbeszélned a doktorral, hasznát veheted néhány általános érvényű tippnek.

Adj időt a gyógyszernek!

A legtöbb antidepresszáns esetében több hétre van szükség. Az általános állásfoglalás szerint három hónap elteltével lehet megállapítani a terápia sikerességét. Előfordulhat, hogy az először kipróbált készítmény nem hozza meg a várt eredményt.

Ebben az esetben ne könyveld el kudarcként a történeteket, mert összetett hatóanyag-kombinációkról van szó, melyek közül nem egyszerű kiválasztani a legmegfelelőbbet!

Ne hagyd abba a szedését!

Az antidepresszánsok nem okoznak fizikai függőséget, ám hirtelen abbahagyás esetén elvonási tünetekhez hasonló panaszok jelentkezhetnek. Ezek közé tartozik a fej- és izomfájdalom, illetve az émelygés.

Fontos, hogy pontosan kövesd az orvos utasításait. Ha valamilyen oknál fogva nem szeretnéd tovább szedni a gyógyszert, konzultálj a doktorral, aki azt fogja javasolni: fokozatosan csökkentsd az adagot.

Szedd megfelelően!

Míg az antibiotikumokhoz például viszonylag egyszerű alkalmazási útmutató társul – például reggeli és vacsora előtt kell bevenni egy-egy szemet belőlük –, az antidepresszánsok hatását rengeteg apróság befolyásolhatja.

Az étkezéseken kívül a vitaminok és más vény nélkül kapható készítmények is érinthetik a hatást.

Mindenképpen érdeklődj az orvosodnál, mi a teendő, ha véletlenül kimarad egy adag!

Figyelj a mellékhatásokra!

A legtöbb antidepresszáns esetében csak az első két hétben jelentkeznek mellékhatások, mert a szervezetnek ennyi idő kell a hozzászokáshoz.

Az álmatlanság, az émelygés, az indokolatlan súlygyarapodás, a szédülés és a szexuális zavarok gyakori tünetek ilyenkor.

Hasznos, ha minderről naplót vezetsz, így pontosan tudod tájékoztatni az orvosod a fejleményekről.

Beszélj róla!

A gyógyszer a depresszió összetett kezelésének csupán egyik alappillére. Emellett beszédterápiára is szükség van, ami nemcsak a pszichológussal vagy a pszichiáterrel történő klinikai beszélgetésben nyilvánul meg.

Lényeges, hogy legyen olyan megbízható emberi kapcsolatod, amelyben nyíltan kommunikálhatsz a konfliktusaidról, traumáidról, veszteségeidről és mindarról, ami stresszt idéz elő nálad.

Mozogj rendszeresen!

Az antidepresszánst azért kaptad, mert a szervezetedben felborult a kiegyensúlyozott hangulatért felelős hormonális egyensúly. Miért ne segíthetnéd természetes módszerekkel ennek visszaállását?

A rendszeres testmozgás boldogsághormonokat termel, fokozva ezzel a gyógyszeres kezelés eredményességét.

Amennyiben a természetben edzel, növelheted a jótékony hatást.

Táplálkozz egészségesen!

„Az vagy, amit megeszel!” – tartja a mondás. És milyen igaz, hiszen a táplálék jelentősen befolyásolja a testi-lelki működésed. Amennyiben valamilyen vitaminból vagy ásványi anyagból hiányt szenvedsz, súlyosabbá válhatnak a depressziós tünetek. Ugyanez igaz a folyadékhiányra, illetve az ásványisó-háztartás felborulására.

Csempéssz minél több zöldséget, gyümölcsöt, fehér húst, halat, teljes kiőrlésű gabonát és zsírszegény tejterméket a tányérodra!

Sokat segíthet, ha olyanok társaságát keresed, aki ugyancsak depresszióban szenvednek, és hozzád hasonlóan szeretnének mielőbb kilábalni belőle. Az egymásnak adott tanácsok, valamint a lelki támogatás hozzájárul a terápia sikerességéhez.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!