Előfordult már, hogy a térded vagy a bokád tájékán megdagadt a lábad? Neked szól cikkünk, ha sokszor tapasztalod ezt.
Tünetek
Amikor sokáig állsz vagy ülsz, és keveset mozogsz, gyakori, hogy a lábak feldagadnak. Napközben egyre nehezebbnek érzed a lábadat, estére pedig a lábfejed, lábszárad megduzzad.
Eleinte ezek a tünetek éjszaka megszűnnek, de ahogy telik az idő, egyre gyakrabban jelentkeznek, és egyre nehezebben múlnak el.
Így keletkezik az ödéma
A vénák falai ilyenkor a tartós nyomás hatására kitágulnak. Amikor a lábizmok nem dolgoznak, a vér nehezen tud a lábakból fölfelé, a szív irányába áramlani. Ha ez a mozgás leáll, vagy nem elégséges módon történik, akkor a láb alsó részében pang a vér, belülről feszíti a vénákat, amelyek emiatt kitágulnak.
Ha a lábakban hosszú időre és rendszeresen megreked a vér, a vénabillentyűk már nem tudják lezárni a vénákat, ezért a vér egy része nem a szív felé folyik, hanem visszacsorog, és pangani kezd a vénákban. A vénák fala kitágul és áteresztővé válik.
Az átszivárgó vér összetevői (vérfehérjék és sók) bejutnak a környező szövetekbe, amelyek ettől megduzzadnak. Így jön létre az ödéma.
Az ödéma megszüntetése
A duzzanat megszüntetésével a vér útja ismét felszabadul. Gyakorolj nyomást kívülről a kitágult vénákra: tegyél a lábadra, az érintett terület köré kompressziós kötést, majd vegyél fel kompressziós harisnyát.
Mozgás közben az izmok összepréselik a vénákat, így azok már nem tudnak kifelé terjeszkedni. Megszűnik a pangás, a vénás vér nem marad tovább a láb ereiben, hanem ismét a szív irányába fog áramlani.
A szövetekben felhalmozódott folyadék az ér- és a nyirokrendszeren át távozik, és a duzzanat visszahúzódik.
Megelőzés és megszüntetés
A legfontosabb tanácsunk, hogy ne állj vagy ülj sokáig egy helyben! Mozgasd meg a lábaidat: sétálj, táncolj, kerékpározz, kocogj, ússz.
Ez nem azonos a versenyszerű sportolással, azt erre a célra nem ajánljuk. Polcold fel gyakran a lábadat, főleg éjszakára! Ha túlsúlyos vagy, fogyjál le! Hordj lapos sarkú cipőt, magas sarkút csak ritkán vegyél fel!
Mellőzd a szoros ruhákat, hogy a vérkeringés a testedben egyenletes legyen! Ha lehetséges, ne menj olyan helyekre, ahol túl meleg van (szauna, forró fürdő). Ha sokat kell állnod, hordj kényelmes cipőbetétet!
A kötés felhelyezése
Amikor kötést teszel a duzzanatra, ügyelj arra, hogy megfelelően vegye körül a lábadat. A nyomás ne csak egy területet terheljen, hanem egyenletesen szétoszoljon.
A tekercselést mindig a lábfejeden kezdd, közvetlenül a lábujjak fölött, majd egyenletesen haladj tovább a lábszáradon fölfelé. A sarkaidat se hagyd ki! Aki mozgásában korlátozott, kérjen szakszerű segítséget a kötéshez!
A harisnya
A kompressziós harisnyát sokkal egyszerűbb használni. Egyszerűen csak fel kell húzni a lábra. Mivel erős az anyaga, ezért megfelelő nyomást fejt ki az izomzat különböző részeire.
A harisnyák formáját és nagyságát a lábhoz igazítják, hogy a nyomás hatékony erejű legyen, és ott hasson, ahol szükség van rá.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!