Dodónak megtetszett a macaron, igazi tündérmeséig jutott

Dodónak megtetszett a macaron, igazi tündérmeséig jutott

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Dodónak megtetszett a macaron, igazi tündérmeséig jutott

Van Budapesten, a Sas utcában egy üzlet, amelyre elég csak rápillantanunk ahhoz, hogy egyből belopja magát a szívünkbe.

Szalai Dóri, vagy ahogyan sokan ismerik, Dodo ugyanis egy olyan különleges macaron manufaktúrát álmodott meg, amely egyetlen szempillantás alatt azt az érzést kelti bennünk, mintha egy mesében járnánk. De maga Dodo története is igazi tündérmesévé alakult. Ezért azonban keményen meg is dolgozott, ami csak még szerethetőbbé teszi őt és vállalkozását, a Chez Dodot.

Egészen más úton indult el a karrierje

Dodo sok sikeres édességeket készítő vállalkozóval ellentétben nem cukrászként kezdte a pályafutását. „Annak idején nem cukrásznak tanultam, sőt mindazt a tudást, amivel ma rendelkezem, nem is hagyományos úton sajátítottam el. Aminek csak lehetett, igyekeztem egyedül utánajárni. Illetve később bekerültünk a világ legjobb nagy mennyiségben beszerezhető csokoládéjának tartott Valrhona tehetséggondozó programjába, és rajtuk keresztül is értékes tudással gazdagodtam és gazdagodunk ma is. Vagyis nem vagyok cukrász, eredetileg közgazdászként végeztem” – árulja el Dodo.

Fotó: Glódi Balázs

A Gossip Girl hozta el számára a macaronok szeretetét

„Sütni és főzni mindig is szerettem otthon, hobbi szinten. A macaronokkal pedig még 2012 környékén ismerkedtem meg, amikor is a Gossip Girl – A pletykafészek című sorozatban láttam, hogy Blair Waldorf kap belőle egy dobozzal. Egyből azt gondoltam, hogy fantasztikusan finom, isteni desszertek lehetnek. Nem sokkal később betértem egy kávézóba, ahol pont macaronokat pakoltak ki a pultba, amelyeket Franciaországból hoztak.” 

Fotó: Glódi Balázs

Csalódás után indult a saját kísérletezés

„Akkoriban egyáltalán nem voltam jó anyagi helyzetben, a macaron ára pedig meglehetősen magas volt az akkori fizetésemhez képest, de mégis rászántam magam, hogy megkóstoljam. Nagyon rossz íze volt, de ez nem vette el a kedvemet, sőt elhatároztam, hogy majd én elkészítem azt a macaront, amit szívesen meg is eszek. Aztán hamar szembesültem vele, hogy egy nagyon nehezen elkészíthető desszertről van szó, és nekem sem sikerült finom macaront készíteni. De minden hétvégén újra és újra nekiálltam.”

Fotó: Glódi Balázs

Párizsban lelt rá az igazán jó macaronok titkára

„Már egy éve kísérletezgettem, amikor a családom segítségével sikerült eljutnom Párizsba egy workshopra, ahol kitanultam a tökéletes macaron elkészítésének a rejtelmeit. Miután hazajöttem, akkor életemben először nekem is sikerült finom macaront készítenem, majd elkezdtem kísérletezni az ízekkel. Hamarosan pedig egyre több kóstolót vittem belőle az akkori munkahelyemre. Sok pozitív visszajelzést kaptam, és egyre többen rendeltek is tőlem.”

Fotó: Glódi Balázs

A hobbi másodállás lett, majd saját üzlet váltotta fel

„Rövid időn belül már azon kaptam magam, hogy a macaronkészítésből egy másodállás kezd kialakulni. Akkoriban a legjobb barátnőmmel laktam együtt egy albérletben, és a macaronok elkészítése úgy nézett ki, hogy jó esetben este hét óra körül hazaértem a munkahelyemről, és nyolckor elkezdtem sütögetni, általában éjfélig. De volt, hogy még hajnali négykor is készültek a macaronok, reggel pedig mentem vissza dolgozni.

Fotó: Glódi Balázs

Gyakorlatilag minden napom így zajlott, ami egy idő után látszott, hogy nincs rendben. Éppen úgy alakult, hogy a munkahelyemen is lettek volna más lehetőségek, illetve időközben már kaptam is új feladatokat, de közben a macaronkészítést is nagyon megszerettem. Ekkor leültem a nővéremmel átbeszélni, hogyan is haladjak tovább, a szívem pedig a macaronok felé húzott. 

Fotó: Glódi Balázs

Szerencsém volt, mert pont akkor keresett meg egy nagyon jó barátom, Váry Péter, hogy mi a szándékom a macaronokkal. Nem sokkal később, 2014. december 23-án pedig már együtt nyitottuk meg a Chez Dodot Budapesten a Sas utcában.” Egy olyan üzletet, ahol nemcsak fantasztikus macaronkínálattal találkozhatunk, de a kirakatban az elkészítésük mikéntjét is megcsodálhatjuk.

Fotó: Glódi Balázs

Márkává nőtte ki magát a kis manufaktúra

„A legelején négy ember dolgozott az üzletben, és én készítettem egyedül a macaronokat. Ma már harmincan vagyunk a cégben. Ahogy szépen haladtunk előre, magától értetődő lett az is, hogy, a Chez Dodora már nem is egy kis manufaktúraként, hanem egy márkaként kezdtünk el gondolni. Ami a mostani macaronkészítési folyamatokat illeti, több mint 10 fantasztikus cukrász kollégám van, én pedig már csak a kísérletezési fázisban veszek részt az egyre több időközben felmerült más jellegű feladat mellett.  

Fotó: Glódi Balázs

Szezonális kollekciókat alakítottunk ki, és pár éve más különféle ajándéktárgyakkal együtt is megvásárolhatók a desszertjeink. Igyekszünk úgy gondolkodni, mint egy divatház. Annyi biztos, hogy a fő vonal mindig is a macaron marad, sőt arra törekszünk, hogy a világ legjobb macaronjait készítsük el, ezért minden desszertünk tudatosan a legjobb, legmagasabb minőségű alapanyagokkal készül. De most már más desszerteket, például igazán különleges, prémium alapanyagokból készült mignont is készítünk. Sőt kifejlesztettünk vegán macaronokat is, hogy így még többen élvezhessék ezt a fantasztikus édességet.”

Fotó: Glódi Balázs

Megfontolt kitartásra biztat másokat

Dodo tehát időt és energiát nem sajnálva felépített egy fantasztikus vállalkozást valóban minőségi, isteni finom desszertekkel. De hogy mit tanácsol azoknak, akik szintén hasonló útra szeretnének lépni? „A saját példámból kiindulva úgy érzem, érdemes kitartani, viszont nagyon át is kell gondolni, hogyan vág bele az ember egy saját vállalkozásba. 

Fotó: Glódi Balázs

Azt tanácsolnám azoknak, akik még ennek az útnak az elején járnak, hogy ne úgy lépjenek ki a munkahelyükről, hogy onnantól kezdve nincs semmilyen biztos pontjuk. Lehet, hogy lesz egy átmeneti időszak, ami nagyon megterhelő. Azt ki kell bírni, és mérlegelni kell azt is, van-e elég tőkénk, vagy szükségünk van-e tőkéstársra, üzlettársra.

Fotó: Glódi Balázs

Persze gondolni kell arra is, hogy egy vállalkozás nem kötött munkaidőben, hanem sok esetben 0-24 órában van jelen az életünkben, ezért például előfordulhat, hogy a nyaralás alatt is foglalkoznunk kell az ügyeivel. Így én inkább egy életstílusként tekintek rá. Akinek ez belefér, és nagyon szeretné, azt nagyon bátorítom. Számomra azért is volt remek választás, mert van egy kislányom, és amíg őt vártuk, addig is maximálisan részt tudtam venni a Chez Dodo életében, és ez azóta is így van” – teszi hozzá Dodo.

Nyitófotó: Glódi Balázs

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!