Ilyen boldog lehetne a házasságok nélküli világ 

Ilyen boldog lehetne a házasságok nélküli világ 

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Ilyen boldog lehetne a házasságok nélküli világ 

Képzeld el, hogy a világon senki sem mondja ki többet a boldogító igent! Ha házasságpárti vagy, ez kész őrületnek tűnik – miért ne tegyék hivatalossá kapcsolatukat azok, akik szeretik egymást?

A házasságnak számos előnye van, ami miatt nem csak érzelmi, hanem logikus döntésnek is tűnik összekötni az életüket azoknak, akik valóban komolyan terveznek egymással. Ilyen pl. az, hogy a legtöbb kormány különféle kedvezményeket biztosít a házas feleknek, jellemzően adókedvezmények, vagy támogatások formájában. Ezek mellett azonban a házasok sok más szempontból is kiváltságosak. Több joguk van egymást segíteni ügyintézés (akár öröklés) szempontjából, kutatások szerint pedig (elsősorban) a házas férfiak még mérhető egészségügyi előnyöket is élveznek.

Azonban az éremnek mindig két oldala van, és ami a házasoknak előny, az óhatatlanul hátrány azoknak, akik nem hitelesítik valamilyen okból kifolyólag a kapcsolatukat. 

Jaclyn Geller, a Central Connecticuti Állami Egyetem irodalomprofesszora szerint ideje elgondolkoznunk azon, hogy nem helyes leértékelnünk azokat, akik nem házasok, és főleg nem kellene jogi hátrányokkal büntetnünk őket. A családi állapoton alapuló megkülönböztetés ugyanis egyértelműen hátrányos helyzetbe hoz nagyon sok mindenkit. Azokat is, akik „csak” élettársak, vagy pusztán boldog szerelmespárt alkotnak – adott esetben boldogabbat, mint a házasok.

Milyen hátrányok érik azokat, akik nem házasok? 

Geller szerint nem az a megoldás, hogy teljesen eltöröljük a házasság intézményét a föld színéről. Egyszerűen meg kellene engedni a pároknak, hogy a kapcsolatukat bármilyen módon megünnepelhessék, és ugyanolyan jogaik, lehetőségeik legyenek, mint azoknak, akik az állam által meghatározott formában hitelesítik szerelmüket. 

Vagyoni hátrányok

Országtól függően változnak a jogszabályok, ki és milyen formában örökölhet, ha özveggyé válik. A legtöbbször az öröklődés csak akkor nem kérdés, ha a felek házasok. Házasság nélkül külön papírmunkát igényel a jogosultság, pl. a kedvezményezett megállapítása és az özvegyi jogok jóval korlátozottabbak lehetnek.
A házas emberek ráadásul bizonyos adózási előnyöket is élvezhetnek. Ugyanezek az adóelőnyök viszont nem állnak rendelkezésre azoknak, akik (még) nem házasodtak össze. Ehhez pedig tegyük hozzá azt is, hogy nem csak az esküvő drága, hanem a válás is… Főleg akkor, ha a végére alaposan elmérgesedik a viszony.

Ha nem különböztetnék meg hátrányosan azokat, akik hivatalosan nem mondják ki az igent, ezek a különbségek és az ebből eredő problémák megszűnhetnének.

Egészségügyi döntéshozatal

A házasságban az egyik félnek jogában áll egészségügyi döntéseket hozni a másik fél nevében. Papír nélkül azonban erre a legtöbb országban nincs lehetőség. Ilyenkor másra, pl. a szülőkre száll a döntési jog, ami nem minden esetben hátrány, de gyakran az ismeri a legjobban a másik felet, aki felnőtt korában is együtt él vele. 

Nem kizárólag a házasság intézménye tehető felelőssé ezekért a dilemmákért, de mégis jó tudni, hogy az életet befolyásoló tényezőkről nem mindig dönthetnek azok, akik nem kötik össze az életüket papíralapon is.

Társadalmi nyomás

Bár egyre elfogadottabbnak tűnik, ha egy pár úgy dönt, nem köti össze hivatalosan az életét, a társadalmi nyomás még mindig jelen van az életünkben. A nyugati országokban már kevésbé, de számos országban elképzelhetetlen a házasság nélküli kapcsolat. Jogi, társadalmi, vallási okok, gazdasági előnyök-hátrányok kötődnek a házasság intézményéhez és a körülmények gyakran kényszerítő erővel bírnak. Akik ellenállnak, vagy megtagadják a továbblépést, gyakran háttérbe szorulnak, elnyomással, vagy ítélkezéssel szembesülnek. 

jacoblund/istockphoto.com

Mi a helyzet a gyerekekkel?

A házasság keretet nyújt a gyermekneveléshez, beleértve a közös szülői felügyeleti jogokat és kötelezettségeket. Az élettársi kapcsolatban élő párok viszont nincsenek mindig ilyen egyszerű helyzetben. Csak egy példa: ha egy gyermek házasságba születik, automatikusan apává teszi a férjet, míg házasság nélkül külön apasági nyilatkozatot kell tennie a szülőknek.

Senki sem állítja, hogy rossz, ha egy gyerek házasságba születik, azonban mindenki tisztában van azzal, hogy a házasság önmagában nem jelent jó kapcsolatot.

Főleg manapság, amikor sokakat éppen az említett vagyoni körülmények, adott esetben adókedvezmények juttatnak odáig, hogy több gyermeket vállalnak az eredetileg tervezettnél. Nekem több olyan ismerősöm van – és biztos te is tudsz jó párat említeni –, akik csak azért nem válnak el, mert „ott vannak a gyerekek”.

Ez is egy társadalmi nyomás és sok esetben anyagi nehézség is. Aki családosként válásra adja a fejét, az valakitől hallani fogja az intő példát: „a gyerekeknek árt a válás”. Persze tudjuk, hogy a rossz kapcsolat is éppúgy árt a gyerekeknek. De, ha egyáltalán nem lenne a házasság intézménye, akkor utópisztikus gondolatként azt is megemlíthetnénk, hogy egy gyerek sem érezné kevesebbnek magát azért, mert a szülei elváltak, vagy ő éppen házasságon kívül született.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!