Ezért jó, ha mindig van egy B-terved a karrieredet illetően

Ezért jó, ha mindig van egy B-terved a karrieredet illetően

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Ezért jó, ha mindig van egy B-terved a karrieredet illetően

Az elmúlt években jó néhány erős példát mutatott arra az élet, hogy bizony bármikor érhetnek minket váratlan, sokszor nagyon kellemetlen meglepetések. Elég csak a Covidra, a világban jelenleg is zajló háborúkra vagy a magas energia- és élelmiszerárakra gondolnunk.  Rengeteg ember sajnos a munkáját is elvesztette, még olyanok is, akik egyáltalán nem is kalkuláltak azzal a lehetőséggel, hogy a munkahelyük rövid időn belül megszűnik. Ezen történések pedig pont elég okot adhatnak arra, hogy – még ha eddig nem is volt – a jövőben mindig legyen egy B-terved a karrieredet illetően.

Career Cushioning, mint B-terv

A karrierépítéssel, munkaközvetítéssel foglalkozó honlapok közül egyre többön találkozhatunk a Career Cushioning kifejezéssel, amely tulajdonképpen egy új munkairányzat. De hogy mit is jelent pontosan? Maga az ötlet a randevúzás világából származik. Nem túl szép módon ugyanis azon a jelenségen alapszik, mikor valaki boldog párkapcsolatban él, vagy legalábbis lelkesen randizik egy ideje ugyanazzal az emberrel, mégis tartja a kapcsolatot olyanokkal, akik esetleg szintén szóba jöhetnének nála párként. Méghozzá azért, hogy ha esetleg szakítanának, a jelenlegi partnerével, akkor az emiatt keletkező „ütést” velük tompíthatja.

A munka világába átültetve ez az elv szerencsére már sokkal jobban hangzik: tulajdonképpen arról van szó, hogy tartsd mindig nyitva a szemed, ha új pozíciókkal találod szemben magad, és legyen egy B-terved, még akkor is, ha szereted a jelenlegi munkádat.

Így ha a jövőben úgy kezded érezni, hogy az aktuális munkád már nem olyan kedvező számodra, vagy félsz egy elbocsátási hullámtól, akkor is higgadt maradhatsz a „kezedben” egy B-tervvel.

Manapság jobb, ha biztosra megyünk

Míg néhány évvel ezelőtt inkább az volt a trend, hogy minden energiánkat igyekezzünk a jelenlegi munkánkba fektetni, hogy nélkülözhetetlenné tegyük magunkat, addig mostanra már sokat változott a helyzet. Persze rengetegen követik továbbra is az első szemléletet, de a Covid hatására különösen sokan értékelték át az életüket és a céljaikat, a munkájukat is beleértve. Egyre többen kezdtek el változtatni a nézőpontjukon. Így napjainkban már jóval többen vágynak rugalmasságra, például home office lehetőségre. A Career Cushioningnak köszönhetően is egyre népszerűbb szokás számolni egy B-tervvel.

Ron Lach/pexels.com

Hogyan működik a Career Cushioning?

A Career Cushioning lényege a készenlét, vagyis hogy ne érjen váratlanul, ha bármilyen okból kifolyólag új munka után kell néznünk. Jelentheti például azt, hogy folyamatosan van egy aktuális önéletrajzunk, vagy hogy rendszeresen frissítjük a LinkedIn profilunkat. Lgalább ennyire ide tartozhat az is, ha például beiratkozol egy képzésre, ami régóta tetszik, vagy elkezdesz tanulni egy új nyelvet. Végül pedig az is fontos, hogy tartsd nyitva a szemedet, hiszen sosem tudhatod, mikor jön szembe egy jól hangzó állásajánlat.

Amit nyerhetsz vele

Függetlenül attól, hogy úgy érzed, stabil és jó munkahelyed van, vagy éppen váltani szeretnél, a Career Cushioning elsajátításával összességében csak nyerhetsz. Hiszen ha mindig figyelemmel követed a munkaerőpiacot, akkor azt is jobban megismerheted, a te munkád jelenleg mennyit érhet más cégeknél, vagy milyen fizetésre számíthatnál máshol hasonló pozíciókban. 

Nem mellesleg ha van egy B-terved, a váratlan és a tervezett munkahelyi változásokra is jobban, könnyebben reagálhatsz, és az önbizalmad is erősödhet.

Egy B-terv mindig emlékeztethet arra, hogy nem kell beérned egy olyan munkával, ami egyáltalán nem tesz boldoggá. Az életben sok más jó lehetőséggel is találkozhatsz, legyen az egy új alkalmazotti állás, egy egyéni vállalkozás vagy egyéb számodra szimpatikus opció.

Forrás: elle.de

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!