Szakértők szerint az autizmussal élő nők másfajta tüneteket mutatnak, mint a férfiak, ez pedig gyakran hibás diagnózishoz, valamint aluldiagnosztizáláshoz vezet.
Azok a nők, akik autizmussal élnek, gyakran nem kapnak megfelelő diagnózist. Így hajlamosak lesznek túlságosan is keményen megítélni magukat, irracionális elvárásokat támasztanak saját maguk elé – derült ki a Psychology Today magazinban megjelent cikkből.
A szerző, Claire Jack elárulta, hogy a diagnózisban részesülő nők gyakran tapasztalják, hogy a tényleges felismerés pozitív hatással van az önbizalmukra és az önértékelésükre. Ráadásul így megfelelő támogatáshoz juthatnak, ami szintén hozzájárul az előrejutásukhoz.
Bármelyik nő, akiben felmerült a gondolat, hogy esetleg autista lehet, nehezen találhat megnyugtató visszaigazolást, ugyanis az autizmust túlnyomórészt férfi „problémának” tekintik. Azonban akadnak olyan tünetek, amik az autizmus felé mutathatnak:
Társadalmi nehézségek
Az egyik legfőbb oka annak, hogy a nők azon gondolkoznak, vajon autisták-e, hogy egész életüket végigkísérik a társadalmi nehézségek. Nehezen fogadják, értelmezik a környezetükből érkező jeleket.
Sok nő külön energiát áldoz arra, hogy tudatosan felkészüljön az ilyen élethelyzetekre. Igyekszik megtanulni, hogyan reagálnak az emberek, valamint ők maguk hogyan válaszoljanak – de ezek nem jönnek ösztönösen.
Az autista nők gyakran szociálisan szorongónak érzik magukat, sokszor magányosak annak ellenére, hogy minden erőfeszítést megtettek a társasági életért. Ezt tovább fokozza, hogy kimerültnek érzik magukat az interakciók után.
Megmutatkozik a szenzoros érzékenység
Az autizmussal élő emberek más módon élik meg a világot, mint a többiek, és fokozott érzékszervi érzékenységet tapasztalhatnak. Sokkal tudatosabbak, ha illatokról, fényről, hangokról és érintésekről van szó.
Esetükben nem csupán arról van szó, hogy előfordul, hogy valami nem tetszik nekik, hanem bizonyos (apró) dolgok egész egyszerűen elviselhetetlenné válnak számukra. Pl. nem tudnak aludni, ha mások is lélegeznek ugyanabban a szobában, vagy éppen nem bírják elviselni a bevásárlóközpontokat a hangok, a fények és a tömeg miatt.
Hétköznapi dolgok jelentenek kihívásokat
Sok autizmussal élő nőnek rendkívül nehezére esik összehangolnia a mindennapjait. Ide tartozik az otthoni, a munkahelyi feladatok elvégzése – ez gyakorlatilag lehetetlen számukra még úgy is, hogy sokszor tudatosan próbálnak önkontrollt gyakorolni és rugalmasan gondolkozni.
Az autizmussal küzdő nők számára óriási kihívást jelentenek az olyan hétköznapi teendők, mint a lakás tisztántartása, az egészséges szokások, rutinok fenntartása, de még a napi feladatok (pl. a zuhanyzás és a reggeli) is nehézséget jelenthetnek.
Különleges dolgok iránti érdeklődés
Az autizmussal élő férfiak gyakran konkrét tárgyakra, vagy dolgokra összpontosítanak, a nők azonban inkább szélesebb spektrumon gondolkoznak és mutatnak intenzív érdeklődést. Ilyen lehet az elme, vagy éppen az emberek működésének feltérképezése. Sok autizmussal élő nő szakképzett kutató, és olyan karriert vagy hobbit tudhat a magáénak, ami magas fokú, intenzív összpontosítást igényel.
Álcázás
Az autista nők általában jobban vágynak társasági életre, mint az autista férfiak, ezért szinte kivétel nélkül időt és energiát fordítanak különbségeik leplezésére vagy álcázására annak érdekében, hogy „normálisnak” tűnjenek. Ez egyébként a férfiakra is igaz, ők is álcázni próbálják magukat, de a nők sokkal gyakrabban és magasabb szinten művelik ezt.