Az akvárium berendezésének legfontosabb szabályai

Az akvárium berendezésének legfontosabb szabályai

Címlap / Otthon / Dekor / Az akvárium berendezésének legfontosabb szabályai

Amikor eldöntötted, hogy be szeretnél rendezni egy akváriumot, biztos lebegett egy kép a szemed előtt. Az akvarisztikában valóban csak a képzelet szabhat határt az akváriumok kialakításakor. Azonban van pár dolog, amit kezdőként fontos észben tartanod, nehogy elpusztuljanak a halaid, túl sok gondot okozz magadnak, vagy ötlettelen, unalmas végeredményt kapj. (x)

Megvetted az akváriumot, már a szűrő és az összes kiegészítő is megvan. Azt is tudod, mennyi hal fog normálisan elférni benne, és hogy milyen fajtákkal szeretnéd benépesíteni. Kitaláltad, hogy hova teszed, és megvetted az akvárium bútort is. Már csak az van hátra, hogy berendezd. Az akvárium berendezése pedig korántsem egyszerű feladat. Nem csak annyi a dolog, hogy beledobálsz mindent, ami tetszik, mert ezzel komoly problémákat okozhatsz a halaknak is, magadnak is. Következzék hát néhány szempont, jó tanács!

Az aljzat kiválasztása

Az akvárium aljzat kiválasztása több szempontból is lényeges. Nem csak az akváriumunk alaphangulatát határozza meg, az ökoszisztéma egyensúlyában is szerepe van. A kavicsok felszínén például meg tudnak tapadni a jó baktériumok, amelyek a víz nitrogéntartalmát szabályozzák. Ezen túl a halaknak sem mindegy az aljzat, a fenéklakók számára például előnyös lehet a homok, mert az nem dörzsöli ki a hasukat, mint az éles kavicsok.

Az aljzatnál az sem mindegy, mennyire egyszerű tisztítani. A homoknál például számolnod kell vele, hogy minden tisztításnál pótolni kell egy részét. Ökölszabályként azt szokták mondani, hogy kezdőknek a kisebb, lekerekített kavics a legmegfelelőbb választás, mert ezzel van a legkevesebb dolog. Ha nemcsak a legigénytelenebb növényeket szeretnéd beültetni, hanem komolyabb fajokat is, akkor válassz egy agyagos talajt.

Kép forrása: Green Aqua

Műnövény vagy igazi?

A műnövények előnye, hogy lényegében semmennyit nem kell velük foglalkozni. Úgy biztosítanak rejtekhelyet halaidnak, hogy nem hullatják le a leveleiket, és nem termelnek szerves hulladékot. Ezen túl egy műnövény sokkal többféle színt képes produkálni, mint egy igazi vízi növény.

Az élő akváriumi növényeknek azonban számos előnye van, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni. Egyfelől felhasználják a halak által termelt ürüléket, így csökkentik a víz nitrogén-szintjét. Másrészt a fotoszintézis során felhasználják a halak által kilélegzett szén-dioxidot, és oxigént termelnek. Ezzel nemcsak a vízminőséget javítják, hanem az akvárium kémhatását is szabályozzák.

Mire figyelj az akvárium berendezésénél?

Van pár dolog, amit nem árt észben tartanod a dekoráció kiválasztásakor.

  • Ne pakold tele túlzottan az akváriumot. Az akvarista boltban könnyen elszalad az emberrel a ló, és elfeledkezik, mennyi hely is áll rendelkezésre, aztán a végén egy zsúfolt, kaotikus akvárium lesz a végeredmény.
  • Óvatosan a különleges elemekkel. Bár ma már a Bikini Bottom-replikáktól a miniatűr kincsesládákig minden kapható, könnyen ízlésficamba mehet át a dolog, ha nem találod el az arányokat. A kevesebb sokszor több!
  • Csak akvarista boltban vásárolt elemeket rakj be az akváriumba, ugyanis sok anyag nem várt problémákat okozhat. Az uszadékfákkal és a természetben talált kövekkel például parazitákat telepíthetsz az akváriumba, arról nem is beszélve, hogy a fa bomlása folyamatosan szerves anyagokkal terheli a vizet.

Ha ezeket a tanácsokat észben tartod, nagy hibát már nem követhetsz el. Ezzel együtt érdemes kikérned egy profi véleményét, mert előre nem látott buktatókra is felhívhatja a figyelmet. Jó kísérletezést!

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!